:format(webp):quality(80)/https%3A%2F%2Fliga2.prosport.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2025%2F06%2FUnirea-Santana-CS-Socodor-cupa-romaniei-arad-15-1024x683.jpg)
CS Ocna Mureș a cucerit, în premieră, trofeul Cupei României, faza județeană Alba, după o finală adjudecată la Zlatna, sâmbătă, contra Hidro Mecanica Șugag, campioana Ligii a 4-a, marea favorită, care se pregătea să celebreze eventul!
Condusă de Romeo Arinar și legenda Ovidiu Maier, ”Soda dragă” a învins cu 2-0 (1-0) și a celebrat cu fanii momentul de bucurie, jucătorii scandând împreună cu suporterii aflați în tribune ”Campionii, campionii!”, în vreme ce imnul formației din Ocna Mureș s-a auzit din vestiar minute bune!
”Buturuga mică” a răsturnat carul mare, iar ocnamureșenii, care au avut doar 6 rezerve la această finală a Cupei României, au izbutit să învingă o formația care a intrat în cantonament la Zlatna, cu o zi înaintea meciului. În clasamentul Ligii 4 Alba, CS Ocna Mureș s-a clasat pe locul 3, cu 65 de puncte, la egalitate cu Viitorul Sîntimbru, în timp ce CSL Hidro Mecanica Șugag a terminat pe proma poziție, cu 69 de puncte.
Fotbalistul aiudean Claudiu Coltor (30 de ani) a fost desemnat MVP-ul finalei de pe Ampoi, cu o pasă decisivă la deschiderea scorului (Cocis 32) și majorarea avantajului (57), după o cursă senzațională, de peste 70 de metri, de la marginea careului propriu, acțiune în care a driblat patru adversari.
”Nu am cuvinte să exprim ce simt, sunt foarte emoționat. Este un trofeu care-l aștept de vreo 7 ani, de când am câștigat Cupa României cu Sportul Petrești. Trofeul de cel mai bun jucător al finalei este primul din carieră și cel mai prețios. Asta bineînțeles după titlul de golgheter”, a precizat, citat de Ziarul Unirea, Claudiu Coltor, fotbalist care a cucerit, astfel, tre trofee, titlul de golgheter, Cupa României și premiul cuvenit celui mai bun jucător din finală.
”Sunt cel mai fericit om, astăzi. Din partea echipei mulțumesc tuturor, suporterilor, care au fost minunați, au fost al 12-lea jucător. Am și emoții, sunt și fericit. Toată lumea își dorește să joace o finală, să reușească să câștige cât mai multe trofee, sper să fie doar începutul pentru mine.. Ne gândim ca pe viitor să fim acolo unde ne e locul în Liga 3 și să ajungem în grupele Cupei, mereu ne gândim la asta”, a spus antrenorul Romeo Arinar (41 de ani)
La 16 ani distanță de la precedenta finală, 0-3, tot pe ”Minaur”, cu CS Zlatna, CS Ocna Mureș a pus mâna pe trofeu și va reprezenta Alba în faza regională a Cupei României. Hidro Mecanica rămâne cu regretele și calificarea la barajul de promovare în Liga 3, însă nu e sigur că va juca cu reprezentanta județului Covasna.
Foto: Ziarul Unirea