VIDEO | România U19 a debutat la Turul de Elită cu un succes zdrobitor. Tricolorii au învins la scor Georgia U19, iar printre marcatori s-au regăsit și doi fotbaliști din Liga 2

Răzvan STÎNGĂ 23 Mar. 2022, 19:05 Liga 2

România U19 a debutat cu un succes categoric la Turul de Elită din Croația, pentru calificarea la Campionatul European. Tricolorii au trecut cu 5-1 de selecționata similară a Georgiei, iar printre marcatori s-au aflat și doi jucători din Liga 2, Andreas Chirițoiu și Alexandru Pantea.

România U19 a învins Georgia U19 cu 5-1

Chirițoiu, atacantul Unirii Constanța, chiar a deschis drumul României U19 spre victorie. El a marcat pentru 1-0 în minutul 11. Selecționata tricoloră sub 19 ani a mai marcat de două ori în prima repriză, prin Gabriel Dănuleasă (min. 32) și Alexandru Pantea (min. 45). Acesta din urmă, fundaș al FC Hermannstadt, a punctat de la 11 metri.

Georgia U19 a marcat golul de onoare tot în prima parte, prin Giorgi Abuashvili (min. 39), astfel că scorul la pauză a fost 3-1 pentru naționala noastră.

Elevii selecționerului Adrian Văsîi nu au redus turațiile în partea a doua și au mai marcat de două ori, contabilizând o victorie categorică în competiția din Croația. Pe lista marcatorilor și-au mai trecut numele și Rareș Ilie (min. 46) și Eduard Radaslavescu (min. 60).

Georgia U19 a terminat meciul cu doi jucători mai puțin

Georgienii au terminat meciul în dublă inferioritate numerică. Chkhetiani a văzut cartonașul roșu în minutul 44, în timp ce Sikharulashvili a fost trimis mai repede la cabine în prelungiri, în minutul 90+2.

Șapte jucători din Liga 2 fac parte din lotul României U19. Pe lângă Alexandru Pantea și Andreas Chirițoiu, în Croația au mai fost luați și Sergiu Pîrvulescu (Petrolul), Botond Gergely (FK Miercurea Ciuc), Andrei Pandele (Metaloglobus), Albert Hofman (Universitatea Cluj) și Andrei Doru (Politehnica Timișoara).

Cinci jucători din Liga 2 au fost pe teren în victoria României U19, în debutul Turului de Elită

Pantea, Chirițoiu și Pandele au fost titulari cu Georgia U19, Pîrvulescu a fost introdus în minutul 45, Hofman a intrat pe teren în minutul 66, în timp ce Gergely și Doru au fost rezerve neutilizate.

• Primul 11 al României U19: Popa (cpt.) – Pantea, Dănuleasă, Coubiș, Amzăr (Pîrvulescu 45′) – Pandele, Mihai (Popescu 52′) – Bodișteanu (Tănasă 66′), Radaslavescu (Hofman 66′), Ilie – Chirițoiu (Andronache 52′);
    Rezerve neutilizate: Mitrovic – Gergely, Doru, Sîrbu;

România U19 se mai află în grupă cu Croația și Islanda. În disputa dintre acestea din urmă s-a impus Croația, la limită, cu 2-1.

Clasamentul Grupei 4 după prima etapă:

1. România U19 – 3 pct.
  2. Croația U19 – 3 pct.
  3. Islanda U19 – 0 pct.
  4. Georgia U19 – 0 pct.

România U19 are următorul meci cu Croația U19

Tricolorii au următorul meci cu țara gazdă, sâmbătă, de la ora 13:00. Duelul cu Islanda, din ultima etapă a Turului de Elită, va avea loc marți, 29 martie, de la ora 13:00.

În urma Turului de Elită vor obține calificarea la EURO câștigătoarele celor 7 grupe. Acestora li se va alătura țara gazdă, Slovacia. Turneul final va avea loc în perioada 18 iunie – 1 iulie 2022.

Jucătorii convocați de selecționerul Adrian Văsîi pentru turneul din Croația

portari: Robert Popa (U Craiova 1948), Alexandru Borbei (US Lecce/Italia), Denis Lungu-Bocean (SV Kuchl/Austria);
fundași: Alexandru Pantea (FC Hermannstadt), Sergiu Pîrvulescu (Petrolul Ploiești), Gabriel Dănuleasă (Farul Constanța), Andrei Coubiș (AC Milan/Italia), Dan Sîrbu (Farul Constanța), Botond Gergely (FK Miercurea Ciuc), Costin Amzăr (Dinamo);
mijlocași: Andrei Pandele (FC Metaloglobus), Mihai Luca (S.P.A.L./Italia), Nicolas Popescu (Farul Constanța), Ștefan Bodișteanu (Farul Constanța), Albert Hofman (Universitatea Cluj), Rareș Ilie (Rapid), Eduard Radaslavescu (Farul Constanța), Răzvan Tănasă (Farul Constanța), Andrei Doru (Politehnica Timișoara);
atacanți: Andreas Chirițoiu (Unirea Constanța), Luca Andronache (Farul Constanța).

Partida integrală dintre România U19 și Georgia U19, scor 5-1