Turul 4 al Cupei României | FC Argeș, umilită de singura echipă din Liga 4 rămasă în competiție. UTA s-a calificat spectaculos în fața celor de la ACS Poli. Cele 15 cluburi care fac pasul în 16-imi

Marius ANGHEL 12 Sep. 2018, 21:44 Stiri
Turul 4 al Cupei României |** FC Argeș, umilită de singura echipă din Liga 4 rămasă în competiție. UTA s-a calificat spectaculos în fața celor de la ACS Poli. Cele 15 cluburi care fac pasul în 16-imi
  • După ce, ieri, Luceafărul Oradea, Academica Clinceni, Sporting Liești, Unirea Alba Iulia, Turris Oltul Turnu Măgurele și Rapid au obținut calificarea în 16-imi, astăzi, în meciurile începute la ora 16:30, în timp regulamentar au câștigat și trec în faza următoare echipele: UTA Arad, CS Mioveni, Sportul Snagov, CSM Slatina, Progresul Spartac și Energeticianul.
  • Cea mai mare surpriză reprezintă eliminarea celor de la FC Argeș, care au cedat cu 0-2 meciul de la Slatina, cu CSM, în fața singurei echipe din Liga 4 rămasă în această fază a competiției. Surpriză e și eliminarea echipei din Liga 2 Metaloglobus București, în fața celor de la Progresul Spartac, din Liga 3, cu 0-2.
  • Interesantă este și revenirea spectaculoasă a celor de la UTA, pe teren propriu, cu ACS Poli, pe care i-au învins cu 2-1, după ce la pauză erau conduși. Timișorenii au avut o primă repriză în care au dominat autoritar, în timp ce arădenii și-au revenit miraculos în partea secundă și au controlat ei apoi jocul, reușind să marcheze de două ori. Antrenorul oaspeților a demonstrat cu schimbarea sa din ultimul minut al prelungirilor, atunci când ACS Poli ar fi trebuit să atace în valuri pentru a egala, cât de mult și-a dorit victoria.
  • Bucovina Rădăuți a trecut în prelungiri cu 2-0 de Știința Miroslava și s-a calificat în 16-imi, în timp ce Dacia Unirea Brăila, în inferioritate numerică în prelungiri, a dus meciul la lovituri de departajare, acolo unde s-a impus cu 4-1 în fața celor de la Axiopolis Cernavodă. La general a trecut cu 6-3 de echipa din Liga 3.
  • În ultimul meci al zilei, pe „Dan Plătinișanu”, ASU Politehinica Timișoara a câștigat după reprizele de prelungiri, cu 2-1, meciul cu Ripensia. A fost 1-1 în timp regulamentar, însă roș-galbenii au evoluat în inferioritate numerică din minutul 71.

După ce a debutat ieri, faza a patra a Cupei României continuă astăzi cu alte nouă jocuri. De la ora 16:30 au loc opt partide, cele mai importante fiind derby-ul dintre UTA și ACS Poli și confruntarea dintre divizionarele secunde Pandurii și CS Mioveni. Ultima dispută a zilei, care începe la ora 19:00, are loc la Timișoara, între Ripensia și ASU Politehnica.

Tot astăzi, din Liga 2 joacă și Sportul Snagov, FC Argeș, Dacia Unirea Brăila, Metaloglobus București și Energeticianul. Piteștenii au cea mai ușoară misiune, fiindcă vor întâlni singura echipă din Liga 4 rămasă în competiție, CSM Slatina.

Ieri au obținut calificarea în 16-imi Luceafărul Oradea, Academica Clinceni, Sporting Liești, Unirea Alba Iulia, Turris Oltul Turnu Măgurele și Rapid. Surprize au fost, ținând cont de ligile în care evoluează echipele, eliminările celor de la CS Balotești și Daco-Getica București.

În acest tur joacă cele 21 de echipe calificate din faza a treia națională și ultimele 15 cluburi din Liga 2, după ce primele cinci, nou-promovatele, au evoluat deja și doar trei dintre ele au trecut mai departe. Petrolul și SSC Farul s-au făcut de râs și au fost eliminate.

Partidele se desfășoară într-o singură manșă, eliminatorie, iar în caz de egalitate după 90 de minute de joc se vor disputa prelungiri și, dacă egalitatea va persista, se vor executa lovituri de departajare.

După acest tur urmează șaisprezecimile de finală, fază în care intră în competiție și cele 14 echipe din Liga 1. Aceste meciuri vor avea loc în perioada 24-30 septembrie.

Meciuri turul IV:

12 septembrie, ora 19:00
FINAL | RIPENSIA TIMIȘOARA – ASU POLITEHNICA TIMIȘOARA     1-2 după prelungiri (1-1 după 90 de minute, 0-1 în prelungiri)
Stadion: „Dan Păltinișanu” (Timișoara – Timiș);
Arbitru: Florin Miron (București); Asistenți: Raul Constantin Ghiciulescu (Lugoj) și Andrei Nicolae Chițoiu (Timișoara).

â–ºRipensia: Păduraru – Ad. Popa, Străuț, M. Toma, C. Toma (cpt.) – Ad. Ungureanu, Anghelina, Apro, Burdeț – Monea, Dumiter
Rezerve: Rădulescu – Bădăuță, Hecsko, Zaluschi, Barîcă, Lemnaru, Cluci
Antrenor: Radu Suciu

â–ºASU Poli: Murariu – Scutaru, Nicolescu, Mera (cpt.), Cojocaru – Vidrășan, A. Ignea – Bedea, Bozian, Schieb – Velici
Rezerve: D. Munteanu – Coadă, Szasz, Bănică, Miholca, Lazea, Ghinescu
Antrenor: Cosmin Petruescu

â–ºMin 113 Zaluschi nimerește de la 18 metri transversala, mingea ajunge la Dumiter, care înscrie, însă reușita e anulată pentru o poziție de offside

â–ºMin 110 La Poli, Ignea îi lasă locul lui Lazea. La Ripensia, Monea i-a lăsat locul lui Barîcă

â–ºMin 95 1-2 Nicolescu șutează, Păduraru respinge în față, iar Bogdan Bozian marchează cu capul

â–ºMin 92 Dumiter îl driblează pe Scutaru și șutează în transversală

â–ºMin 87 Bozian bate peste poartă o lovitură liberă de la 17 metri, dintr-o poziție centrală. Cele două echipe se apropie de prelungiri

â–ºMin 78 Petruescu mută ofensiv. Iese Ioan Mera și intră Romeo Bănică

â–ºMin 71 Bogdan Străuț este eliminat direct după ce a avut o intrare extrem de dură asupra lui Miholca

â–ºMin 59 Velici are o acțiune pe cont propriu de 40 de metri, trage de la 14 metri lateral dreapta, însă Păduraru reține

â–ºMin 56 Dumiter trimite din apropierea porții pe lângă, după o centrare de pe stânga a lui Călin Toma și o intervenție ratată a lui Ignea

â–ºMin 50 Ignea șutează de la 14 metri peste transversală, după o pasă primită de la Bedea

â–ºMin 40 1-1 Cătălin Bădăuță egalează dintr-un penalty dictat pentru un contact între Vidrăsan și Dumiter

â–ºMin 37 Schimbare la Ripensia: iese Adrian Ungureanu și intră Cătălin Bădăuță, fostul atacant al Politehnicii.

â–ºMin 27 Dumiter trimite pe lângă, dintr-o poziție ideală, după ce a ajuns la minge în urma unei neînțelegeri între Mera și Murariu

â–ºMin 19 0-1 Pădurariu pierde un balon în colțul careului mic, iar Bogdan Bozian profită și înscrie

â–ºMin 18 Schimbare la Poli: iese Marvin Schieb, accidentat, iar în locul său intră Bogdan Miholca

â–ºMeciul de astăzi e a șaptea confruntare directă dintre cele două echipe, de la înfiintarea lor din 2012. Politehnica are cinci victorii față de una a Ripensiei

12 septembrie, ora 16:30
FINAL | AXIOPOLIS SPORT CERNAVODĂ‚ – DACIA UNIREA BRĂ‚ILA   3-6 după loviturile de departajare (2-2 după 90 și 120 de minute, 1-4 la loviturile de departajare)
Stadion: Trust (Cernavodă – Constanța);
Arbitru: Dorin Burloiu; Asistenți: Daniel Vlase și Răzvan Bedreaga (toți din Galați).

â–ºDacia Unirea: R. Avram – Maxin, B. Hamza, Moroianu, Manu – Calu, Lu – Vitan, Liv. Gheorghe, Van der Driest – Bebey
Rezerve: Chirilă – Djoko, Pleșa, Hîmpea, Le Metayer, Ciucureanu, Crăciun
Antrenor: Florentin Petre

â–ºLa loviturile de departajare, Dacia Unirea s-a impus cu 4-1, după ce Axiopolis a irosit două penalty-uri.

â–ºMin 84 Mădălin Calu este eliminat. Brăilenii vor avea un final de meci și, eventual prelungiri, dificile în fața Axiopolisului

â–ºMin 80 2-2

â–ºMin 43 1-2 Bertrans Bebey înscrie și aducă Brăila în avantaj

â–ºMin 28 1-1 Mihai Maxin egalează dintr-o lovitură de pedeapsă

â–ºMin 22 1-0

FINAL | BUCOVINA RĂ‚DĂ‚UȚI – ȘTIINȚA MIROSLAVA   2-0 după prelungiri (0-0 după 90 de minute, 2-0 în prelungiri)
Stadion: Municipal (Rădăuți – Suceava);
Arbitru: Cosmin Apetrei (Roznov – Neamț); Asistenți: Mihăiță Adrian Noroc (Botoșani) și Cosmin Cercel (Piatra Neamț).

â–ºBucovina: Puianu – Antonesei, Rob. Ciobanu, Vișinar, Andr. Alecsandru, Vas. Dănilă, Vl. Stănescu, R. Ungureanu, I. Stoian, Busuioc, Buziuc
Rezerve: Gab. Marcu – Coroamă, Rob. Bosînceanu, Cerlincă, D. Bălan, Vitu, Ionesi
Antrenor: Dorin Goian

â–ºȘtiința: Turiță, Tăcuțanu, Seb. Bucur, Vlădeanu, Agrigoroaei, Milea, Gab. Bordeianu, Săvoaia, Iovu, Ed. Sandu, T. Chirilă
Rezerve: Seb. Bîlbă – Dodan, Nemțanu, Cerneuțanu, Gorovei
Antrenor: Viorel Frunză

â–ºMin 113 Marin e faultat în careu și arbitrul dictează penalty. Puianu apără prima și a doua execuție a atacantului Științei, după ce arbitrul a dictat repetarea, fiindcă la prima Daniel Bălan a intrat în careu

â–ºMin 103 Răzvan Gorovei primește al doilea cartonaș galben, implicit pe cel roșu, pentru un atac din spate, și este eliminat

â–ºMin 101 2-0 Iulian Ionesi majorează diferența cu un șut din 10 metri, după un contraatac trei contra patru

â–ºMin 94 1-0 Vlad Stănescu deschide scorul cu un șut de la 14 metri, după un corner executat de Ungureanu de pe partea dreaptă

â–ºMin 83 Sandu execută un corner la colțul scurt, până la Gorovei, acesta prelungește pe spate la Chirilă, care trimite pe jos în fața porții, iar Tăcuțanu este aproape de deschiderea scorului, dar devierea sa din 5 metri se duce pe lângă bară porții apărate de Puianu

â–ºMin 11 Petru Agrigoroaei se accidentează după un duel cu Ionel Stoian și este înlocuit de Silviu Cerneuțanu

FINAL | UTA ARAD – ACS POLI TIMIȘOARA   2-1
Stadion: Motorul (Arad);
Arbitru: Denis Haidiner (Hunedoara); Asistenți: Adrian Mărginean (Aiud) și Marius Bălan (Dej).

â–ºUTA: Orlic – Cr. Costin, S. Benga, El Hasni, Suslak – Coulibaly, Petra – Janos, Cr. Matei, Dav. Popa – Al. Pop
Rezerve: Rob. Bodea – R. Iuga, A. Iuga, Vădrariu, D. Dan, Stahl, Miculescu
Antrenor: Ionuț Popa

â–ºACS Poli: Curileac – Haruț, Basic, Melinte, Rudolf – Dav. Pop, D. Codrea – D. Filip, Bîrnoi, Velcotă – Oct. Drăghici (cpt.)
Rezerve: M. Contra – Mrkela, Opoku, Golda, Ciurariu, Românu, Stere
Antrenor: Ștefan Nanu

â–ºMin 90+4 Situație absolut bizară! Incredibil, echipa condusă face schimbare în ultimul minut al prelungirilor, la tracerea timpului, dovedind astfel cât de reală a fost această răsturnare de scor. Intră Denis Golda și iese Bîrnoi

â–ºMin 83 Iese Octavian Drăghici și intră Giani Stere

â–ºMin 78 2-1 Vădrariu recuperează în dreapta careului, după un corner bătut slab, centrează la 10 metri după ce l-a driblat pe Rudolf, acolo de unde Alexandru Pop pune latul și înscrie în dreapta lui Curileac

â–ºMin 77 Iese Adrian Suslak și intră Daniel Vădrariu

â–ºMin 74 Janos Norbert e înlocuit de Angelo Iuga

â–ºMin 61 Iese Haruț și intră Mrkela

â–ºMin 58 1-1 Norbert Janos trage din cădere, Rudolf deviază, iar Curileac e păcălit și nu poate evita golul

â–ºMin 46 Iese David Popa și intră Albert Stahl

â–ºMin 45 Drăghici trimite lobat din marginea careului, dar mingea cade pe transversală și se duce în afară

â–ºMin 36 0-1 Octavian Drăghici, nemarcat la bara a doua, plonjează și înscrie pe lângă Orlic, după o centrare din dreapta

â–ºMin 25 Velcotă pătrunde central în careu, șutează pe jos și nimerește bara din stânga lui Orlic

FINAL | PANDURII TÂRGU JIU – CS MIOVENI   1-3
Stadion: Municipal – sintetic (Târgu Jiu – Gorj);
Arbitru: Omar Cristian Dumitrică (Craiova); Asistenți: Florin Pucheanu (Ulmi) și Petruța Iugulescu (Târgoviște).

â–ºPandurii: Sălăjan – Dănescu, Rob. Gheorghe, Draca, Almic, Trancă, Raiciu (cpt.), Rob. Licu, Măicăceanu, P. Popescu, Blejdea
Rezerve: Al. Oprița – D. Ciobanu, Al. Vasilescu, Rașoveanu, Vodă, Șendroiu, Konate
Antrenor: Adrian Bogoi

â–ºMioveni: Val. Sima – Kilyen, Rob. Gherghe, Celea, R. Lazăr, Mîrzeanu, Rădescu, C. Năstăsie (cpt.), Coșereanu, Val. Balint
Rezerve: Bg. Preda – Trașcu, Ed. Stoica, Al. Neagu, Ayza, Arsenică, Al. Popescu
Antrenor: Iordan Eftimie

â–ºMin 89 Iese Balint și intră Alexandru Popescu

â–ºMin 86 1-3 Valentin Balint șutează de la marginea careului din partea dreaptă, mingea prinde pământul și sare peste portar

â–ºMin 85 Intră Neagu și iese Năstăsie

â–ºMin 81 Iese Blejdea și intră Șendroiu

â–ºMin 78 Iese Coșereanu și intră Ayza

â–ºMin 59 1-2 Patrick Popescu scapă în careu, Sima îi iese în întâmpinare, blochează, însă mingea rămâne la piciorul atacantului gazdelor și o împinge în poartă

â–ºMin 53 Iese Florin Măicăneanu și intră Daniel Ciobanu

â–ºMin 50 Milos Draca este eliminat după ce vede cartonașul roșu direct la un fault din postura de ultim apărător asupra lui Balint, care scăpase singur spre poartă. Lovitura liberă rămâne fără rezultat

â–ºMin 45 0-2 La o lovitură liberă din fața careului, ușor lateral dreapta, Cosmin Năstăsie bate prin surprindere, profitând de faptul că arbitrul nu a fluierat, în timp ce zidul se așeza, și înscrie la colțul lung

â–ºMin 45 Iese Robert Licu, accidentat, și intră Alexandru Vodă

â–ºMin 39 0-1 Robert Gherghe înscrie cu capul din 6 metri, după un corner bătut de pe stânga la bara a doua

FINAL | UNIREA SLOBOZIA – SPORTUL SNAGOV   2-3
Stadion: 1 Mai (Slobozia – Ialomița);
Arbitru: Adrian Frățilă (Vadu Pașii – Buzău); Arbitru: Gabriel Ion Catană (Târgoviște) și Cristian Voicu (Focșani).

â–ºUnirea: Costoaie – Mih. Năstase, R. Soare (cpt.), Vl. Suciu, Ibrian, Topor, Gherasim, Gab. Teodorescu, Răduca, C-tin. Toma, Vas. Bucă
Rezerve: L. Dobre – R. Dragomir, Nic. Ismană, M. Șerban, Milotin, I. Ene, Fl. Bălan
Antrenor: Enache Costea

â–ºSportul: Andr. Marinescu – Șt. Vlădoiu, V. Lică, I. Șerban (cpt.), Ct. Oanea – Vlad Bărbulescu, Tazouti – L. Ion, Buia, Hlistei – Dănălache
Rezerve: Fl. Iacob – Fl. Ilie, Borțoneanu, Bg. Stancu, Val. Bărbulescu, S. Costache, Elek
Antrenor: Laszlo Balint

â–ºMin 90 2-3 Buia centrează și Robert Elek înscrie din 3 metri, salvând astfel Snagovului de la prelungiri

â–ºMin 80 2-2 Darius Buia pune latul la o centrare care l-a găsit liber la 6 metri și aduce egalarea

â–ºMin 58 Iese Costoaie și intră Dobre. În cele din urmă, portarul Unirii e dus la spital cu o altă ambulanță

â–ºMingea se reia de la centru și la un duel aerian, portarul Sloboziei se lovește și cade comoționat pe teren. Este urcat în ambulanță după 5 minute în care medicii s-au chinuit să îl readucă în simțiri, însă nu e dus la spital, ci îngrijit la fața locului

â–ºMin 56 2-1 Șoc la Slobozia. Unirea preia conducerea în doar două minute. Marian Șerban, intrat între timp pe teren, scapă de marcaj și șutează pe lângă portar

â–ºMin 55 1-1 Gabriel Teodorescu șutează plasat de la 14 metri, lângă bară, și egalaează

â–ºMin 5 Buia profită de o greșeală a lui Suciu, înscrie din nou, însă reușita e anulată pentru offside

â–ºMin 1 0-1 Darius Buia deschide rapid scorul, din secunda 50, cu un șut din interiorul careului

FINAL | CSM SLATINA – FC ARGEȘ   2-0
Stadion: 1 Mai (Slatina – Olt);
Arbitru: Viorel Nicușor Flueran (Craiova); Asistenți: Pompiliu Costinel Barbu (Craiova) și Marilena Cătălina Nan (Alexandria).

â–ºCSM Slatina: Gavriș – I. Preda, Scheau, Bărbuți, Mih. Stancu – Ov. Popescu, Cr. Tudor, C-tin. Radu, Precup (cpt.) – Stănică, Ceapă
Rezerve: Priseceanu – Cr. Preda, Turlea, Mateiași, M. Manea, Ed. Belu, Bîra
Antrenor: Bobi Verdeș

â–ºFC Argeș: Oct. Popescu – Tofan, Vișa, Gugu – Șerbănică, Alin Popa, Tăbăcariu, I. Șerban (cpt.) – Ct. Stan, Ct. Barbu, Nilă
Rezerve: N. Grecu – Turda, Hreniuc, C. Mihalache, Buleică, D. Oancea, Buhăescu
Antrenor: Emil Săndoi

â–ºMin 71 Iese Constantin Radu și intră Cristian Preda

â–ºMin 68 Mihalache centrează în careu, iar Nilă trimite mingea cu capul în transversală

â–ºMin 65 Iese Cătălin Stan și intră Cezar Mihalache

â–ºMin 62 2-0 Constantin Radu trimite în poartă din 3 metri o minge centrată de pe stânga. Se conturează o mare surpriză la Slatina

â–ºMin 59 Iese Grigore Ceapă și intră Andrei Bîră

â–ºMin 49 Cătălin Stan trimite un șut-centrare de la 14 metri lateral dreapta, iar Priseceanu respinge de sub transversală

â–ºMin 46 Dublă schimbare la FC Argeș. Ies Cătălin Barbu și Alin Popa și intră Alin Buleică și Vasile Buhăescu

â–ºMin 45 Portarul gazdelor, Sorin Gavriș, părăsește terenul accidentat, iar în locul lui intră Robert Priseceanu

â–ºMin 37 1-0 Grigore Ceapă transformă penalty-ul, iar Slatina e aproape de o surpriză

â–ºMin 36 Stan îl faultează în careu pe Radu, iar centralul indică lovitură de pedeapsă

â–ºMin 9 Ceapă centrează în careu, iar Radu șutează în portar din 3 metri. Ocazie imensă pentru Slatina

FINAL | PROGRESUL SPARTAC – METALOGLOBUS BUCUREȘTI   2-0
Stadion: Progresul Spartac (București);
Arbitru: Valentin Porumbel (Oltenița); Asistenți: Florin Iacob și Erchian Ionus (ambii din Constanța).

â–ºProgresul: Iul. Răduță – P. Vlad, Leafu, Ed. Radu, Geană, Donca, Boiangiu, Bg. Grigore, Lixandru, Cip. Stanciu (cpt.), I. Tudorache
Rezerve: Săndescu – Ghidurea, Militaru, Semudenec, Șt. Chivu, Curt, Fl. Georgescu
Antrenor: Andrei Erimia

â–ºMetaloglobus: Rob. Geantă – Pham Huy, Bg. Vasile, Sava (cpt.), Negotei, Bîrsan, Vl. Vlad, Val. Andrei, Potecea, Culda, Ciolacu
Rezerve: Anca-Trip – Caramalău, Șt. Niculae, G. Coman, Ov. Herea, M. Albert, Riza
Manager sportiv: Adrian Bondoc

â–ºMin 50 2-0 După o lovitură liberă bătută din dreapta, Nicolae Leafu câștigă duelul pentru minge la 13 metri central și majorează scorul

â–ºMin 40 1-0 Ciprian Stanciu înscrie în dreapta portarului din lovitură de pedeapsă. Geantă a fost pe direcție, însă nu a ajung la mingea bine plasată, lângă rădăcina barei

â–ºMin 39 Lixandru are o incursiune în flancul drept, pătrundere în viteză în careu și este faultat de Sava

â–ºMin 36 Potecea bate un corner de pe dreapta, mingea e purtată de vând și cade pe transversală

FINAL | CSM LUGOJ – ENERGETICIANUL   1-2
Stadion: Tineretului (Lugoj – Timiș);
Arbitru: Alexandru Dan Gornic (Arad); Asistenți: Casian Băla (Arad) și Răzvan Constantin Nistoran (Reșița).

â–ºCSM Lugoj: R. Barbu – Mărgan, Bg. David, D. Predescu, Kracunjel, Săndescu, Precupanu (cpt.), N. Jula, Mărmăneanu, Rațiu, Sărăcin
Rezerve: R. Axinte – Mihoc, B. Dobra, Maier, Cărăbaș, Socaci, Miculescu
Antrenor: Ilie Rotariu

â–ºEnergeticianul: Bg. Miron – Leasă, E. Ninu, C. Achim, D. Drugă, Vl. Tudorache, L. Iordache (cpt.), Laur. Manole, Stoenac, Gîrbiță, C. Ionică
Rezerve: Marinoiu – Misarăș, Rob. Petre, R. Enache, Al. Neacșa, Cioiu, Vl. Rusu
Antrenor: George Zima

â–ºMin 87 1-2 Cioiu pasează până la Vlad Rusu, acesta întoarce un adversar și șutează la colțul lung cu stângul

â–ºMin 78 1-1 Andrei Sărăcin șutează la colțul lung, unul din jucători Energeticianului încearcă să respingă, reușește, dar mingea trecuse de linia porții

â–ºMin 35 0-1 Marian Stoenac deschide scorul la Lugoj cu un șut cu stângul din interiorul careului

CS Focșani – Sporting Liești 0-3
după prelungiri (0-0 după 90 de minute, 0-3 d.p.)
Unirea Alba Iulia – Industria Galda 7-5 după loviturile de departajare (2-2 după 90 și 120 de minute, 5-3 d.l.d.)

11 septembrie, ora 19:00
Turris Oltul Turnu Măgurele – CS Balotești 3-2

11 septembrie, ora 19:30
FC Rapid – Daco-Getica București 2-1