Calificare la pas pentru Zalău

02 Aug. 2012, 11:35 Faza națională

Echipa antrenată de Marius Pașca a început cu dreptul evoluțiile din Cupa României. Echipa Zalăului a intrat în „horă” doar în etapa a doua și acest lucru se datorează poziției bune pe care a terminat campionatul sezonul trecut.

Miercuri, după masă „alb – albaștri” au avut de susținut testul cu FC Viorel Mateanu, formație de Liga a IV-a. Zălăuanii au început în forță meciul astfel că, în minutul 14, Ionașcu deschide scorul. Adevărul este că „alb – albaștri” au mai avut ocazii, însă portarul echipei maramureșene a parat destul de bine. Prima repriză se încheie cu avantajul zălăuanilor, care merg la cabine mulțumiți. La scurt timp după ce s-a reluat repriza secundă, Raul Stanciu mărește avantajul zălăuanilor printr-un șut de la 20 m de poartă. La doar cinci minute, Ionașcu execută o lovitură liberă, iar Surducan trimite în poartă cu capul. Raul Stanciu nu se mulțumește cu scorul de 0 – 3 și mai marchează încă o dată în poarta celor de la FC Viorel Mateianu. Ei bine, mai erau câteva minute de joc, dar același Raul Stanciu profită de neatenția maramureșenilor și punctează din nou. Astfel că, FC Zalău câștigă partida cu scorul de 0 – 5, reușind să treacă în următoarea fază a Cupei României.

FC VIOREL MATEIANU BAIA MARE – FC ZALĂ‚U 0-5

FC Viorel Mateianu Baia Mare: 1. Robert Safrany – 14. Vasile Gherghel, 20. Cristian Iatu, 3. Bogdan Hodiș, 6. Marian Bertoti, 18. Marius Bota, 9. Radu Ernszt, 5. Faramidan, 10. Radu Neață, 11. Ghingă și 7. Zigal. Rezerve: 12 Edwin Libic – 13. Condz, 16. Gabriel Borodi, 15. Gabriel Bilț, 17. Blaga, 19. Ciprian Molnar și 8. Adrian Maglaviceanu.

FC Zalău: 1. Claudiu Chiș – 8. Vlad Lung, 4. Vlad Negrean (cpt.), 2. Dragoș Surducan, 21. Claudiu Cornaci, 14. David Balint, 10. Cosmin Sabou, 7. Raul Stanciu, 3. Gabriel Țiriac, 9. Mihai Cherecheș și 15. Viorel Ionașcu. Rezerve: 12. Alexandru Gudea – 5. Andrei Ghiuruțan, 17. Marin Gliguță și 16. Rareș Hosu. Antrenori: Marius Pașca (principal) și Cristian Oros (secund)

Brigada de arbitri: la centru Andrei Nagy (Cluj Napoca), asistenți: Iosif Nasc și Gabriela Iacobiță ambii din Cluj Napoca

Sursa: Sportul Sălăjan