CS Mioveni – ACS Poli 1-1 Argeșenii au egalat printr-un autogol în al șaptelea minut de prelungiri, cu un om în minus

Marius ANGHEL 10 Apr. 2015, 18:00 Campionat
CS Mioveni - ACS Poli 1-1** Argeșenii au egalat printr-un autogol în al șaptelea minut de prelungiri, cu un om în minus

ACS Poli are șansa să se distanțeze la zece puncte față de următoarele două clasate și să se desprindă aproape decisiv în câștigătoare a Seriei a II-a, dacă până acum mai exista cineva care credea că bănățenii ar putea pierde această poziție. După ce de dimineață, atunci când toate celelalte meciuri ale rundei a 2-a a play-off-ului s-au desfășurat, FC Olt și Metalul Reșița au obținut doar remize în deplasările de la Satu Mare (scor 2-2) și Tărlungeni (scor 1-1), liderul timișorean are ocazia la Mioveni să își ia din nou un avans major.

Dan Alexa, antrenorul lui ACS Poli, nu va avea însă o misiune ușoară, având în vedere că prietenul său Claudiu Niculescu, antrenorul echipei CS Mioveni, i-a spus încă de la ultima întâlnire directă că nu va mai scăpa neînvins. În plus, argeșenii pot profita și ei de rezultatele înregistrate la ora 11:00 și pot urca o poziție în clasament, peste Unirea Tărlungeni.

Partida ce va avea loc pe stadionul Orășenesc din Mioveni, de la ora 19:00, în nocturnă, va fi arbitrată de Adrian Illyeș (Ploiești), ajutat la cele două tușe de Joszef Peter (Sfântu Gheorghe) și Florin Pucheanu (Ulmi).

COMENTARIUL LIVE:

â–ºCS Mioveni: Oct. Popescu – Cip. Negoiță, Calvin, Cucui, Ed. Stoica – Răuță (cpt.), Mîrzeanu – V. Mazilu, Honciu, Ayza – Năstăsie
Rezerve: F. Croitoru – Nilă, Bg. Stancu, M. Galan, A. Popa, Ct. Stan, Biceanu
Antrenor: Claudiu Niculescu

â–ºACS Poli: Pap – Belu, Bocșan, Melinte, G. Neagu – Ov. Petre (cpt.) – Bărbuț, Keita, Poparadu – Elek, Pedro Henrique
Rezerve: Haidău – Bălace, Fl. Nanu, Boldea, Doman, Al. Lazăr, Trandu
Antrenor: Dan Alexa

â–ºMin 90+7 Final de partidă. ACS Poli ratează să se distanțeze la 10 puncte, dar și Mioveniul să treacă pe locul patru

â–ºMin 90+7 1-1 O centrare venită de pe partea stângăde la Edi Stoica, este deviată nefericit în propria poartă de Bocșan

â–ºMin 90+5 Gălan trimite din voleu, din afara careului de 16 metri, mult peste poarta lui Pap

â–ºMin 90 Meciul este prelungit cu șapte minute suplimentare

â–ºMin 89 Răuță ia galben după un fault tare asupra lui Doman

â–ºMin 86 ⇔ Iese Keita și intră Trandu

â–ºMin 78 Dan Alexa este trimis în tribune după ce a protestat la un gest lipsit de fair-play al galben-verzilor. Timișorenii aveau un jucător accidentat pe teren, însă gazdele au refuzat să trimită mingea în aut

â–ºMin 74 Keita primește cartonașul galben

â–ºMin 73 ⇔ Iese Pedro Henrique, intră Doman

â–ºMin 69 Elek scapă pe contraatac, dar șutul său din șase metri e reținut de Popescu

â–ºMin 68 Ayza centrează din stânga, Nilă reia slab cu capul din șapte metri și Pap prinde

â–ºMin 67 ⇔ Iese Năstăsie și intră Alin Popa

â–ºMin 65 Henrique scapă singur cu Popescu, însă este blocat în cinci metri și obține doar cornerul

â–ºMin 63 Mazilu vede al doilea cartonaș galben, într-un interval de 10 minute, și este eliminat

â–ºMin 60 Negoiță șutează de la colțul careului de 16 metri, milimetric pe deasupra barei transversale a liderului

â–ºMin 59 Centrare de pe partea dreaptă, Nilă ajunge târziu la balon, iar Pap reține

â–ºMin 56 Galan scoate o lovitură liberă la 20 de metri, însă faza fixă rămâne fără rezultat

â–ºMin 38 Calvin ia cartonașul galben

â–ºMin 36 0-1 Bărbuț, găsit singur în dreapta careului, după mai multe pase ale timișorenilor, șutează puternic din opt metri și, deși este blocat de Azya, mingea intră în poartă

â–ºMin 34 Elek pătrunde prin stânga până la marginea careului mic și, talonat, trimite pe lângă bară

â–ºMin 32 Calvin evită golul și scoate mingea de pe linia porții rămasă goală după ce Henrique a pătruns în careu, a trecut de portar și a șutat din șase metri

â–ºMin 28 Acțiune bună de atac a timișorenilor, încheiată însă cu un aut pentru gazde. Belu a trimis mult peste poartă dintr-o „liberă” de la distanță

â–ºMin 23 Ayza încearcă un lob peste Pap, însă nu reușește și obține doar o aruncare de la margine

â–ºMin 19 Scorul devine 4-1 la cornere pentru CS Mioveni. Ultima execuție a fost reluată, dar pe lângă poarta lui Pap. Ultima fază fixă a rezultat după respingerea lui Belu, Ayza reluând periculos cu capul spre poartă

â–ºMin 17 Mazilu șutează de la colțul careului de 16 metri pe lângă poartă și obține un corner, rămas fără rezultat

â–ºMin 16 Primul corner și pentru ACS Poli, dar argeșenii reușesc să respingă execuția fără probleme

â–ºMin 15 Un prim sfert de oră foarte echilibrat, timișorenii au preluat mai mult inițiativa în ultimele minute după un start bun al gazdelor

â–ºMin 6 Răspunsul timișorenilor nu se lasă așteptat, dar șutul lui Pedro Henrique ocolește de asemenea ținta

â–ºMin 4 După primul șut, pe lângă țintă, gazdele beneficiază și de primul corner al partidei. Rămas fără rezultat