Amicalele programate de formațiile din Liga 2 în pauza competițională. Patru dintre ele, teste cu echipe din SuperLiga

Andrei PASCU 11 Nov. 2025, 16:48 Liga 2
Amicalele programate de formațiile din Liga 2 în pauza competițională. Patru dintre ele, teste cu echipe din SuperLiga

În luna noiembrie, pauza competițională le va da din nou prilejul echipelor din Liga 2 să mai pună la punct anumite minusuri remarcate de antrenori până acum, după 13 runde scurse din întrecerea regulară.

Printre cluburile din divizia secundă care vor disputa amicale se numără și Corvinul Hunedoara, AFC Câmpulung Muscel, CS Afumați, FC Voluntari, Concordia Chiajna, Steaua sau CS Tunari.

Amicalele pe care le vor disputa formațiile din Liga 2 în pauza competițională

Corvinul Hunedoara a demonstrat din nou că este principala candidată la promovarea din Liga 2 în SuperLiga României! A rămas neînvinsă și după etapa a 13-a, când a primit vizita celor de la FC Voluntari. La rândul lor, fotbaliștii din Ilfov vor și ei promovarea.

Confruntarea, de la Hunedoara, de sâmbătă, 8 noiembrie, s-a terminat fără gol marcat, scor 0-0.

Florin Maxim vrea să își țină jucătorii într-un ritm ridicat și după pauza competițională, motiv pentru care a programat, deja, un meci amical. Ei își vor măsura forțele contra celor de la UTA, din SuperLiga României, după cum a transmis Corvinul Hunedoara pe pagina de Facebook.

Confruntarea va avea loc sâmbătă, de la ora 12:00, pe stadionul formației din prima divizie.

Corvinul, AFC Câmpulung Muscel, Steaua și CS Afumați, teste cu formații din prima ligă

În subsolul clasamentului Ligii 2, AFC Câmpulung Muscel va întâlni și ea o formație din prima divizie, pe Campionii FC Argeș, iar confruntarea va avea loc vineri, la Albota, de la ora 11:00.

Cele două nu sunt sigurele care vor da piept cu formații din SuperLiga României, iar lor li se adaugă Steaua și CS Afumați. ”Militarii” lui Daniel Oprița vor primi vizita celor de la Petrolul, sâmbătă, în timp ce ilfovenii vor înfrunta Rapid București, la Ștefănești.

Două formații care vor calificarea în play-off-ul Ligii 2, Concordia Chiajna și FC Voluntari, se vor înfrunta în joc direct, la Chiajna, tot sâmbătă. O altă echipă din județul Ilfov, CS Tunari, a programat un test contra României U17, pentru joi.

Foto: Andrei Apolzan / Sport Pictures

Andrei PASCU 11 Nov. 2025, 16:48 Liga 2
Pe aceeași temă