Voința Făurei Sat a produs surpriza etapei. Rezultatele și marcatorii fazei a doua a Cupei în Brăila

Marius ANGHEL 09 Mar. 2015, 16:17 Faza județeană
Voința Făurei Sat a produs surpriza etapei.** Rezultatele și marcatorii fazei a doua a Cupei în Brăila
  • Viitorul Însurăței a realizat scorul etapei, 10-0 cu Voința Bărăganul.
  • Cu șase reușite, Sorin Techiu, de la Viitorul Însurăței, a fost golgeterul rundei.
  • Viitorul Galbenu a folosit doi jucători pe fals și a pierdut la „masa verde”.

Etapa a doua a fazei județene brăilene a Cupei României la fotbal nu a fost lipsită de surprize, cea mai mare fiind victoria clară obținută de Voința Făurei Sat, locul al cincilea în seria a doua, a Ligii a V-a, în fața uneia dintre echipele cu tradiție din Liga a IV-a, CS Făurei.

Un singur meci a avut nevoie de prelungiri, cel de la Romanu dintre Romgal, penultima clasată din seria întâi a Ligii a V-a și penultima din Liga a IV-a, Gloria Movila Miresii. După 90 de minute scorul a fost egal, 1-1, iar câștigătoarea, Romgal, a fost stabilită în urma autogolului lui Scarlet din minutul 115.

Scorul etapei a fost stabilit de Viitorul Însurăței care s-a impus cu 10-0 în fața Voinței Bărăganul, după un joc în care Sorin Techiu a marcat șase goluri.
Două meciuri, cel de la Chimia și cel de la Suțești, au fost omologate cu 3-0 în favoarea echipelor vizitatoare, deoarece gazdele nu au asigurat asistența medicală. Partida dintre Stars Brăila și Siretul Vădeni a fost omologată cu 3-0 în favoarea gazdelor, deoarece, la acest scor, în minutul 86, echipa vizitatoare s-a retras de pe teren, în mod nejustificat, la îndemnul delegatului Grigore Dobre.

Meciul dintre Comagrim Dudești și Viitorul Galbenu s-a încheiat cu victoria oaspeților cu 2-1, însă partida a fost omologată cu 3-0 în favoarea echipei din Dudești, deoarece Viitorul a folosit doi jucători, pe Serban Feraru și pe Viorel Cireașă, care sunt legitimați la o grupare sportivă din județul Buzău.

„Au fost multe meciuri interesante, cu răsturnări de scor și cu surprize. Unele plăcute, altele nu, dar AJF Brăila va lua măsuri întotdeauna atât împotriva falsurilor cât și a indisciplinei”, a declarat Mihai Ianoș, secretarul AJF Brăila.