Cristian Măgerușan, alegere neașteptată după despărțirea de AFC ASA Târgu Mureș! Atacantul a fost prezentat de noua echipă

Răzvan STÎNGĂ 17 Jul. 2026, 14:23 Liga 2

Cristian Măgerușan a plecat din România după despărțirea de AFC ASA Târgu Mureș. Chiar dacă a fost dorit inclusiv de formații din SuperLiga României, atacantul central, în vârstă de 26 de ani, a ajuns tocmai în Thailanda!

Fotbalistul născut la Bistrița a fost prezentat de formația de primă ligă Rayong FC.

Cristian Măgerușan, în Thailanda!

Cu cele 16 goluri marcate în ediția 2025-2026, Măgerușan a terminat pe locul 2 în clasamentul golgheterilor campionatului Ligii 2, la egalitate cu Nacho Heras (Sepsi OSK), la două goluri sub liderul Valentin Robu (Metalul Buzău), dar și la o reușită peste Bogdan Chipirliu (Steaua).

Atacantul bistrițean a atras atenția asupra sa, a refuzat oferta de a continua și în noua ediție a Ligii 2 cu trupa mureșeană, iar acum apare informația conform căreia continuă cariera în afara României, tocmai în Thailanda.

Cristian Măgerușan a impresionat la Târgu Mureș, fiind ales fotbalistul sezonului de către fanii provocați de club să-și voteze favoritul din lotul condus de Eusebiu Tudor în ediția precedentă.

AFC ASA Târgu Mureș nu l-a putut ține pe Cristian Măgerușan

Atacantul, înalt de 1.88 m, a semnat cu AFC ASA Târgu Mureș în vara anului 2025, după o jumătate de an petrecută la Steaua, echipa care l-a readus în România după ce anterior fusese legitimat în Irlanda, la Lucan United, Bohs Academy, Bohemians, Longford Town și Bray Wanderers.

Măgerușan și-a petrecut junioratul la Arsenal Bistrița, CFR Cluj și Academia Hagi.

Dacă la Steaua a primit destul de puține șanse de joc, sub 500 de minute în 10 partide, în care a dat două goluri, ulterior, în vara trecută, a mers la Târgu Mureș.

La finalul sezonului regular 2025-2026, Măgerușan a strâns 15 jocuri, dintr-un total de 21, și a marcat 11 goluri. În play-out, a fost utilizat în toate cele șapte jocuri de către Eusebiu Tudor și a marcate alte cinci goluri.

În ciuda faptului că a fost dorit inclusiv în SuperLiga României, Cristian Măgerușan a preferat să plece iar din România și să semneze cu Rayong FC.

Rayong FC are plăcerea să anunțe transferul lui Cristian Măgerușan, un atacant român în vârstă de 26 de ani, care se alătură clubului pentru sezonul 2026/27.

Cu o înălțime de 188 cm, Cristian a acumulat o experiență valoroasă jucând atât în ​​România, cât și în Irlanda, reprezentând cluburi precum ASA Târgu Mureș, CSA Steaua București, Bray Wanderers, Longford Town și Bohemians. Un atacant central tradițional, este cunoscut pentru abilitatea sa de a ține mingea, de a conecta jocul și de a finaliza eficient în ultima treime.

Cu prezența sa fizică puternică, experiența în fotbalul european și versatilitatea în atac, Cristian este pregătit să ofere opțiuni suplimentare în linia de atac și să devină o parte importantă a lotului Rayong FC pentru sezonul care urmează.

Bun venit în familia Rayong FC, Cristian!”, a fost prezentat de clubul thailandez Cristian Măgerușan.

Răzvan STÎNGĂ 17 Jul. 2026, 14:23 Liga 2
Pe aceeași temă