Naționala mare a României nu duce lipsă de portari valoroși, dar în curând ar mai putea fi o soluție excelentă pentru acest post important.
La doar 17 ani, Arsenie Mocan, portarul titular al FC Bihor din această vară, l-a impresionat pe Erik Lincar, iar antrenorul lasă de înțeles că elevul său poate fi în curând una dintre noile speranțe ale fotbalului românesc.
Momentan, Mocan a participat la ultima acțiune a naționalei U18 a României.
FC Bihor este una dintre revelațiile din acest sezon de Liga 2, la prima vedere, iar Oradea speră să aibă echipă în SuperLigă din vară, chiar dacă obiectivul declarat al clubului nu este promovarea, ci construirea unei baze solide.
Într-un interviu pe care ni l-a acordat în pauza competițională, antrenorul Erik Lincar a vorbit și despre ascensiunea lui Arsenie Mocan, portar nou-apărut în lotul FC Bihor la începutul sezonului și pe care a miza până acum în toate jocurile din campionat.
”Deși nu sunt un antrenor foarte apropiat de jucători, ei cred că simt legătura care se formează și respectul pe care îl port pentru fiecare dintre ei. Uite, lui Arsenie Mocan, portarul nostru născut în 2008, i-am dat o șansă să apere la nivelul ligii a doua. Și nu multă lume credea în el, mai ales că este un debutant”, a dezvăluit Lincar, pentru ProSport.
Fost împrumutat la Crișul Sântandrei, în Liga 3, un club cu care FC Bihor colaborează și unde își trimite tinerii jucători, Mocan a fost cooptat în lotul echipei de seniori a orădenilor și titularizat din primul meci al sezonului, lăsându-l nu numai pe tușă, ci și în afara lotului, pe Ionuț Rus (25 ani), un goalkeeper fostă speranță a fotbalului românesc prin experiențele sale de la Lazio Roma (Italia) sau CFR Cluj.
”Din punct de vedere al caracterului, eu îl admir foarte mult. Dacă va fi la fel de serios, el are șanse să devină un portar bun de nivelul Ligii 1”, este convins fostul jucător al Stelei, Lincar, despre Mocan.
Ce calități îl recomandă pe Arsenie Mocan? Erik Lincar i-a făcut profilul goalkeeperului .
Antrenorul a remarcat stăpânirea de care dă dovadă Mocan într-un sezon în care se află la debut în Liga 2 și luptă alături de FC Bihor pentru a ajunge măcar în barajul de promovare.
”Seriozitatea, munca, până la urmă și concentrarea, caracterul. E o anumită presiune pe tine. Joci la Oradea cu 3-4.000 de spectatori în tribune și ești și debutant. Evoluțiile lui chiar m-au mulțumit până în acest moment la nivelul ligii a doua”, a subliniat antrenorul Bihorului.
Deși n-are nici 18 ani, pe care îi va împlini în data de 6 mai, Arsenie Mocan a bifat toate minutele în acest sezon de Liga 2 în echipamentul FC Bihor.
Acesta a apărat în toate cele 13 etape de până acum, iar sâmbătă a scăpat fără gol primit de la Tunari. Meciul, disputat în ziua în care Emerich Ienei a fost înmormântat la Oradea, s-a încheiat cu scorul de 0-0.
În partidele din această ediție de Liga 2, Mocan a încasat 14 goluri, iar în luna septembrie a făcut parte din echipa ideală a campionatului.
Luna trecută, Arsenie Mocan a dat un alt ”examen” important, în Turneul celor 4 Națiuni din Turcia.
Ion Marin l-a convocat la lot pe portarul Bihorului și l-a introdus din primul minut în meciul României U18 cu Spania U18, pierdut de tricolorii la limită, scor 2-3.
”Pot să spun că a fost o experienţă nouă, frumoasă, de care mă bucur că am avut parte şi din care am avut şi de învăţat. Sper la cât mai multe”, a spus Mocan, după experiența de care a avut parte în tricoul României U18.
Foto: Tudy (Sport Pictures) și Dragoș Pășcăneanu (Mediafax Foto)