În înjurăturile galeriei Oțelului, Ionuț Popa a dat recital în victoria cu 3-0 asupra Dunării!

26 May. 2012, 13:16 LIVE-TEXT

Penultimul meci al seriei I din etapa a 29-a le pune față în față pe Dunărea Galați și CSMS Iași. O victorie a oaspeților va lămuri definitiv situația promovării din această serie, ieșenii urmând a merge în Liga I cu Viitorul Constanța. În caz contrar, promovarea se va juca până în ultima rundă

FINAL / DUNĂ‚REA GALAȚI – CSMS IAȘI 0-3
Arbitru: Alexandru Tudor (București) – Asistenți: Cristian Nica, Vasile Marinescu.

â–ºmin. 90+1 – Cârjan, singur în 8 metri, trage în portar!

â–ºmin. 90 – Alexandru Tudor arată cinci minute de prelungire spre stupoarea tuturor

â–ºmin. 88 – V. Munteanu, șut de la 22 de metri, puțin peste.

â–ºmin. 88 – Schimbare Iași: iese Cl. Tudor, intră Gorovei.

â–ºmin. 84 – Herghelegiu, servit singur cu portarul la 12 metri, este blocat in extremis de portar!

â–ºmin. 83 – Enache, șut din lovitură liberă de la 18 metri, în zid.

â–ºmin. 81 – Schimbare Iași: iese Mitrea, intră Herghelegiu.

â–ºmin. 81 – Ionuț Popa face semne spre elevii săi: „Nu e gata, concentrare, nu e gata!”

â–ºmin. 80 – St. Cucu primește al doilea cartonaș galben și este eliminat!

â–ºmin. 73 – Schimbare Iași: iese Petrovic, intră Codrea.

â–ºmin. 72 – Dunărea „forțează” egalarea. Gălățenii joacă acum numai 3 fundași: unul central și doi laterali!

â–ºmin. 66 – Popa iese la margine: „Haideți, nu s-a terminat meciul!”

â–ºmin. 65 – Schimbare Dunărea: iese D. Florea, intră I. Enache.

â–ºmin. 59 – Ciucur, scăpat singur cu portarul, trage de la 9 metri, stânga, lângă bară.

â–ºmin. 53 – V. Munteanu trage frumos de la 22 de metri în bară!!

â–ºmin. 52 – Deși are 3-0, Iașiul trage de timp! Spectacol total!

â–ºmin. 48 – A. Grosu, cartonaș galben pentru simulare

â–ºmin. 46 – Schimbare Dunărea: iese Chirinciuc, intră Măstăcan.

â–ºmin.44 – Schimbare Dunărea: iese Moroșanu, intră A. Grosu.

Momente penibile în pauza meciului. Prunea și Ionuț Popa au intrat pe gazon pentru a-și încuraja elevii. Cei doi le dau sfaturi și celor de la Dunărea. Circoteca nu se termină, Ionuț Popa bătând palma cu rezerva de portar a gazdelor, care tocmai se pregătește să intre pe teren!

â–ºmin. 43 – Cârjan trimite cu capul din 7 metri, bară!

â–ºmin. 41 – 0-3, BĂ‚DIC ucide meciul cu un șut din 10 metri pe sub Chirinciuc, după un luft al lui Florea la o minge aruncată la bătaie de la centrul terenului

â–ºmin. 38 – 0-2, CIUCUR îpreia o minge în colțul din stânga al careului de 16 metri și șutează imparabil în vinclu

â–ºmin. 35 – 0-1, MITREA înscrie cu capul din 2 metri, după o lovitură liberă laterală executată de Petrovic

â–ºmin. 32 – Al. Cristea, lansat singur cu portarul, nu ajunge la balon în 13 metri. Irimia prinde fără emoții.

â–ºmin. 22 – Chirinciuc iese în ultima clipă în fața lui Ciucur, la 22 de metri, și scoate în aut.

â–ºBaștină suprinde cu juniorul Moroșanu în primul 11, preferând să îi țină pe Chelaru și Enache pe bancă

â–ºDunărea: Chirinciuc – L. Radu, M. Marin, D. Florea, D. Popescu (cpt.) – Eni, St. Cucu – V. Munteanu, Moroșanu, Al. Cristea – Cârjan. Antrenor: Eugen Baștină. Rezerve: Măstăcan, Căldăraru, Ghiocel, I. Valentin, A. Grosu, I. Enache, Chelaru

â–ºCSMS Iași: I. Irimia – Cotigă, Tincu, Camara, Mitrea – Straton – Onofraș, Cl. Tudor, Petrovic, Bădic – Ciucur. Antrenor Ionuț Popa. Rezerve: Hăisan, Crețu, Crengăniș, Avrămia, Herghelegiu, Codrea, Gorovei.