Nici Gabriel Nedelea nu mai continuă cu Steaua, dar va rămâne în Liga 2, la un club căruia tocmai i s-a admis deschiderea procedurii de insolvență.
După doi ani petrecuți la clubul bucureștean, fundașul stânga originar din Alexandria a ajuns la Unirea Slobozia.
Gabriel Nedelea a fost prezent la reunirea Stelei, a continuat să se antreneze sub comanda lui Daniel Oprița, însă de astăzi, 25 iunie, a trecut la altă echipă care va evolua în Liga 2 în ediția 2026/27.
Fundașul născut la Alexandria a semnat cu Unirea Slobozia, echipă care din această săptămână intră în insolvență!
Nedelea, crescut la Regal Sport și Viitorul Constanța, a evoluat la seniori pentru SCM Gloria Buzău, SC Oțelul Galați, CSM Alexandria și Steaua. La aceasta din urmă a ajuns în vara anului 2024.
Fundașul stânga care la data de 12 iulie împlinește 26 de ani a evoluat puțin pentru Steaua în ediția trecută a Ligii 2. A prins în jur de 600 de minute în 13 partide din sezonul regular și altele 340 în 7 jocuri din play-off. În sezonul 2024/25 a evoluat mai mult. A fost utilizat timp de circa 1250 de minute în 23 de partide din Liga 2 (15 în sezonul regular și 8 în play-off).
”Bine ai venit, Gabriel Nedelea!
Fundașul stânga, în vârstă de 25 de ani, se alătură lotului echipei noastre pentru noul sezon!
Gabriel a evoluat de-a lungul carierei pentru Farul Constanța, CSM Alexandria, Oțelul Galați și Steaua București.
Îi urăm bun venit și mult succes în tricoul galben-albastru!”, sună anunțul ialomițenilor.
Pare a fi un troc între cele două cluburi, în condițiile în care Steaua i-a luat în această vară de la Slobozia pe Ionuț Coadă, Alexandru Albu și Alexandru Dinu, trei fotbaliști cu experiență.
Nedelea completează o listă destul de lungă cu jucători care au plecat de la trupa bucureșteană în această perioadă. Pe ea mai sunt trecuți Adrian Frănculescu (Corvinul), Stephan Drăghici, Andras Huszti (ambii ajunși la Știința Poli Timișoara), Rubio, Alex Gualda, Nicolas Popescu, Ianis Doană, Robert Popescu, Andrei Lascu, Adrian Popa și Nacho Bonet.
În schimb, pentru Unirea Slobozia, Gabriel Nedelea este abia a treia achiziție oficială pentru noul sezon, după fundașul portughez Andre Serra (ex Sanjoanense/ liga a treia din Portugalia) și mijlocașul lateral Robert Necșulescu (ex Chindia, împrumutat de la FCSB).
Echipa unde a fost anunțat ca antrenor principal Ilie Poenaru a mai oficializat prelungirea contractelor cu portarul Denis Rusu, fundașii Florinel Ibrian, Constantin Toma și Raul Iancu și mijlocașul Viorel Gîrbăcea (revenit după împrumutul la Dunărea Călărași).
Foto: Răzvan Păsărică / Sport Pictures