Nicio surpriză în optimile Cupei în județul Brăila

Nicio surpriză în optimile Cupei** în județul Brăila

Miercuri după amiază, pe șapte terenuri ale județului Brăila, au avut loc optimile de finală ale Cupei României la fotbal (etapă pe județul de pe malul Dunării), rundă în care nu s-a înregistrat nicio surpriză. Au fost marcate în total 41 de goluri, 11 dintre acestea fiind reușite de formațiile considerate gazde, iar 30 de echipele vizitatoare. Cel mai mare scor s-a înregistrat la Tichilești, acolo unde Sportul Chiscani a trecut de Dunărea din localitate cu un neverosimil 11-3.

Și Pandurii Tudor Vladimirescu s-a impus la Găiseanca, dar numai cu 5-0, în timp ce Victoria Cazasu a câștigat cu 4-0 meciul disputat la FC Tufești.

În rest, s-au înregistrat rezultate mult mai aproape de un meci de fotbal, iar Viitorul Însurăței a fost singura care a profitat de retragerea din campionat a Viitorului din Galbenu și s-a calificat în sferturi fără să joace în această fază.

Dar iată rezultatele și marcatorii din optimile de finală ale Cupei României (faza județului Brăila), așa cum le-am aflat de la Mihai Ianoș secretarul de lșa AJF Brăila:

FC Tufești – Victoria Cazasu  0-4 (0-1)
Bănică (31), Stănel (62), Purcăreață (64), Buhai (84)
   Avântul Mircea Vodă – Viitorul Ianca  2-4 (2-1)
Ghioca (26), Barbu (42) / Toader (18), Bratosin (47, 58, 70)
   Voința Găiseanca – Pandurii Tudor Vladimirescu  0-5 (0-3)
Iordache (17, 35), Șerbănescu (40, 54, 70)
   CS Făurei – Voința Vișani  4-2 (2-1)
Vlăducă (2, 34), Popa (62), Nedelcu (90) / Corbu (8, 65)
   Dunărea Tichilești – Sportul Chiscani  3-11 (1-4)
Șerban (24), Mazâlu (48), Cazan (49) / Mitrea (4, 75), Bogdan (11), Harabagiu (20, 51, 65), Zărnescu (57, 59), Stoian (54, 63, 71)
   Gloria Movila Miresii – Victoria Traian  2-3 (0-2)
Munteaqnu (53), Băndărică (81) / Olmazu (37), Huțu (43), Iorga (90)

Tragerea la sorți a sferturilor de finală va avea loc la începutul lunii mai, iar partidele sunt programate să se joace pe data de 7 mai.