Vâlcea a umilit Steaua în amical și a învins-o și în Liga 2, chiar în Ghencea. Constantin Schumacher: ”Știam că-i prindem într-un moment rău.” Oltenilor li s-a accidentat grav un jucător

Adrian MUJEA 10 Aug. 2026, 10:58 Liga 2

Nou-promovată în Liga 2, SCM Râmnicu Vâlcea a reușit prima sa victorie în campionat la București, 2-1 în Ghencea cu Steaua.

Vâlcenii câștigaseră în urmă cu trei săptămâni amicalul cu Steaua din Zăvoi, scor 4-0, și au dat lovitura și în meciul oficial, din etapa a doua a sezonului.

Constantin Schumacher, după ce SCM Râmnicu Vâlcea a învins Steaua și în jocul oficial: ”Sper să urmeze un șir de victorii”

Brian Lemac (18) și Marian Danciu (32) au umilit defensiva Stelei și au dus scorul la 2-0, în timp ce gazdele au reușit în partea secundă doar să reducă din diferență, în minutul 66, prin Mihai Adăscăliței.

Antrenorul SCM-ului, Constantin Schumacher, anunțase înaintea jocului că echipa sa merge la victorie în Ghencea și s-a ținut de cuvânt.

”Este prima victorie a Vâlcii după 10 ani în Liga 2. Știam că prindem Steaua într-un moment rău pentru ei, mă bucur pentru echipa mea că a înțeles că poate câștiga în Ghencea. Sper să urmeze un șir de victorii, ne-am pregătit pentru lucrul acesta, sunt sigur că am o echipă bună. Dacă jucătorii mei vor înțelege să facă lucrurile pe care eu le transmit la antrenamente, sunt sigur că vom face o figură frumoasă. Cu siguranță nu vom avea meciuri ușoare, dar știu ce jucători de calitate am la echipă”, a spus antrenorul SCM-ului, Constantin Schumacher.

  • În prima etapă, pe teren propriu, Vâlcea ratase pe final victoria contra SC Popești Leordeni (scor 1-1), altă nou-promovată din Liga 3.

Schumacher se bucură de concurența pe care o are pentru titularizare

Antrenorul echipei din Râmnicu Vâlcea are 28 de jucător în lot și bătălia pentru un loc de titular este crâncenă, spune el.

”Mă bucur pentru jucătorii care au evoluat, le-am spus și celor de pe bancă că va veni și momentul lor, ei trebuie să se pregătească exemplar, poate mai bine decât titularii. Vor fi momente când voi avea nevoie de ei și trebuie să demonstreze că merită să joace în echipa de start”, a mai declarat Constantin Schumacher.

Față de jocul din debutul campionatului, remiza cu SC Popești Leordeni, Schumacher a efectuat o singură schimbate în primul 11. A ieșit Vlad Achim, care acum nu a fost în lot, și a intrat Brian Lemac, intrat abia în minutul 89 contra ilfovenilor.

SCM Râmnicu Vâlcea, contra Stelei: Frățilă – Ed. Croitoru, Sălcianu, Dandea (cpt.), Vl. Georgescu – Vas. Constantin (Mar. Manea 70′), Trașcu – Mar. Danciu (Doman 79′), E. Nistor (Bg. Florescu 59′), B. Lemac (Seb. Ivan 46′) – Huiban (Dar. Grigore 79′). Rezerve neutilizate: Gherguș – Mitulețu, Butișteanu, Pitulac. Jucător adițional: R. Ciubotariu.

Meci la Târgu Jiu, în Cupă, apoi două jocuri consecutive acasă, în Liga 2

Pentru SCM urmează meciul din Cupa României, programat miercuri seară, de la ora 20:00, la Târgu Jiu, cu CSM, apoi două jocuri de campionat în Zăvoi, cu liderul CSM Slatina și FC Bacău.

”Iau fiecare meci în parte. Urmează meciul de miercuri seară de la Târgu Jiu, apoi sâmbătă, în campionat. Nu va fi ușor pentru noi. Am 28 de jucători, cei care vor intra trebuie să facă față și să demonstreze că suntem la Liga 2.

La meciurile din Zăvoi îmi doresc ca suporterii să vină în număr mare și să susțină acești băieți minunați. Eu garantez fanilor că jucătorii vor da totul pe teren. Chiar dacă sunt și momente mai puțin bune, fanii trebuie să înțeleagă că jucătorii vor face totul să câștige fiecare meci în parte și trebuie să îi susțină mereu”, a mai spus antrenorul principal al SCM Râmnicu Vâlcea.

Răzvan Gherguș s-a accidentat la antrenament

A doua zi după victoria cu Steaua, vâlcenii l-au pierdut pe portarul Răzvan Gherguș, care s-a accidentat la antrenament. A suferit o ruptură de claviculă și va fi operat, urmând să lipsescă de pe teren câteva luni.

În primele două jocuri, poarta a fost apărată de Valentin Frățilă, iar rezervă a fost, de fiecare dată, Răzvan Gherguș. În ambele jocuri, pe lista adițională a fost inclus și Rareș Ciubotariu, al treilea portar din lot. Tot goalkeeper, în lot, mai este și Cristian Hodor.

Foto: George Flușter / Mediafax Foto

Adrian MUJEA 10 Aug. 2026, 10:58 Liga 2
Pe aceeași temă