CSM Focșani a fost egală doar câteva minute cu SC Oțelul, într-un amical disputat pe stadionul Milcovul. Toate golurile meciului, date în primele 30 de minute

Marius ANGHEL 12 Oct. 2024, 00:18 Liga 2

Fără joc oficial la finalul acestei săptămâni, fiindcă primele două ligi sunt în pauză pe durata acțiunilor echipelor naționale, divizionara secundă CSM Focșani și trupa din primul eșalon SC Oțelul Galați s-au întâlnit, vineri după-amiază, într-un amical programat pe stadionul Milcovul din Focșani.

SC Oțelul s-a impus cu scorul de 3-1, rezultat consemnat încă din minutul 30. Vrâncenii au marcat, la un moment dat, golul egalizator, la scurt timp după ce îl primiseră pe primul.

CSM Focșani a pierdut amicalul cu SC Oțelul

Meciul test dintre CSM Focșani și SC Oțelul a început la ora 15:00, iar după 14 minute s-a înscris primul gol al întâlnirii. Luca Andronache, în campionat abia folosit câteva minute în trei jocuri, a marcat pentru echipa lui Dorinel Munteanu.

Avantajul gălățenilor a ținut doar un minut, fiindcă Florin Blaj (15), din pasa lui Cristian Ciobanu, a restabilit aproape imediat egalitatea.

SC Oțelul și-a arătat superioritatea și după alte câteva minute a preluat din nou conducerea, prin golul reușit de fundașul croat Josip Tomasevic în minutul 23, și el utilizat în doar patru partide din cele 11 din acest sezon de primă ligă. Nu a mai trecut mult și pe lista marcatorilor și-a pus numele și mijlocașului belgian Samy Bourard, în minutul 30. Acesta a semnat de la începutul lunii cu gălățenii și, momentan, nu a apucat să debuteze în vreun meci oficial.

Chiar dacă în primele 30 de minute s-au marcat patru goluri, apoi, până la final, cele două echipe n-au mai reușit să bage mingea în plasă, astfel că rezultatul final a fost cel consemnat încă din minutul 30: 3-1 pentru SC Oțelul.

CSM Focșani: Al. Uțiu – Pedro Albino, Jalbă, Ciopa, Rz. Creț, S. Săpunaru (cpt.), Dakaj, Dănilă, Blaj, Rob. Enache, Cr. Ciobanu.
Au mai jucat: S. Preda – Al. Dumitru, Vișinar, Fl. Simion, Ungurianu, Al. Fl. Zaharia, Andr. Mazilu, Dodoi, Gorovei, Dănăilă, Dr. Oprea, D. Mihai.
Rezerve neutilizate: Brînzan, Moldoveanu
Antrenor: Sorin Colceag

SC Oțelul: Dur-Bozoancă – Zhelev, Yabre, Angha, Tomasevic, N. Roșu, I. Neagu (cpt.), Bourard, Andronache, Al. Pop, Djuric
Rezerve: Kovaliov, Ius. Popescu – Andr. Rus, Miguel Silva, Gallo, Zivulic, Stevanovic, Mih. Adăscăliței, Samuel Teles, Frederic Maciel, Joao Lameira, Cisotti, Rz. Tănasă, Juric, Hofman
Antrenor: Dorin Munteanu

CSM Focșani are meci cu locul 2 din Liga 2, SC Oțelul întâlnește liderul din SuperLigă

Pentru CSM Focșani, clasată pe locul 21 în Liga 2, penultimul, cu patru puncte acumulate în nouă jocuri, urmează partida din campionat, din etapa 10, contra CSM Slatina (locul 2, 18 puncte), programată sâmbătă, de la ora 11:00, la Focșani.

De partea cealaltă, SC Oțelul, situată pe locul 3 în prima ligă, cu 19 puncte acumulate în 11 meciuri disputate în 12 etape, va juca următorul meci în deplasare, vineri, de la ora 21:00, pe terenul liderului ”U” Cluj (locul 1, 23 puncte).