FC Bihor câștigă la penalty-uri derby-ul Oradei! Săgeata s-a calificat fără probleme

Publicat: 28 Aug. 2012, 17:03 Actualizat: 29 Aug. 2012, 20:11 Faza națională

Astăzi, cu începere de la ora 17:30, se va disputa majoritatea partidelor turului IV al Cupei României-Timișoreana, ediția 2012-2013. Tot astăzi, de la ora 20:00, se va disputa derby-ul argeșean dintre FC Argeș și CS Mioveni. Mâine, de la ora 17:30 se joacă ultimele două partide.

În această fază a competiției se vor disputa 28 de meciuri, pe lângă cele 24 de echipe calificate din turul III mai alăturându-se formațiile ce au promovat din Liga a III-a, cele ce au rămas în Liga a II-a, plus cele retrogradate din Liga I.

Duelurile se vor derula în sistem eliminatoriu, într-o singură manșă, prima echipă urmând a fi cea considerată organizatoare.

La fel ca în primele trei tururi și în acesta vor fi echipe care se vor califica la „masa verde”, FCM Alexandria și CS Balotești fiind primele echipe ce vor profita de desființările formațiilor FC Olt și Astra II Giurgiu.

Iată programul turului IV și zilele de disputare:

29.08.2012

26. Unirea Slobozia (Ialomița) – SĂ‚GEATA NĂ‚VODARI (Constanța) 1-3
Stadion: „1 Mai” (Slobozia)(Mihalcea 11 / M. Muscă 24 – pen., Mușuroia 43, M. Jianu 45) – năvădărenii au terminat meciul în 10
27. FC BIHOR ORADEA (Bihor) – Luceafărul Oradea (Bihor) 3-1 la penalty-uri, 5-3 la general (1-1 în 90 de minute, 2-2 după 120)
Stadion: „Iuliu Bodola” (Oradea)(Sulea 22, Petrache 105+2 / Andor 50 – pen., 105)(Sorian ratează, Has înscrie, M. Popa înscrie, Blanaru ratează, Coroian înscrie, D. Muntean ratează, Bic ratează, Lupuț ratează, Voiculeț înscrie și FC Bihor se califică) – gazdele au evoluat în inferioritate numerică încă din cea de-a doua repriză a timpului regulamentar

28. Callatis Mangalia (Constanța) – FARUL CONSTANȚA (Constanța) 0-3
Nu se dispută.

28.08.2012

1. FCM Dorohoi (Botoșani) – FC BOTOȘANI (Botoșani) 3-4
Stadion: „1 Mai” (Dorohoi) (Vrabie 17, Șt. Nicolae 19, Ed. Sandu 93 / C. Dinu 30, Păcurar 31, Vașvari 37 – pen., Mbella 71)
2. Foresta Mălini (Suceava) – RAPID CFR SUCEAVA (Suceava) 0-2
Stadion: „Comunal” (Mălini)(Negru – două)
3. FC ZAGON (Covasna) – FCM Bacău (Bacău) 5-1
Stadion: „Comunal” (Zagon)
4. SPORT CLUB BACĂ‚U (Bacău) – Dunărea Galați (Galați) 2-1
Stadion: „Letea” (Bacău)
5. Unirea Casimcea (Tulcea) – DELTA TULCEA (Tulcea) 1-3
Stadion: „Comunal” (Casimcea)(Neacșu / Nanu – două, Pantelie)
6. FCM ALEXANDRIA (Teleorman) – FC Olt (Olt) 3-0
Nu se dispută.
7. Viitorul Axintele (Ialomița) – CF BRĂ‚ILA (Brăila) 0-2
Stadion: „Comunal” (Axintele)(Ad. Câmpeanu, Ochia)
8. CS AFUMAȚI (Ilfov) – CS Otopeni (Ilfov) 2-0
Stadion: „Comunal” (Afumați)(Velicu 65, Enache 82)
9. ACS BERCENI (Ilfov) – CS Buftea (Ilfov) 31-0
Stadion: „Comunal” (Berceni)(Ciochină 9, Mazarache 6, Pătrașcu 3, Fâșie 2, C. Sandu 2, Pivnicieru 2, Bereșoae 2, Ionică 2, Bănaru 2, plus un autogol)
10. FC Metaloglobus BucureștiDINAMO BUCUREȘTI II 2-4 la penalty-uri (0-0 în 120 minute)
Stadion: „Comunal” (Clinceni)
11. Concordia Chiajna II (Ilfov) – SPORTUL STUDENȚESC (București) 0-3
Stadion: „Roșu” (Chiajna)(Lazăr, Ghinga, Novac)
12. CS BALOTEȘTI (Ilfov) – FC Astra 2 3-0
Nu se dispută.
13. CONPET PLOIEȘTI (Prahova) – Chindia Târgoviște (Dâmbovița) 2-1
Stadion: „Comunal” (Strejnic) / (Fatai 34, Dobrinoiu 63 / Verdeș 24)
14. FC CARACAL (Olt) – Alro Slatina (Olt) 2-1
Stadion: „Parc” (Caracal) (Preda 12, C. Niculescu 43 / Ene 62)
15. PANDURII LIGNITUL TÂRGU JIU 2 (Gorj) – CSM Râmnicu Vâlcea (Vâlcea) 8-0
Stadion: „Municipal Sintetic” (Târgu Jiu)(S. Lupu 3, Unguru, Vlăduți, D. Orac, Fărcășanu, Avramescu)
16. Minerul Jilț Mătăsari (Gorj) – DAMILA MĂ‚CIUCA (Vâlcea) 5-6 la penalty-uri (2-2 în 90 de minute)
Stadion: „Minerul” (Mătăsari)
17. VOINȚA LUPAC (Caraș Severin) – FC Timișoara (Timiș) 3-0
Nu se dispută.
18. ȘOIMII PÂNCOTA (Arad) – ACS Recaș (Timiș) 3-2 în prelungiri (2-2 în 90 de minute)
Stadion: „Comunal” (Pâncota) (Buruian 38, Lengyel 41, A Pârvu 97 / M. Enciu 45 – pen., Goge 90+2)
19. Național Sebiș (Arad) – FC UTA (Arad) 6-7 la penalty-uri (0-0 în 120 minute)
Stadion: „Național” (Sebiș)
20. FC OLIMPIA SATU MARE (Satu Mare) – FC Maramureș Univ. Baia Mare (Maramureș) 1-0
Stadion: „Olimpia” (Satu Mare)(Cr. Molnar 18)
21. Arena Alba Iulia (Alba) – VOINȚA SIBIU (Sibiu) 1-2
Stadion: „Dacia” (Mihalț)(M. Florea 90+1 / Petrescu 37, D. Tătar 73)
22. FC SESO CÂMPIA TURZII (Cluj) – FC Unirea 2006 SA (Alba) 4-0
Stadion: „Mechel” (Câmpia Turzii)(Moțet 3, 18, R. Tarcea 42, S. Mărginean 80)
23. FC CISNĂ‚DIE (Sibiu) – Corona Brașov (Brașov) 3-0
Stadion: „Textila” (Cisnădie)(Gombar 12, Șaucă 15, D. Rădoi 23)
24. Unirea Dej (Cluj) – AFC MUNICIPAL TÂRGU MUREȘ (Mureș) 0-1
Stadion: „Municipal” (Dej)(Kinczel 6)
25. FC Argeș Pitești (Argeș) – CS MIOVENI (Argeș) 0-6
Stadion: „Nicolae Dobrin” (Pitești)



– În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se va proceda la disputarea a două reprize de prelungiri a câte 15 minute și, dacă egalitatea va persista, la executarea loviturilor de departajare de la punctul de pedeapsă.
– Echipele din Liga a 2-a sunt obligate să folosească minim doi jucători sub 21 de
ani (născuți după 01.01.1991), pe toată durata jocului, numai dacă joacă împotriva unor echipe din aceeași categorie competițională.
– Echipele din Liga a 3-a sunt obligate să folosească minim 3 jucători sub 21 de ani (născuți după 01.01.1991), pe toată durata jocului, numai dacă joacă împotriva unor echipe din aceeași categorie competițională.
– Toate echipele participante în faza a IV-a a competiției au dreptul să efectueze maxim 3 înlocuiri de jucători.
– Cheltuielile de organizare a jocurilor se efectuează de cluburile gazdă, iar, după scăderea cheltuielilor de organizare, suma rămasă din beneficiul net se va repartiza în mod egal ambelor echipe. Beneficiul echipei vizitatoare va fi achitat în maximum 15 zile de la data disputării jocului. Dacă din încasări nu va rezulta beneficiu, fiecare club va suporta în mod egal acoperirea cheltuielilor de organizare.
– Echipele programate în Cupa României-Timișoreana nu pot renunța la jocuri, sub sancțiunea eliminării lor din campionatul în care participă.
– Faza a V-a a Cupei României-Timișoreana, la care vor participa cele 28 de echipe calificate din faza a IV-a, este programată să aibă loc marți/miercuri 11/12 septembrie 2012, ora 16.30.

Articol scris de Marius ANGHEL

Publicat: 28 Aug. 2012, 17:03 Actualizat: 29 Aug. 2012, 20:11 Faza națională
Pe aceeași temă