Liga a IV-a Timiș s-a încheiat, rămân însă mai multe necunoscute!

09 Jun. 2012, 15:30 Ligi județene
Liga a IV-a Timiș s-a încheiat,** rămân însă mai multe necunoscute!

Liga a IV-a Timiș, sezonul 2011-2012 e gata, dar asta nu înseamnă că toate lucrurile sunt clare în fotbalul păstorit de Dănuț Lața. Dacă podiumul era cunoscut încă de ieri, calculele din zona retrogradării sunt complicate și echipele care pică nu vor fi lămurite prea curând.

Lugojul s-a impus clar în ultima etapă, respectându-și statutul de campioană. Dumbrăvița a încheiat cu o victorie în fața Cerneteazului și s-a clasat în primele 5. Pobeda și Jimbolia au făcut egal și au cucerit meritat poziții finale bune în „D”-ul timișean. Calculele se complică însă în subsol.

Pe hârtie Deta și Gătaia sunt picate iar acestora ar urma să li se alăture Pișchia. Deși pe teren Juventusul lui Vali Miculescu s-a impus clar în fața Bucovățului în urma unui joc care, frumos spus, nu face propagandă fotbalului (și asupra căruia vom reveni cu amănunte). Gazdele au contestat portarul Pișchiei și mai mult ca sigur vor câștiga la masa verde. Astfel că Pișchia va cădea pe locul 16. Această poziție duce la retrogradare în mod normal. Dacă Lugojul promovează la baraj iar Mama Mia rămâne în eșalonul al treilea, pe locul lui Poli II, cum se preconizează, atunci locul 16 e salvator. Există și posibilitatea ca atât Lugojul cât și Mama Mia să evolueze în D la anul, situație în care și locul 15 pică, adică Bobda și Pișchia ar merge de mână în „județ”.

18. Progresul Gătaia 19

*în cazul în care Pișchia pierde ultima partidă la masa verde, ea este cea care cade pe 16

Articol scris de Cornel Biholari (Banat Sport)