Rezultatele turului IV! CS U a făcut instrucție, FC U s-a chinuit! Vezi multiplele surprize ale rundei

Marius ANGHEL 27 Aug. 2013, 18:30 Faza națională
Rezultatele turului IV!** CS U a făcut instrucție, FC U s-a chinuit! Vezi multiplele surprize ale rundei

Astăzi, cu începere de la ora 17:30, s-au disputat cele 19 jocuri ale fazei a IV-a a Cupei României-Timișoreana, ediția 2013/2014. Partidele din această fază aduc față în față 19 echipe calificate din faza a III-a a competiției și alte 19 formații din Liga a II-a.

Interesant este faptul că, pe lângă nou-promovatele din Liga a III-a, în acest tur au fost incluse doar o parte din echipele ce au rămas în Liga a II-a în sezonul trecut și din formațiile ce au retrogradat din Liga I doar CS Turnu Severin a fost inclusă. Mai mult, cele două echipe ale Craiovei care în sezonul trecut nu existau au fost incluse în program.

În altă ordine de idei, trei echipe (Sănătatea Cluj, Ripensia Timișoara și FC Hidișelul de sus) sunt calificate automat în turul următor pentru că adversarii (FC Argeș, CS Turnu Severin și Luceafărul Oradea) contra cărora au picat s-au desființat.

Faza a V-a a Cupei României-Timișoreana, la care vor participa cele 19 echipe calificate din faza a IV-a și celelalte 9 echipe (restul echipelor din Liga a 2-a), este programată să aibă loc marți/miercuri, 10/11 septembrie 2013, ora 16.30.

5. SC FC VOLUNTARI (IF) – FC Unirea 04 Slobozia (IL) 5-0
Voduț (9, 42), S. Rădoi (45), Marinkovici (89, 90+1)
6. CS Juventus București (B) ACS BERCENI (IF) 0-1
Stadion: Juventus (București)
7. CS BALOTEȘTI (IF) – SC FC Sportul Studențesc SA (B) 3-0 Sportul nu s-a prezentat la meci
Stadion: Comunal (Balotești/Ilfov)
8. CS Inter Clinceni (IF) – CS FC CLINCENI (fostă CS Buftea)(IF) 2-3
Fl. Budeanu (20, 29) / Pălimaru (33, 83), Arman Karamyan (63 – pen.)
9. CS PETROLISTUL BOLDEȘTI (PH) – CS Mioveni (AG) 2-0
Puchea (68), Bădu (90)
10. FC Păpăuți (CV) – FC GLORIA BUZĂ‚U (BZ) 1-2 în prelungiri (1-1 în 90 de minute)
 / Pușcașu (8), Verdeș (112)
11. AFC Arieșul 1907 Turda (fostă FC Seso Câmpia Turzii)(CJ) – CS UNIREA TĂ‚RLUNGENI (BV) 0-1
Elek (82)
12. FC CHINDIA TÂRGOVIȘTE (DB) – CS ALRO Slatina (OT) 3-2 în prelungiri (2-2 în 90 de minute)
Cherchez (20), Honciu (50 – pen.), Vătavu (114) / Ignea (22 – pen., 86 – pen.)
13. CS SĂ‚NĂ‚TATEA S.P. CLUJ (CJ) – FC Argeș (AG) 3-0Nu s-a disputat
14. CS RIPENSIA TIMIȘOARA (TM) – CS Turnu Severin (MH) 3-0Nu s-a disputat
15. AS ARMATA AURUL BRAD (HD) – CS Minerul Motru 2008 (GJ) 1-0
Stadion: Aurul (Brad / Hunedoara)
16. CS Pandurii Lignitul Tg. Jiu 2 (GJ) – CS UNIVERSITATEA CRAIOVA SA (DJ) 1-6
Vlăduți (85) / Dragu (25), Voinea (49), Dragalina (58, 62 – pen.) Fl. Pârvu (68, 73)
17. FC HIDIȘELUL DE SUS (BH) – CS Luceafărul Oradea (BH) 3-0 Nu s-a disputat
18. AS AVÂNTUL BÂRSANA (MM) – CS Olimpia 2010 Satu Mare (SM) 2-1
Stadion: Central (Bârsana / Maramureș)
19. SCM Argeș Pitești 2012 (AG) – FC UNIVERSITATEA CRAIOVA SA (DJ) 1-2 în prelungiri (0-0 în 90 de minute)
Dulcea (97) / V. Gheorghe (96), Frăsineanu (113 – pen.)

Conform art.31.9 din ROAF, în caz de egalitate după 90 de minute de joc, se procedează la prelungiri (două reprize a câte 15 minute) și, dacă egalitatea persistă, la lovituri de depaetajare de la punctul de pedeapsă.

Federația Română de Fotbal, prin Comisia Centrală a Arbitrilor, va delega arbitrii și arbitrii asistenți, precum și observatorii de joc și observatorii de arbitri pentru fiecare joc.

Conform art. 31.11 din ROAF, cheltuielile de organizare a jocurilor se efectuează de cluburile gazdă, iar, după scăderea cheltuielilor de organizare, suma rămasă din beneficiul net se va repartiza în mod egal ambelor echipe.

Beneficiul echipei vizitatoare va fi achitat în maxim 15 zile de la data disputării jocului. Dacă din încasări nu rezultă beneficiu, fiecare club va suporta în mod egal acoperirea cheltuilelilor de organizare.

Pentru faza a IV-a a Cupei României-Timișoreana se achită barem de arbitraj și observare, după cum urmează:
– Dacă organizatorul este un club de LIGA a 4-a, se achită barem de arbitraj și de observare pentru LIGA a 4-a (CONVENȚIE CIVILĂ‚)
– Dacă organizatorul este un club de LIGA a 3-a, se achită barem de arbitraj și de observare pentru LIGA a 3-a (SE FACTUREAZĂ‚ DE CCA)
– Pentru observatorii de joc se achită barem de observare pe baza chitanței și a delegației, prezentate la meci.

În caz de litigiu, competența soluționării aparține Comisiei de Disciplină a FRF.

Asociațiile Județene de Fotbal, respectiv, Asociația Municipală de Fotbal-București, sunt obligate să comunice prin fax la FRF – Direcția Competiții (021/302.91.93 sau 021/302.91.97) rezultatele jocurilor din faza a IV-a, în termen de 24 ore de la terminarea meciurilor.