Old Boys Însurăței și Sportul Chiscani în finala Cupei României a Brăilei

Old Boys Însurăței și Sportul Chiscani** în finala Cupei României a Brăilei

Miercuri după amiază, pe terenurile de la Râmnicelu și Plopu – două dintre cele mai bune terenuri ale județului Brăila, s-au disputat semifinalele Cupei României, etapa județeană, acolo unde s-au înregistrat două mari mari surprize.

Astfel, la Râmnicelu, s-au întâlnit Old Boys Însurăței și Victoria Traian, meci în care prima șansă de calificare o avea formația antrenată de Iulian Neagu, dar pe teren lucrurile au stat cu totul altfel. Old Boys Însurăței s-a dovedit a fi echipa mai bună și s-a calificat în finală, cu scorul de 4-1 (1-1) la capătul unui meci care a necesitat prelungiri pentru a stabili una dintre finaliste

Prima care a marcat a fost echipa din Însurăței care a deschis scorul prin Dumitrana (min. 5). Până la finalul celor 90 de minute regulamentare gruparea din Traian a egalat prin Iorga (nin. 56) și astfel s-a ajuns la prelungiri. Celelalte goluri ale învingătorilor au fost marcate de Daci (min. 100), Pârciulescu (min. 118) și Trandafir (min. 119)!

În cealaltă semifinală, jucată la Plopu, Sportul Chiscani a învins, în timpul regulamentar, cu scorul de 3-1 (2-1) pe Pandurii Tudor Vladimirescu, adjudecându-și celălalt loc în ultimul act al competiției județene. Pandurii a deschis scorul prin Fătu în minutul 21, și se părea că vor tranșa meciul în favoarea lor. Gruparea din Chiscani a revenit însă și a egalat prin golul lui Jercăianu în minutul 37, ba chiar mai mult a mai înscris de alte două ori prin Drăguș în minutul 44 și Stoian în minutul 85, asigurându-și astfel prezența în ultimul act al competiției

Finala Cupei Românei, etapa județeană, se va juca la Ianca, pe stadionul „Ștefan Vrăbioru” pe data de 7 iunie, începând cu ora 11

Old Boys Însurăței – Victoria Traian  4-1 (1-1; 1-1)

Dumitrana (5),Daci (100), Pârciulescu (118), Trandafir (119)/Iorga (56)

Sportul Chiscani – Pandurii Tudor Vladimirescu  3-1 (2-1)

Jercăianu (37), Drăguș (44), Stoian (85)/ Fătu (21)