Olimpia a revenit în a doua repriză și s-a calificat în dauna Someșului Oar

02 Aug. 2012, 13:29 Faza județeană
Olimpia a revenit în a doua repriză** și s-a calificat în dauna Someșului Oar

Olimpia Satu Mare a învins ieri după amiază pe Someșul Oar în turul secund al Cupei României. Formațiile au jucat în condiții nu tocmai plăcute, terenul fiind uscat, și crăpat.

Someșul Oar a deschis scorul în minutul 27 prin Tripon. Olimpia a încercat să restabilească egalitatea prin Micaș, Botoș și Marinaș, însă fără succes, scorul la pauză rămânând 1-0. Odată cu începerea reprizei secunde, elevii lui Tiberiu Csik au ieșit parcă mai motivați din vestiare. Moș și Marinaș și-au mai încercat odată norocul de la 40 metri, însă portarul gazdelor, Socaciu a apărat fără nicio problemă. Prodan a avut o mare ocazie în minutul 62, însă a trimis balonul cu capul, puțin pe lângă poartă. Moș restabilește egalitatea în minutul 82. Patru minute mai târziu, în minutul 86, Marinaș a bătut un corner, iar Micaș a marcat cu capul, cel de-al doilea gol pentru Olimpia.

„Galben albaștrii” s-au calificat în turul trei al Cupei României.

Oar: Socaciu – Bărbos, Sălăgeanu, Rapoș, Saraz, Puți, M. Pop, Istrate, Peczer, Lihet, Tripon (53 Pintye).
Olimpia: Gorbe – Moș, Micaș, Glodean, Homorozan, Botoș (77 Silaghi), Marinaș, Molnar, Hanus (46 Gavrilescu), Dănilă (87 Domuța), Feier (46 Prodan).