Dunărea Călărași a pierdut la scor primul amical din Antalya. Thaer Bawab a înscris golul de onoare al echipei lui Pustai

Marius ANGHEL 27 Jan. 2020, 18:59 Pregătiri, amicale
Dunărea Călărași a pierdut la scor primul amical din Antalya.** Thaer Bawab a înscris golul de onoare al echipei lui Pustai

Dunărea Călărași a pierdut primul meci amical pe care l-a avut programat în cantonamentul din Turcia, unde a ajuns vinerea trecută. Echipa antrenată de Cristian Pustai a cedat cu 1-4 jocul cu FK Radnicki Nis, ocupanta locului 7 în prima ligă din Serbia, desfășurat la Belek.

Cristian Pustai a împărțit lotul avut la dispoziție în două, pentru a le da tuturor elevilor săi cel puțin 45 de minute de joc, exceptându-l pe portarul Răzvan Began, care va fi utilizat în următorul test. În plus, Serge Ekollo, anunțat de club în lotul deplasat în Turcia, nu e alături de echipă, ci va ajunge în cantonament abia în cursul zilei de miercuri.

Golul echipei din Călărași a fost marcat de Thaer Bawab în minutul 70 al partidei. Pentru Radnicki au înscris Stefan Mitrovic (12), Stefan Mihailovic (55) și Nikola Cumic (64, 85).

Mirel Condei: „În ciuda diferenței de scor, băieții au făcut un joc destul de bun”

Antrenorul secund Mirel Condei a apreciat evoluția echipei din acest amical drept una bună, în ciuda înfrângerii drastice.

„A fost primul nostru joc de verificare, dar, în ciuda diferenței de scor, apreciem că băieții au făcut un joc destul de bun. Pe scurt, a fost un test extrem de util pentru noi. Am întâlnit o echipă foarte bună, ocupanta locului 7 din campionatul primei ligi din Serbia. Noi suntem la început de pregătire, iar acum punem mai mult accent pe acumulările fizice”, a spus Condei, care a lăudat reușita lui Bawab: „A marcat un gol superb după o acțiune individuală. A driblat pur și simplu trei adversari, introducând apoi balonul în plasă. E un jucător de care avem mare nevoie și sper să ne ajute în mini retur. Poate face diferența!”

Dunărea Călărași, prima repriză: Krell (Calancea 31”) – Sabangeanu, Rougkalas, Bg. Șandru, Mendy – Raiciu (Lopez 15”), Rob. Boboc – Al. Sîrbu, Honciu, Andr. Moise – Bg. Rusu
Dunărea Călărași, repriza a doua: Calancea – Țenea, Puțaru, Jica, Ozcan – Lopez, Zaluschi – Tudoran, Bawab, Gab. Toma – Ndiaye

Dunărea joacă următorul amical miercuri, 29 ianuarie, cu FK Taraz, echipă din prima ligă a Kazahstanului.