AFC ASA Târgu Mureș l-a achiziționat pe George Ganea! Atacant cu experiență, dar cu sete mare de gol: n-a marcat de aproape trei ani

Andrei PASCU 12 Jan. 2026, 16:54 Liga 2
AFC ASA Târgu Mureș l-a achiziționat pe George Ganea! Atacant cu experiență, dar cu sete mare de gol: n-a marcat de aproape trei ani

AFC ASA Târgu Mureș a făcut o mutare importantă! A reușit să aducă un atacant cu mare experiență în fotbalul românesc, pe George Ganea (26 de ani), fiul fostului mare internațional Ionel Ganea, care ultima dată s-a aflat sub contract cu formația maghiară Ujpest.

Echipa din Liga 2 a anunțat venirea atacantului luni, 12 ianuarie 2026.

George Ganea, achiziționat de AFC ASA Târgu Mureș

Clubul din Târgu Mureș demonstrează că vrea cu adevărat să fie parte din play-off-ul Ligii 2, iar acum a făcut o altă mutare, a treia din pauza competițională. A reușit să convingă un vârf care a adunat multe meciuri în prima divizie a României, dar care în ultimii doi ani și jumătate a fost sub contract cu Ujpest (Ungaria).

În acest sezon a adunat doar șapte meciuri (40 de minute), dar experiența din Ungaria a fost terminată de el cu 37 de meciuri în total, dar cu zero goluri marcate! De altfel, perioada de secetă a lui Geroge Ganea e de foarte lungă durată. El nu a mai înscris un gol din sezonul 2022-2023 al SuperLigii României.

La acel moment era legitimat la FCU Craiova și puncta într-un joc din 4 martie 2023, cu FC Botoșani, când oltenii se impuneau cu 1-0.

Cel mai bun randament l-a dat în perioada în care a jucat pentru Viitorul Constanța, când a bifat 86 de meciuri și a marcat de 10 ori.

Perioadă lungă de secetă pentru George Ganea

Ganea junior nu se află la prima experiență în Liga 2, el mai evoluând în eșalonul al doilea din România cu Rapid București, în sezonul 2015-2016, când aduna 12 meciuri și marca de trei ori.

În trecut, noul atacant al AFC ASA Târgu Mureș a mai fost legitimat la FCU Craiova, CFC Argeș sau CFR Cluj. El are și două trofee în CV, Cupa României cu Farul Constanța, în sezonul 2018-2019, dar și Supercupa României, tot cu Farul Constanța, în 2019-2020.

George Ganea, aripă stângă în vârstă de 26 de ani, este noul jucător al formației noastre.

Fotbalistul are 123 de meciuri și 12 goluri în prima ligă din România, pentru Farul, FCU Craiova, FC Argeș și CFR Cluj, iar la nivel internațional a evoluat în 35 de partide în prima ligă maghiară, pentru Újpest, echipă de la care ajunge la ASA Târgu Mureș.

Bine ai venit și mult succes în tricoul”, a precizat AFC ASA Târgu Mureș.

A treia noutate în lotul AFC ASA Târgu Mureș

Așadar, AFC ASA Târgu Mureș a făcut a treia achiziție a iernii! După ce l-a împrumutat pe Raul Rotund de la SC Dinamo, formația din Liga 2 a anunțat și venirea lui Robert Filip, un fotbalist în vârstă de 23 de ani, mijlocaș central, care a evoluat la o adversară din eșalon în prima parte a sezonului.

Născut la Piatra Neamț, Filip vine de la Ceahlăul, cu care a reziliat acordul în această iarnă.

Foto: AFC ASA Târgu Mureș și Răzvan Păsărică (Sport Pictures)

Andrei PASCU 12 Jan. 2026, 16:54 Liga 2
Pe aceeași temă