Rezultatele primei runde a Cupei României 2013-2014!

Autor: Mihai Andries Publicat: 18 Jul. 2013, 13:00 Actualizat: 18 Jul. 2013, 19:25 Faza națională
Rezultatele primei runde  a Cupei României 2013-2014!

Miercuri, 17 iulie, începând de la ora 17:30, s-au disputat meciurile primului tur al Cupei României, faza națională, ediția 2013-2014. Dintre cele 42 de partide programate de FRF, 12 nu s-au disputat, deoarece una dintre combatante fie s-a retras, fie s-a desființat, fie nu s-a prezentat

Din această rundă au luat startul cele 42 de câștigătoare ale edițiilor județene ale Cupei României, plus alte 42 echipe din Liga a III-a, clasate în a doua jumătate a clasamentului în ediția de campionat 2012-2013 (adică de la locul 7 în jos).

Iată programul primului tur al Cupei:

1. CS PERFORMANȚA ALBA IULIA (AB) – CS Jiul Petroșani (HD) – 3-0 – nu s-a disputat
2. CS GLORIA CTP ARAD (AR) – CS Vladimirescu (AR) – 3-0 – nu s-a disputat
3. CS Sporting Pitești (AG) – SCM ARGEȘUL PITEȘTI (AG) – 1-3
4. SC  Bacău 2 (BC) – CS AEROSTAR BACĂ‚U (BC) 1-3 (1-1)
5. FC HIDIȘELUL DE SUS (BH) – CS Național Sebiș (AR) 3-1
Țepele (29), Dumiter (75), Agiurgioae (89) / Blănaru (67)
6. ACS VIITORUL LECHINȚA (BN) – FCM Turda (CJ) 3-0 – nu s-a disputat
7. CS LUCEAFĂ‚RUL MIHAI EMINESCU (BT) – CS Știința Miroslava (IS) 1-0
Vechiu (15)
8. FC Brașov 2 (BV) – ACS CIVITAS FĂ‚GĂ‚RAȘ (BV) 0-3 – gazdele nu s-au prezentat
9. CONPET CIREȘU (BR) – Viitorul Domnești (IF) 5-1
V. Gheorghe (21), A. Radu (31, 79, 80), Balaban (36) / G. Radu (87)
10. Voința Lanurile (BZ) – CS AFUMAȚI (IF) 0-7
Chirilă (40), Vlada (55), Piko (65), Ioniță (78), Florea (83), V. Petre (85, 90)
11. AS Voința Lupac (CS) – CS AUTOCATANIA CARANSEBEȘ (CS) 0-3 – gazdele nu s-au prezentat
12. AS Dunărea Ciocănești (CL) – CS VOLUNTARI (IF) 1-10
Pena (39) / Fl. Tănase (9, 65), Maxim (29 – pen.), E. Stan (32), Marinkovici (70 – pen.), Spătaru (73, 86), Cureteu (78), Clătinici (83), Lapteș (87)
13. AS Vulturii Vultureni (CJ) – CS SĂ‚NĂ‚TATEA CLUJ (CJ) 0-1
Nicula (88)
14. AS Danubius Rasova (CT) – AFC RAPID FETEȘTI (IL) 3-6 (1-1, 2-2)
Gabriel Ilie (75 – pen., 110) / Marin (62, 99)
15. ACS FC PĂ‚PĂ‚UȚI (CV) – CS Conpet Ploiești (PH) 2-0
Tufar (52, 63)
16. AS Voința Pietroșița (DB) – FCM TÂRGOVIȘTE (DB) 0-2
Coman (30), Dragnea (35)
17. AS PODARI (DJ) – AS ASRA Apa Craiova (DJ) 2-0
Preda (53), Țenovici (85)
18. CS SPORTING LIEȘTI (GL) – CSM Focșani (VN) – 4-0
Băhnașu (36), Petrea (58), Stoica (62), Dorojan (89)
19. FC BOLINTIN VALE MALU SPART (GR) – FC Concordia Chiajna II (IF) 6-3
20. AS Știința Turceni (GJ) – FC PANDURII TÂRGU JIU 2 (GJ) – 0-1
Cocină (27)
21. FC Csikszereda Miercurea Ciuc (HR) – FC ZAGON (CV) 0-1
22. AS AURUL BRAD (HD) – CS Vulturii Lugoj (TM) – 3-1
M. Raț (65), Fl. Rotariu (80), Vurdea (87)/C. Ardelean (27).
23. CS VOINȚA COCORA (IL) – CS Victoria Chirnogi (CL) – 3-0 – oaspeții nu s-au prezentat
24. CS RAPID DUMEȘTI (IS) – SC FC Ceahlăul 2 Piatra Neamț (NT) 10-1
25. AS POPEȘTI LEORDENI (IF) – SC FC Rapid 2 București (B) – 3-0 – nu s-a disputat
26. AS AVÂNTUL BÂRSANA (MM) – CS Plimob Sighetul Marmației (MM) – 8-5
Giurgi (6, 21), Ad. Ofrim (16, 34, 54, 74, 85), Țiple (47) / Lontea (7), Ghindă jr. (27), Ov. Petrean (36), Gheorghei (72), Omotec (81)
27. CS Baia de Aramă (MH) – CS MUNCITORUL REȘIȚA (CS) 0-2
Mezin (7), Chitucea (82)
28. ACS MIERCUREA NIRAJULUI (MS) – FCM Avântul Reghin (MS) 8-7 (2-2, 3-3)
29. FC Cetatea Târgu Neamț (NT) – SCM PETROTUB ROMAN (NT) 0-1
M. Popa (55)
30. AS INTER MĂ‚RKUȘ SLATINA (OT) – CS Vișina Nouă (OT) 2-1
Vali Oprea (32, 35) / Gruia (46)
31. CS PETROLISTUL BOLDEȘTI (PH) – CS Tunari (IF) 6-1
Ene (5, 50), Bădu (8, 28), Bridinel (20), Bociu (84) / M. Dumitru (74).
32. AS TÂLNA ORAȘU NOU (SM) – CS Europa Alba Iulia (AR) 3-0 – oaspeții nu s-au prezentat
33. CS Barcău Nușfalău (SJ) – FC SESO CÂMPIA TURZII (CJ) 1-4
B. Arnold (89) / Șt. Popa (25), Ad. Fertea (28), P. Muntean (44, 85)
34. AS SPICUL ȘEICA MARE (SB) – FC Girom Albota (AG) 3-0Nu s-a disputat
35. AS PROGRESUL FRĂ‚TĂ‚UȚII VECHI (SV) – ACS Bucovina Rădăuți (SV) 1-0
Al. Grigoraș (2)
36. CS SPORTING ROȘIORII DE VEDE (TR) – FCM Alexandria (TR) 2-1
Găiceanu (77), L. Popovici (90+1) / I. Voicilă (20)
37. FC RIPENSA TIMIȘOARA (TM) – CS Flacăra Făget (TM) 3-0 – oaspeții nu s-au prezentat
38. CS IZBÂNDA HAGILAREA MIHAIL KOGĂ‚LNICEANU (TL) – CS Eolica Baia (CT) 3-0 nu s-a disputat
39. FC 2007 GÎRCENI (VS) – FC Oțelul 2 Galați (GL) 1-0
L. Rotariu (42)
40. ACS HIDRO RÂMNICU VÂLCEA (VL) – ACS Urban Titu (DB) 1-0
Roșoagă (68)
41. ACS NAȚIONAL GOLEȘTI (VN) – ACS Young Stars Panciu (VN) 6-5 (1-1, 1-1)
Stanciu (44 – pen.) / Cioran (36 – pen.)
42. AS ILIE OANĂ‚ (AMFB) – SC FC Sportul Studențesc 2 (B) – 3-0 – oaspeții nu s-au prezentat

 

Echipele care nu s-au prezentat la aceste meciuri din diverse motive vor fi aspru sancționate de FRF. Iată ce scria în comunicatul FRF în momentul în care s-au afișat duelurile din acest tur: „În conformitate cu art.31.13 din ROAF, echipele programate în Cupa României nu pot renunța la jocuri și nici nu pot disputa jocuri amicale în zilele în care au fost programate, sub sancțiunea eliminării lor din campionatul în care participă.”

Echipele trecute cu roșu și majuscule sunt calificate în turul al doilea al competiției. Faza a II-a a Cupei României, la care vor participa cele 42 de echipe calificate din faza I și 28 de echipe participante în Liga a 3-a, ediția 2012-2013, este programată să aibă loc miercuri 31.07.2013, ora 17.30.

Conform art.31.9 din ROAF, în caz de egalitate după 90 de minute de joc, se procedează la prelungiri și, dacă egalitatea persistă, la lovituri de departajare de la punctul de pedeapsă. Federația Română de Fotbal, prin Comisia Centrală a Arbitrilor, va delega arbitrii și arbitrii asistenți pentru fiecare joc.

Cheltuielile de organizare a jocurilor se efectuează de cluburile gazdă, iar, după scăderea cheltuielilor de organizare, suma rămasă din beneficiul net se va repartiza în mod egal ambelor echipe. Beneficiul echipei vizitatoare va fi achitat în maximum 15 zile de la data disputării jocului. Dacă din încasări nu rezultă beneficiu, fiecare club va suporta în mod egal acoperirea cheltuilelilor de organizare. Indemnizațiile de arbitraj la jocurile din Cupa României – Timișoreana sunt:

Pentru faza I, în care echipa gazda evoluează în Liga a 4-a, baremurile vor fi:

Arbitru:    422 RON
Arbitru asistent (1 și 2):    372 RON
Total:    1166 RON
Baremurile de mai sus sunt brute, dar includ TVA.

Articol scris de Marius ANGHEL și Mihai ANDRIEȘ

Autor: Mihai Andries Publicat: 18 Jul. 2013, 13:00 Actualizat: 18 Jul. 2013, 19:25 Faza națională
Pe aceeași temă