VIDEO | S-a stabilit programul etapelor celor cinci serii ale noului sezon al Ligii 3. Încă două echipe au dispărut din campionat și urmează a treia

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 18 Aug. 2015, 15:26 Actualizat: 19 Aug. 2015, 14:20 Special

În această dimineață, începând cu ora 11:00, sala „Nicolae Dobrin” de la Casa Fotbalului a fost gazda tragerii la sorți a pozițiilor din tabelele Berger ce au stat la baza alcătuirii calendarului competițional al noii ediții de campionat a Ligii 3, 2015-2016. Cele 74 de echipe înscrise au fost împărțite în cinci serii de câte 14 sau 15 formații, componența acestora fiind validată prin decizia Comitetului Executiv al FRF din 27 iulie 2015 și modificată prin decizia Comitetului de Urgență al FRF din 12 august.

Noua ediție de campionat a eșalonului al treilea va debuta pe data de 28-29 august, într-un format de cinci serii, cu un total de 74 de echipe înscrise.

Alcătuirea celor cinci serii este următoarea:

SERIA I (14 echipe): CS Știința Miroslava, ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, CS Aerostar Bacău, SCM Petrotub Roman, FC Cetatea Târgu Neamț, ACS Bucovina Rădăuți, AFC Metalosport Galați,  CSM Pașcani, CS Sporting Liești, CS FC Zagon, CS Panciu*, CS Atletico Vaslui*, ACS Inter Dorohoi* și ACS Olimpia Râmnicu Sărat*.

CS Speranța Răucești* a trimis cerere înainte de stabilirea programului că se retrage din campionat și nu a fost inclusă în Seria I.

SERIA a II-a (15 echipe): AFC Unirea 04 Slobozia**, ASC Juventus București, ACS FC Delta Dobrogea Tulcea, CS Tunari, SC FC Metaloglobus București, SC Dinamo 1948 II SA, ACS Gloria Popești Leordeni, ACS Înainte Modelu, CS Inter Clinceni, ACS Callatis 2012 Mangalia, AS Voința Snagov, ACS Viitorul Domnești, FC Viitorul II SA*, ACSM Oltenița* și CS Petrolistul Boldești*.

SERIA a III-a (15 echipe): FC Olt Slatina**, CS Afumați, CS Concordia Chiajna II, CS Ștefănești, CS Sporting Roșiori 2008, SCM Pitești, CS Altetic Bradu, ACS Urban Titu, ACS Podari, CS Sportul Vișina Nouă, C.N. Dinicu Golescu***, ACS Sporting Turnu Măgurele*, AS FC Aninoasa*, SC FC Voluntari II* și AFC Înfrățirea Hărman*.

ACS Metropolitan Ișalnița a trimis cerere cu două ore înainte de stabilirea programului că se retrage din campionat și nu a fost inclusă în Seria a III-a.

SERIA a IV-a (15 echipe): ACF Metalurgistul Cugir 1939, CS Nuova Mama Mia Becicherecu Mic, CS Național Sebiș, CSM Lugoj, CS Millenium Giarmata, CS Pandurii Lignitul II Târgu Jiu, ACSO Filiași, CS Ineu, CS FC Hunedoara, CS Minerul Motru 2008, ACS ASU Politehnica Timișoara*, CNS Cetate Deva*, CS Măgura Cisnădie*, ACS Performanța Ighiu* și CS Universitatea Craiova II SA*.

SERIA a V-a (15 echipe): CS FC Zalău, ACSM Sighetu Marmației, CS Oșorhei, CS Unirea Jucu, AFC Arieșul 1907 Turda, CSM Avântul Reghin, ACS Industria Galda, AFK Csikszereda Miercurea Ciuc, CS Iernut, CS Sănătatea Servicii Publice Cluj Napoca, ASF Comuna Recea*, ACS Luceafărul Bălan*, AFC Odorheiu Secuiesc*, FC Unirea Dej*** și CS Luceafărul Oradea*.

AFC Arieșul 1907 Turda a fost păstrată în campionat, chiar dacă a fost exclusă, miercurea trecută, de Comisia de Disciplină și Etică a Federației Române de Fotbal din toate competițiile. Gruparea clujeană are și calea atacului, așa că FRF nu a putut legal să o scoată din Seria a V-a. Astfel, în loc să avem o serie de 14 echipe și nu una formată din 15 pe un Berger de 16, noul sezon al Ligii 3 va porni cu echipele din Seria a V-a nevoite să stea câte două pe etapă, fiindcă Arieșul are șanse infime să conteste, dacă o va face, sau să câștige la apel și să fie reprimită în campionat.

* echipe promovate din Liga a 4-a
** echipe care au activat sezonul trecut în Liga 2, de unde s-au retras
*** echipe retrogradate din Liga 3 acceptate în noul sezon

În urma efectuării tragerii la sorții a rezultat următorul program competițional al sezonului 2015-2016:

Seria I, etapa I

Atletico Vaslui    –    Bucovina Rădăuți
Inter Dorohoi    –    Aerostar Bacău
Metalosport Galați    –    Sepsi OSK Sfântu Gheorghe
CSM Pașcani    –    Știința Miroslava
FC Zagon    –    Cetatea Târgu Neamț
FC Panciu    –    Sporting Liești
Olimpia Râmnicu Sărat    –    Petrotub Roman

VEZI PROGRAMUL COMPLET

Seria a II-a, etapa I

Inter Clinceni    –    Delta Dobrogea Tulcea
CSM Oltenița    –    Înainte Modelu
CS Tunari    –    Juventus București
Voința Snagov    –    Metaloglobus București
Unirea Slobozia    –    Dinamo II
Petrolistul Boldești    –    Callatis 2012 Mangalia
FC Viitorul II    –    Gloria Popești Leordeni
Viitorul Domnești
stă.    

VEZI PROGRAMUL COMPLET

Seria a III-a, etapa I

FC Voluntari II    –    CS Afumați
Sporting Turnu Măgurele    –    SCM Pitești
Înfrățirea Hărman    –    Concordia Chiajna II
CN Dinicu Golescu    –    Urban Titu
FC Olt Slatina    –    Atletic Bradu
CS Podari    –    Sporting Roșiori
FC Aninoasa    –    CS Vișina Nouă
CS Ștefănești
stă.

VEZI PROGRAMUL COMPLET

Seria a IV-a, etapa I

ASU Poli Timișoara    –    Minerul Motru
Măgura Cisnădie    –    Millenium Giarmata
Nuova Mama Mia Becicherecu Mic    –    Metalurgistul Cugir
CS U Craiova II    –    CSM Lugoj
Cetate Deva    –    ACSO Filiași
Performanța Ighiu    –    Pandurii II Târgu Jiu
Național Sebiș    –    FC Hunedoara
CS Ineu
stă.

VEZI PROGRAMUL COMPLET

Seria a V-a, etapa I

Luceafărul Bălan    –    CSM Sighetu Marmației
Avântul Reghin    –    FC Zalău
Luceafărul Oradea    –    AFK Csikszereda Miercurea Ciuc
Unirea Dej    –    Sănătatea Cluj
Unirea Jucu    –    CS Iernut
ASF Comuna Recea    –    CS Oșorhei
AFC Odorheiu Secuiesc    –    Industria Galda
Arieșul 1907 Turda Turda
stă.

VEZI PROGRAMUL COMPLET

Programul exact al etapelor va fi anunțat în viitoarea ședință a Comitetului Executiv al FRF. Meciurile se vor juca sâmbăta, iar vinerea vor fi programați doar cei care vor face astfel de cereri speciale.

Articol, foto și video de Marius ANGHEL

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 18 Aug. 2015, 15:26 Actualizat: 19 Aug. 2015, 14:20 Special
Pe aceeași temă