Argeșenii n-au reușit surpriza în superioritate numerică! CS Mioveni – Gaz Metan Mediaș 0-1. Roberto Romeo, decisiv pentru prim-divizionară

Marius ANGHEL 29 Nov. 2017, 19:32 Stiri
Argeșenii n-au reușit surpriza în superioritate numerică!** CS Mioveni - Gaz Metan Mediaș 0-1. Roberto Romeo, decisiv pentru prim-divizionară

CS Mioveni joacă în meciul de deschidere a partidelor de astăzi din optimile Cupei României. Argeșenii întâlnesc, de la ora 17:30, pe teren propriu, pe Gaz Metan Mediaș și vor să fie prima mare surpriză a acestei faze a competiției. Ieri, Unirea Slobozia și CS Afumați au fost eliminate de CSM Poli Iași, respectiv CS U Craiova.

Plini de încredere după ce, duminică, au câștigat în deplasare meciul cu CS Balotești, scor 3-0, jucătorii echipei CS Mioveni au speranța că vor reuși să elimine o nouă echipă de Liga 1 în Cupa României și să păstreze tradiția din edițiile anterioare, atunci când au învins Dinamo, Astra sau FCSB. Gaz Metan Mediaș nu este un adversar de speriat, gruparea transilvăneană traversând o perioadă slabă și aflându-se abia pe antepenultimul loc în clasament. Medieșenii au doar 12 puncte în clasament, la trei puncte distanță de ultima clasată, și sunt mai degrabă concentrați pe campionat și salvarea de la retrogradare decât de competiția KO. În schimb, CS Mioveni, care vine după un egal și o victorie, 1-1 cu Hermannstadt și 3-0 cu Balotești, de când a fost preluată de noul antrenor Laurențiu Roșu, și are de gând să ajungă din nou în sferturile de finală ale Cupei, acolo unde a acces și în sezonul trecut.

Pentru a ajunge în optimi, CS Mioveni a trecut de ACS Șirineasa, respectiv Petrolul Ploiești, pe ambele învingându-le la loviturile de departajare, cu 4-2, respectiv 4-3. În fața celor două echipe din Liga 3, argeșenii au încheiat la egalitate, scor 1-1, după 90 și 120 de minute. În schimb, Gaz Metan a câștigat cu 2-1 meciul cu Metaloglobus București.

Partida care se desfășoară pe stadionul Orășenesc din Mioveni, de la ora 17:30, va fi arbitrat de centralul Robert George Dumitru (Sfântu Gheorghe) și de asistenții Imre-Laszlo Bucși (Sfântu Gheorghe) și Stelian Slabu (Brașov). Rezervă va fi Cătălin Buși (Râmnicu Vâlcea), iar observatori au fost delegați Adrian Vidan (București) și Cristian Petropulos (Alba Iulia).