Farul – Oțelul 1-0. Chițu, decisiv pentru gazde. Gălățenii au terminat meciul în zece jucători și fără fani în tribune

Marius ANGHEL 24 Oct. 2015, 16:00 Campionat

Altădată două echipe importante în Liga 1, Farul Constanța și Oțelul Galați se luptă astăzi pentru un loc în play-off-ul ligii secunde. Confruntarea directă de la malul mării le găsește pe cele două grupări în partea de jos a clasamentului Seriei I. Constănțenii stau ceva mai bine, au 14 puncte după nouă etape desfășurate până acum, și cu un egal pot urca o poziție, victoria urmând a-i duce la un punct în spatele podiumului. De partea cealaltă, FC Oțelul are doar 7 puncte și o nevoie disperată de rezultate pentru a se îndepărta de singurul loc retrogradabil direct, acela ocupat, surprinzător, de o altă echipă cu nume în fotbalul românesc, Ceahlăul.

Farul – Oțelul, meci ce debutează de la ora 17:00, va fi arbitrat de la centru de Ovidiu Petru Oprea (Ploiești), iar de la cele două tușe de Bogdan Ioan Dragoș și Constantin Mihai Cantemir (ambii din Făgăraș).