Turris Oltul și „U” Cluj au dat-o la pace la Turnu Măgurele, la scorul zilei înregistrat în toate cele patru jocuri de duminică din Liga 2. Trupa lui Falub are șapte remize în 10 meciuri

Marius ANGHEL 17 Nov. 2019, 18:29 Campionat
Turris Oltul și
  • Turris Oltul Turnu Măgurele și Universitatea Cluj au terminat la egalitate, scor 1-1, meciul desfășurat duminică seară, la Turnu Măgurele, în încheierea etapei a 18-a a Ligii 2, penultima a turului.
  • Adrian Voicu a deschis scorul pentru teleormăneni încă din minutul 2, iar Cristian Gavra a egalat înainte de pauză, în mintutul 44.
  • Cu 28 de puncte, Turris Oltul urcă pe locul 4, devansând Rapid la golaveraj. „U” Cluj acumulează 22 de puncte și se află pe poziția a 11-a, la egalitate cu Viitorul Pandurii și Ripensia, care stau însă mai jos în clasament datorită golaverajului inferior.
  • Rezultatul de 1-1 a fost înregistrat și în celelalte trei jocuri desfășurate astăzi în Liga 2: Concordia – CS Mioveni, Argeș – Petrolul și Metaloglobus – UTA. La Chiajna și București, la fel ca la Turnu Măgurele, golurile au fost înscrise încă din prima repriză.

–––––––––––––––––––––––

Ultimul meci al etapei a 18-a a Ligii a 2-a se joacă la Turnu Măgurele, acolo unde, de la ora 16:30, se întâlnesc Turris Oltul și „U” Cluj. Gazdele joacă pentru a reveni pe podium, în timp ce oaspeții pentru a mai spera în continuare la o minune și a reveni în lupta pentru promovare.

Turris-Oltul vine după un meci nebun avut la București, cu Sportul Snagov, unde a fost condus cu 2-0 la pauză și apoi a întors rezultatul și a câștigat cu 3-2, iar la finalul aprtidei antrenorul Marius Baciu a fost ridicat de „mascați”. Cu Baciu cu bancă, echipa teleormăneană a înregistrat în trei meciuri toate rezultatele posibile, un eșec (0-1 cu CSikszereda), un egal (3-3 cu Ripensia) și o victorie (3-2 cu Sportul Snagov).

Echipa din Turnu Măgurele se află în acest moment pe locul 5, cu 27 de puncte acumulate în 15 meciuri.

„U” Cluj vine după victoria cu Concordia Chiajna (2-1), obținută în ultimele minute, dar și după cinci meciuri consecutive în care nu a pierdut.

Universitatea ocupă, momentan, locul 13 în Liga 2, cu 21 de puncte.

Meciul care are loc pe stadionul Municipal, din Turnu Măgurele, de la ora 16:30, va fi arbitrat de centralul Iulian Călin (Ștefănești – Argeș) și de asistenții Raul Constantin Ghiciulescu (Lugoj) și Florian Alexandru Vișan (Galați). Rezervă este Sergiu Anton (București), în timp ce observatori au fost delegați Petre Radu și Marian Lumânare (ambii din București).