Petrolistul Ianis Stoica a marcat pentru România U18 în înfrângerea suferită cu Portugalia. Trei dintre jucătorii convocați din Liga 2 au fost titulari

Marius ANGHEL 08 Dec. 2019, 18:31 Diverse

Deplasată în Portugalia pentru un turneu amical, naționala U18 a României a cedat, sâmbătă, cu 2-3 meciul cu reprezentativa similară a Portugaliei. Tricolorii au revenit de la 0-1, au condus cu 2-1, însă au pierdut cu goluri încasate în minutele 90+5 și 90+6. Golurile românilor au fost date de Florin Bălan (FC Voluntari) și Ianis Stoica (Petrolul).

După o primă repriză fără goluri, lustianii au deschis scorul în minutul 50, prin Tiago. Tricolorii au preluat apoi conducere prin reușitele lui Bălan (64) și Stoica (71), dar finalul a fost unul nebun, informează frf.ro. În minutul 90+5, Tiago a înscris dintr-o lovitură de la 11 metri, iar în minutul 90+6 Duarte a adus victoria Portugaliei cu 3-2.

Dacă pentru Petrolul, în ultima perioadă, n-a mai jucat, iar în acest sezon n-a înscris deloc în cele opt partide în care a fost utilizat, Ianis Stoica (foto text) marchează aproape meci de meci la naționala U18 a României. Petrolul suferă în atac, în ultimele cinci jocuri, în care n-a câștigat, înscriind doar două goluri și obținând doar trei puncte.

Selecționerul Dan Oprescu a trimis pe teren următorii jucători: Sava – Grosu, Talmaciu (Sima 85′), Mitran (Chilili 72′), Stefanovici – Perianu (cpt.), Casiadi – I. Stoica, Bani (Grameni 72′), Bălan (Rasoveanu 85′) – Vasluian (Danciu 58′)

Pentru România U18 urmează alte două amicale în Portugalia, luni, de la ora 16:00, cu Spania, și miercuri, tot de la ora 16:00, cu Turcia.

Trei dintre cei șase jucători convocați din Liga 2 au fost titulari

În lotul României deplasat în Portugalia se află șase jucători de la formații din eșalonul secund: Raul Opric (UTA), Soma Casiadi Bako, Botond Szondi (ambii de la FK Cszikszereda), Ianis Stoica (Petrolul), Ion Vasluian (Ripensia) și Ovidiu Rasoveanu (Pandurii). Cu Portugalia au jucat ca titulari Casiadi, Stoica și Vasluian, iar Rasoveanu a intrat pe final.

Csikszereda îi dă pe mijlocașii Soma Casiadi Bako, Botond Szondi, iar Petrolul – pe mijlocașul Ianis Stoica.

Lotul convocat de Daniel Oprescu:

portari: Răzvan Sava (Pescara), Raul Opric (UTA Arad);
fundași: Alexandru Chilili (FC Voluntari), Andrei Iana (LPS Cetate Deva), David Tălmaciu (SR Municipal Brașov), Ionuț Mitran (Universitatea Craiova), Darius Grosu (FC Viitorul), Nicolae Sima (FC Viitorul), Ștefan Ștefanovici (Juniorul Vaslui);
mjlocași: Soma Casiadi Bakó (AFK Cszikszereda), Ovidiu Perianu (FCSB), Botond Szondi (AFK Cszikszereda), Ianis Stoica (FC Petrolul Ploiești), Florin Bălan (FC Voluntari), Mihai Danciu (Universitatea Craiova), Constantin Grameni (FC Viitorul), Mădălin Pascu (AFC Unirea 04 Slobozia);
atacanți: Ahmed Bani (Dinamo București), Ion Vasluian (AFC Ripensia Timișoara), Ovidiu Rasoveanu (CS Pandurii Lignitul Tg. Jiu).