Gol decisiv dat de Ovidiu Herea în restanța Pandurii – CS Balotești, meci în care s-au anulat două reușite. Partida s-a încheiat cu o eliminare

Marius ANGHEL 12 Apr. 2018, 12:59 Campionat
Gol decisiv dat de Ovidiu Herea în restanța Pandurii - CS Balotești, meci în care s-au anulat două reușite.** Partida s-a încheiat cu o eliminare
  • Pandurii Târgu Jiu și CS Balotești au încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul restant al etapei a 26-a a Ligii 2 pe care l-au desfășurat astăzi dimineață, pe stadionul Minerul din Motru.
  • Gorjenii au deschis scorul prin Adrian Șut după doar 70 de secunde de joc, au dominat autoritar prima repriză, însă în a doua ilfovenii au echilibrat jocul și au reușit egalarea prin Ovidiu Herea, în minutul 69.
  • George Tudoran (Pandurii) și Ovidiu Herea (Balotești) au înscris alte goluri, în minutele 27, respectiv 49, însă ambele au fost anulate pentru poziții de offside.
  • După acest rezultat, Pandurii face 25 de puncte, ca Brăila, însă rămâne pe locul 19 din cauza golaverajului inferior. CS Balotești acumulează 31 de puncte, o depășește pe retrasa ASA Târgu Mureș și urcă o poziție, pe locul 14, la patru puncte peste locurile retrogradabile.

Fără victorie de patru meciuri consecutive, Pandurii și-a pierdut rapid avântul pe care și-l luase odată cu cele două succese pe care le realizase la începutul anului 2018. Gruparea gorjeană a ajuns pe ultimul loc în clasament și tremură serios pentru menținerea în eșalonul secund.

Astăzi, de la ora 11:00, dă o nouă luptă pentru a încerca să iasă din zona roșie, iar adversarul este chiar o contracandidată. CS Balotești, prima echipă aflată deasupra liniei care stabilește la final cine rămâne în Liga 2 și cine cade în Liga 3, se deplasează la Motru, pe stadionul Minerul, unde încearcă, la rândul ei, să se rupă de ultimele clasate și să își liniștească situația din clasament.

Partida dintre Pandurii și CS Balotești reprezintă o restanță din etapa a 26-a a Ligii 2, după ce pe 24 martie nu s-a putut desfășura din cauza condițiilor meteo nefavorabile fotbalului.

Înaintea meciului direct, Pandurii ocupă locul 19, cu 24 de puncte acumulate în 27 de meciuri, în timp ce CS Balotești se află pe locul 15, cu 30 de puncte strânse în tot 27 de jocuri. Cu un succes, gorjenii pot urca pe locul 16, în timp ce ilfovenii ar putea ajunge pe locul 14.

În meciul tur, Pandurii a reușit să obțină o victorie la Balotești, una dintre cele cinci pe care le are în cont în acest sezon. Alb-albaștrii au trecut cu 2-0 de ilfoveni, prin golurile lui Ciprian Rus (5) și Bogdan Dănăricu (69). Niciunul dintre aceștia nu se mai află în lotul gorjenilor. Primul a ajuns între timp la liderul Dunărea Călărași, în timp ce al doilea s-a accidentat și va rata restul meciurilor din acest campionat.

Partida care va începe de la ora 11:00 și se va desfășura pe stadionul Minerul din Motru a fi arbitrată de centralul Viorel Nicușor Flueran (Craiova) și de asistenții Casian Băla și Alina Mihoc (ambii din Arad). Rezervă este Călin Gheorghe Lazăr (Mediaș), în timp ce observatori au fost delegați Gheorghe Moise (București) și Dumitru Paraschiv (Drobeta Turnu Severin).