A fost stabilit programul ultimei etape din grupele Cupei României. Dintre echipele din Liga 2 și 3 prezente în competiție, șase au șanse de calificare în sferturi

Marius ANGHEL 22 Nov. 2023, 16:17 Cupa României

Federația Română de Fotbal și deținătorii de drepturi TV au stabilit programul jocurilor din etapa a 3-a, ultima, a fazei grupelor Cupei României.

Printre cele 24 de echipe care participă în grupe în sezonul 2023-2024, șase sunt din Liga 2 (Chindia Târgoviște, Steaua, Gloria Buzău, Corvinul Hunedoara, CS Tunari și CSM Alexandria) și trei din Liga 3 (Progresul Pecica, FC Bihor Oradea și SCM Zalău). Chindia, Progresul Pecica și SCM Zalău nu mai au nicio șansă de accedere în sferturile de finală.

Au fost stabilite datele de disputare ale meciurilor ultimei etape în grupele Cupei României

În afară de cele două meciuri pe care le mai au de disputat în Liga 2, respectiv în Liga 3 în acest final de an 2023, cele nouă formații din aceste campionate vor mai avea de jucat și ultimul joc din faza grupelor Cupei României.

Partidele vor avea loc în zilele de 5, 6 sau 7 decembrie, iar FRF a comunicat programul lor. Toate cele 12 jocuri vor fi transmise în direct fie de către posturile deținătoare de drepturi TV, DigiSport și PrimaSport, fie pe platforma FRF.tv!

Fiindcă lupta pentru accederea în faza următoare a competiției nu este încheiată, mai multe partide sunt programate să aibă loc în același timp.

6. Farul Constanţa 2 0 0 2 0-3 0

Echipele calificate de pe locul 1 vor fi gazde în sferturile de finală ale Cupei României

Primele două echipe clasate în fiecare grupă în parte se califică în faza sferturilor de finală și va disputa următoarele meciuri conform schemei de mai jos, cu mențiunea că echipele câștigătoare ale grupelor vor disputa meciurile pe teren propriu. De asemenea, în semifinale, câștigătoarele sferturilor de finală 1 și 3 vor fi gazde.

Câștigătoare meci 3 – câștigătoare meci 4

Șase echipe deja eliminate din faza grupelor Cupei României, înainte de ultima etapă

O etapă a mai rămas de disputat din faza grupelor Cupei, stabilită pentru perioada 5-7 decembrie, și, momentan, putem trage concluzii doar în privința echipelor rămase fără nicio șanse de calificare în sferturile de finală.

Din Grupa A sunt eliminate Sepsi OSK Sfântu Gheorghe (SuperLigă), Chindia Târgoviște (Liga 2) și Progresul Pecica (Liga 3), iar pentru primele două poziții calificabile se bat Petrolul, Corvinul și FC Hermannstadt.

În Grupa B, doar FC Botoșani (SuperLigă) este eliminată, iar restul echipelor au șanse mai mari sau mai mici de accedere în faza următoare a competiției.

În Grupa C, SCM Zalău (Liga 3) este eliminată, iar din Grupa D Farul Constanța (SuperLiga) nu mai are nicio șansă la sferturi.

• Mai jos puteți vedea meciurile și rezultatele din primele două etape ale fazei grupelor Cupei României.

Meciuri, rezultate și marcatori din prima etapă a fazei grupelor Cupei României, sezon 2023-2024:

marți, 26 septembrie 2023
16:15 / Grupa C: SCM Zalău – SC Oţelul Galaţi 1-4
Alexandru Cherecheș 45+4′ / George Cîrjan 14′ – penalty, 36′, Jonathan Cisse 21′, Rosario Latouchent 75′

Carlo Casap 81′ / Iulian Cristea 17′, Paul Iacob 21′, Ștefan Pănoiu 53′

Meciuri, rezultate și marcatori din a doua etapă a fazei grupelor Cupei României, sezon 2023-2024:

14:00 / Grupa A: Progresul Pecica – FC Hermannstadt 0-6
Ruben Fonseca 23′, 45+1′, Ciprian Biceanu 32′, Cristian Neguț 52′ – penalty, Alexandru Oroian 69′, Gabriel Iancu 76′
15:00 / Grupa D: CS Tunari – FC Voluntari 1-1