Cupa României începe cu multe victorii la masa verde!

Publicat: 18 Jul. 2012, 16:57 Actualizat: 25 Jul. 2012, 20:22 Faza națională
Cupa României  începe cu multe victorii la masa verde!

Astăzi va avea loc primul tur al fazei naționale a Cupei României, sezonul 2012-2013. În această fază vor intra câștigătoarele celor 42 de faze naționale, plus toate echipele din Liga a III-a care s-au clasat la finalul campionatului trecut de la locul 10 inclusiv în jos.

Astfel, din al treilea eșalon vor intra (pe hârtie) nu mai puțin de 42 de echipe. Cum printre acestea figurează echipe retrase din campionat, adversarii acestora se vor califica la masa verde în faza următoare a competitției. Printre norocoase se numără cel puțin 11 formații: Someșul Oar, FC Viorel Mateianu, Gloria Cornești, Voința Lanuri, Național Golești, Foresta Zorleni, Unirea Casimcea, CS Corbeanca, AS Termo, Victoria Traian și Rapid București II.

Cele 42 de partidele vor începe de la ora 17:30 și se vor juca pe terenul echipelor din eșalonul inferior.

Iată programul complet al turului I:

VSK MUNICIPAL MIERCUREA CIUC (HG) – FCM Târgu Mureș II (MS) 2-0
SEVIȘUL ȘELIMBĂ‚R (SB) – FC Oltchim Râmnicu Vâlcea (VL) 4-3 – penalty-uri (0-0 după 120 min.)
Universitatea Petroșani (HD) – FLACĂ‚RA FĂ‚GET (TM)(foto) 0-1
AS Strehaia (MH) – PANDURII 2 TÂRGU JIU (GJ) 0-1
Petrofac Țicleni (GJ) – MINERUL JILȚ MĂ‚TĂ‚SARI (GJ) 0-6
FC PODARI (DJ) – Prometeu Craiova (DJ) 3-2
Internațional Brebeni (OT) – DUNĂ‚REA TURRIS TR. MĂ‚GURELE (TR) 0-3 (gazdele nu au asigurat asistența medicală la teren)
Metalul Frăsinet (TR) – FCM ALEXANDRIA (TR) 2-5
Posada Perișani (VL) – ATLETIC BRADU (AG) 2-5
VOINȚA LUPAC (CS) – Gloria Reșița (CS) 8-3
UNIREA SÂNNICOLAU MARE (TM) – Nova Mama Mia Becicherecul Mic (TM) 3-1
ȘOIMII PÂNCOTA (AR) – Millenium Giarmata (TM) 1-0 – prelungiri (0-0 după 90 min.)
VIITORUL LECHINȚA (BN) – Gloria Bistrița II (BN) 4-2
FLACĂ‚RA HĂ‚LMAȘD (SJ) – Sănătatea Cluj (CJ) 3-2
Vulturii Vultureni (CJ) – UNIREA DEJ (CJ) 0-3 (gazdele nu au asigurat asistența medicală la teren)
CRIȘUL SÂNTANDREI (BH) – CS Vladimirescu (AR) 1-0
ARENA ALBA IULIA (AB) – Gloria Arad (AR) 1-0
FC DĂ‚NUȚ COMAN (AG) – Ghecon Lăpușata (VL) 3-0 – neprezentare
CSS Tecuci (GL) – CONPET CIREȘU (BR) 2-3
FC ZAGON (CV) – Prahova Tomșani (PH) 6-3 (4-1 – pen., 2-2 după 120 min.)
CSM MOINEȘTI (BC) – CSM Focșani (VN) 2-1
Teiul Poiana Teiului (NT) – CEAHLĂ‚UL II P. NEAMȚ (NT) 0-3
Astra Răducăneni (IS) – CETATEA TG. NEAMȚ (NT) 2-3
LUCEAFĂ‚RUL MIHAI EMINESCU (BT) – CSM Pașcani (IS) 6-5 (4-3 – pen., 2-2 după 120 min., 1-1 după 90 min.)
Steaua Speranței Siliștea (CT) – DUNĂ‚REA CĂ‚LĂ‚RAȘI (CL) 1-3
RAPID FETEȘTI (IL) – CS Tunari (IF) 3-2
CSM FĂ‚GĂ‚RAȘ (BV) – FCM Târgoviște (DB) 2-1
AVÂNTUL FLOREȘTI (GR) – Argeșul Mihăilești (GR) 6-1
Venus Independența (CL) – SPORTUL STUDENȚESC II (B) 1-8
FORESTA MĂ‚LINI (SV) – Voința Livezile (BN) 3-0 – neprezentare

AS MS TÂRGU MUREȘ (MS) – CS Zlatna (AB) 3-2
CS VOINȚA LANURI (BZ) – ABC Stoicescu (BZ) 3-0
SOMEȘUL OAR (SM) – Unirea Valea lui Mihai (BH) 3-0
FC VIOREL MATEIANU (MM) – CFR Cluj II (CJ) 3-0
GLORIA CORNEȘTI (DB) – Atletic Fieni (DB) 3-0
NAȚIONAL GOLEȘTI (VR) – Odorheiu Secuiesc (CV) 3-0
FORESTA ZORLENI (VS) – Politehnica Galați (GL) 3-0
UNIREA CASIMCEA (TL) – CS Eforie (CT) 3-0
CS CORBEANCA (IF) – Rapid Clejani (GR) 3-0
AS TERMO (B) – Comprest GIM (B) 3-0
VICTORIA TRAIAN (BR) – Phoenix Ulmu (CL) 3-0
CS Blejoi Vispești (PH) – RAPID BUCUREȘTI II (B) 0-3

*echipele scrise cu majuscule s-au calificat în turul II

Liga2.ro vă va oferi toate rezultatele turului I a Cupei României odată cu terminarea meciurilor.

Articol scris de Marius ANGHEL și Mihai ANDRIEȘ

Publicat: 18 Jul. 2012, 16:57 Actualizat: 25 Jul. 2012, 20:22 Faza națională
Pe aceeași temă