O echipă din Mehedinți a aniversat 50 de ani de existență! N-a jucat niciodată la Liga 3, deși a disputat trei baraje! Ultimul s-a lăsat cu sancțiuni drastice

Mircea OGLINDOIU 22 Oct. 2024, 10:50 Liga 4

Recolta Dănceu a sărbătorit, în weekend, 50 de ani de existență! Evenimentul a fost marcat de derby-ul, de pe teren propriu, cu CS Drobeta 2024, contând pentru etapa a 7-a din Liga 4 Mehedinți.

Partida s-a incheiat nedecisă, scor 1-1, după ce severinenii au condus la pauză, cu 1-0, prin golul lui Eduard Ilinca (4). Constantin Negrescu a stabilit rezultatul final, în minutul 48.

Primarul joacă, fără întrerupere, la Recolta, din 1974

Inclusiv primarul comunei Jiana, Stelian Stăncioiu, fost junior în anii ’70 la Recolta, a evoluat în acest meci, în pofida vârstei înaintate (64 de ani)!

Edilul-mijlocaș mai intră pe teren din când în când, în funcție de adversar și rezultat! ”Am jucat an de an pentru Recolta, fără intrerupere, încă din 1974! Echipa a fost înființată de un medic veterinar, venit din Timiș (n.r. – Aurel Mări, a cărui tribună oficială îi poartă numele). Mulți dintre foștii mei coechipieri din acea perioadă vin acum la meciuri doar ca spectatori, iar unii dintre ei, din păcate, au decedat între timp. Acum un deceniu am construit și actualul stadion, care are tribună acoperită (n.r.- aproximativ 250 locuri) și vestiare”, e declarat primarul-jucător Stelian Stăncioiu, aflat la cel de-al 6-lea mandat ca primar al comunei Jiana.

• Dănceu este un sat din comuna Jiana, alături de Jiana Mare, Jiana Veche sau Cioroboreni. Comuna are o populație de aproximativ 4200 locuitori!

Ultimele 2 decenii, cele mai bine din istoria clubului

În jumătate de veac de ani de existență, Recolta Dănceu a traversat cea mai bună perioadă în ultimii 15 ani, când a cucerit trei titluri județene (2013, 2022 și 2023) și patru Cupe ale României – faza județeană Mehedinți, în 2011 (scor 5-4 cu CS Strehaia, după pen.), 2017 (scor 2-0 cu CS Strehaia), 2022 (scor 2-0 cu AS Turnu Severin) și 2023 (scor cu 4-3, cu CS Drobeta 2024, după pen.).

A pierdut finalele din 2013 (scor 0-1 cu AS Baia de Aramă), 2014 (scor 2-4 cu Minerul Valea Copcii), 2015 (scor 2-3 cu Pandurii Cerneți) și 2016 (scor 1-3 cu Pandurii Cerneți).

N-a jucat niciodată în Liga 3, deoarece a pierdut lamentabil barajele pentru promovare, disputate cu CS Podari (scor 2-9 pe terenul din Motru), ACB Ineu (scor general 2-11) și CS Socodor (scor general 1-3).

La ultimul baraj, din tur, jucătorii au lovit arbitrul, care a întrerupt meciul în minutul 48, la scorul de 0-2! FRF a dictat ulterior sancțiuni de aproape 30.000 lei, iar mai mulți jucători au fost drastic suspendați.

În prezent, Recolta Dănceu ocupă locul al 4-lea în Liga 4 Mehedinți, la 6 puncte sub liderul CS Drobeta 2024!

• Echipa din Mehedinți are sigla precum a Stelei, numai că în loc de Steaua București scrie pe ea Recolta Dănceu.