Cupa României, turul 3 | Rapid și Steaua se califică mai departe și s-ar putea întâlni în faza următoare. Liderul Ligii 2, Pandurii și Viitorul Pandurii, eliminate

Marius ANGHEL 30 Aug. 2019, 10:17 Stiri
Cupa României, turul 3 |** Rapid și Steaua se califică mai departe și s-ar putea întâlni în faza următoare. Liderul Ligii 2, Pandurii și Viitorul Pandurii, eliminate

În ultimul meci al Fazei a III-a a Cupei României, Farul Constanța a câștigat fără probleme, cu 3-0, meciul cu echipa de Liga 4 Constanța Victoria Cumpăna. Astfell „marinarii” antrenați de Ianis Zicu sunt ultimii care acced din acest tur în cel următor, în care vor intra toate echipele din Liga 2.

Rapid, CSM Reșița și FK Csikszereda, dintre echipele din Liga 2 care au jucat astăzi, au obținut calificarea în fața următoare, după ce au trecut cu 2-1 de Daco-Getica, 5-1 de Inter Petrila, respectiv 1-0 de CSM Ceahlăul. Ciucanii au obținut victoria cu gol marcat în minutul 86, la una dintre puținele ocazii create la Piatra Neamț.

Pandurii Târgu Jiu a ieșit din competiție după ce a pierdut cu 0-2 la Flacăra Horezu, în timp ce marea surpriză e reprezentată de eliminarea liderului din Liga 2, SCM Gloria Buzău, la loviturile de departajare, de către rivala din oraș Metalul Buzău, echipă din Liga 3. A fost 0-0 după 90 și 120 de minute și 3-2 la lovituri de departajare pentru Metalul.

Scorul zilei a fost înregistrat de Crișul Chișineu Criș, care a trecut cu 6-0 de Gloria Lunca Teuz Cermei, dar și Steaua București a câștigat lejer, cu 4-0, în fața celor de la CS Balotești, echipă ilfoveană care îi este superioară ca ligă în care se află.

Au obținut calificarea în fața următoare și Fotbal Comuna Recea, Foresta Suceava, Olimpic Cetate Râșnov, Flacăra Moreni și CS Tunari, toate în timp regulamentar. CSM Focșani a eliminat-o pe SC Oțelul Galați în prelungiri, după ce egalarea a reușit-o în minutul 90+1, din penalty. În timp ce SC Popești Leordeni și Industria Galda au avut nevoie de lovituri de departajare pentru a trece de CS Afumați (5-4), respectiv Măgura Cisnădie (6-4).

În ultimul meci al zilei de miercuri, U Craiova 1948 SA a avut nevoie de lovituri de departajare pentru a trece de echipa din Liga 2 Viitorul Pandurii Târgu Jiu. După 90 și 120 de minute scorul a fost unul egal, 2-2, cu trei goluri marcate pe finalul timpului regulamentar. La lovituri de departajare, echipa antrenată de Eugen Trică s-a dovedit mai matură, impunându-se cu 6-5, după ce trupa lui Cristian Lupuț a ratat a șasea execuție.

Ieri au obținut calificarea în Turul 4 echipele: UTA, Ripensia, Turris-Oltul (toate trei din Liga 2), Sănătatea Cluj, CS Făurei, CSC Ghiroda și Giarmata Vii, CSC Sânmartin, Vedița Colonești, Avântul Reghin și  Aerostar Bacău (restul din Liga 3).

UTA, Ripensia, și Turris-Oltul, primele echipe dintre cele 11 din Liga 2 care intră în această fază a Cupei României, nu au avut probleme în a obține calificarea în turul următor. Acestora li s-au alăturat și Sănătatea Cluj, CS Făurei, CSC Ghiroda și Giarmata Vii, CSC Sânmartin, Vedița Colonești, Avântul Reghin și Aerostar Bacău, toate din Liga 3, după meciurile desfășurate ieri.

Astăzi, de la ora 17:30, alte 15 partide au loc în Faza a III-a a Cupei României, iar de la ora 19:00 începe U Craiova 1948 SA – Viitorul Pandurii Târgu Jiu. Ultimul joc, Victoria Cumpăna – Farul Constanța, e programat mâine, de la ora 20:00.

FK Csikszereda, SCM Gloria Buzău, Rapid, Daco-Getica București, Pandurii Târgu Jiu, CSM Reșița și Viitorul Pandurii Târgu Jiu sunt echipele din Liga 2 care joacă astăzi.

În această fază vor juca cele 30 de echipe calificate din turul antrerior și vor intra în competiție ultimele 13 echipe care au evoluat în ediția precedentă a Ligii 3, cât și 11 din Liga 2. Cele 27 de meciuri rezultate se vor disputa într-o singură manșă, eliminatorie. În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se joacă încă două reprize de prelungiri, iar, dacă egalitatea va persista, se vor executa lovituri de departajare.

Din Liga a 4-a încă sunt în competiție echipele: Unirea Mircești, Voința Lupac, Unirea Ungheni, Steaua București, Inter Petrila, Măgura Cisnădie și Victoria Cumpăna.

Echipele programate în Cupa României nu pot renunța la jocuri și nici nu pot disputa jocuri amicale în zilele în care au fost programate, sub sancțiunea excluderii și retrogradării lor în eșalonul imediat inferior din campionatul în care participă.

Din această fază se vor califica 27 de echipe, iar în turul următor, programat în perioada 10-12 septembrie, o parte dintre ele se vor intersecta cu ultimele nouă echipe din Liga 2 neincluse în acest moment în competiție. În total vor avea loc 18 meciuri.

Meciurile Fazei a III-a a Cupei României:

joi, 29 august, ora 20:00
VICTORIA CUMPĂ‚NA – FARUL CONSTANȚA   0-3
Stadion: Centenar 2018 (Cumpăna – Constanța);
Arbitru: Valentin Porumbel (Oltenița); Asistenți: Gabriel Neagu (Călărași) și Dorinel Colniceanu (Tulcea); Observator: Dragoș Ilie Luca (Brașov).

â–ºMarcatori: Paul Antoche (2), Dimciu Halep (15, 72)

miercuri, 28 august, ora 17:30
MINAUR BAIA MARE – FOTBAL COMUNA RECEA  0-2
Stadion: „Viorel Mateianu” (ex Dealul Florilor)(Baia Mare – Maramureș);
Arbitru: Marius Omuț (Satu Mare); Asistenți: Radu Pascu (Satu Mare) și Bogdan Gireadă (Oradea); Observator: Costin Dan (Zalău).

â–ºMarcatori: Alin Bota (29 – penalty), Adrian Micaș (45+3 – penalty)
FORESTA SUCEAVA – BUCOVINA RĂ‚DĂ‚UȚI   3-0
Stadion: Areni (Suceava);
Arbitru: Dorin Burloiu (Galați); Asistenți: Daniel Vlase (Galați) și Răzvan Negoiță (Brăila); Observator: Florentin Vasile Moraru (Vaslui).

â–ºMarcatori: Alexandru Ichim (6), Alexandru Marin (34), Cornel Căinari (84)
CSM CEAHLĂ‚UL PIATRA NEAMȚ – FK CSIKSZEREDA  0-1
Stadion: Ceahlăul (Piatra Neamț – Neamț);
Arbitru: Ciprian Aelenei; Asistenți: Ionuț Melinte și Andrei Diaconu (toți din Iași); Observator: Istvan Somolyak (Odorheiu Secuiesc).

â–ºMarcator: Nobert Varga (86)
CSM FOCȘANI – SC OȚELUL GALAȚI   3-1, după prelungiri (1-1 după 90 de minute, 3-1 după 120 de minute)
Stadion: Milcovul (Focșani – Vrancea);
Arbitru: Cristina Mariana Trandafir (București); Asistenți: Erchian Ionus (Medgidia) și Florin Iacob (Constanța); Observator: Elvin Eiub (Măcin – Tulcea).

â–ºMarcator: Ciprian Petre (90+1 – penalty), Mădălin Predoiu (97), Cătălin Costin (110) / Marius Matei (25)
KSE TÂRGU SECUIESC – OLIMPIC CETATE RÂȘNOV   0-2
Stadion: Doctor Sinkovits (Târgu Secuiesc – Covasna);
Arbitru: Dragoș Nicolae Lunca (Cluj-Napoca); Asistenți: George Suciu (Câmpia Turzii) și Robert Meres (Cluj-Napoca); Observator: Daniel Cioloboc (Târgu Mureș).

â–ºMarcator: Andrei Lascu (62), Bogdan Botea (72)
METALUL BUZĂ‚U – SCM GLORIA BUZĂ‚U   3-2, după lovituri de departajare (0-0 după 90 și 120 de minute, 3-2 la loviturile de departajare)
Stadion: Cornel Negoescu sintetic (Buzău);
Arbitru: Ionuț Constantinescu; Asistenți: Florian Alexandru Vișan și Răzvan Bedreagă (toți din Galați); Observator: Daniel Țiclea (Buzău).

â–ºAu marcat la loviturile de departajare: Patrick Benga, Andrei Grăjdan, Cătălin Bardaș / Richardo Mihalache, Branislav Luptak
â–ºAu ratat la loviturile de departajare: Constantin Ispir / Adelin Pîrcălabu, Daniel Vîlsan, Ciprian Perju
FLACĂ‚RA MORENI – PROGRESUL SPARTAC   3-1
Stadion: Flacăra (Moreni – Dâmbovița);
Arbitru: Mihail Sebastian Lăstun (Râmnicu Vâlcea); Asistenți: Marian Silviu Costache (Râmnicu Vâlcea) și Mădălin Prioteasa (Pitești); Observatori: Petrișor Chirițescu (Brașov).

â–ºMarcatori: Cosmin Anton (14), Claudiu Niculăescu (17), Iulian Drăgan (52) / Ispas (86)
STEAUA BUCUREȘTI – CS BALOTEȘTI   4-0
Stadion: Juventus (București);
Arbitru: Marius Daniel Bădoiu (Craiova); Asistenți: Cosmin Ciocan (Turnu Măgurele) și Florentin Cosmin Andrei (Belcin – Dolj); Observatori: Marin Niță (Măgurele – Ilfov).

â–ºMarcatori: Andrei Antohi (3), Robert Elek (29), Ovidiu Morariu (67), Rareș Enceanu (77)
SC POPEȘTI LEORDENI – CS AFUMAȚI   5-4, după lovituri de departajare (1-1 după 90 și 120 de minute, 4-3 la lovituri de departajare)
Stadion: Inter Gaz (Popești-Leordeni – Ilfov);
Arbitru: Eduard Ioniță (Galați); Asistenți: Alexandra Theodora Petrea (Bacău) și Alexandru Crăciun (Onești); Observatori: Mihai Marius Andrieș (București).

â–ºMarcatori: Manuel Mocanu (22) / Robert Buduroi (49)
â–ºAu marcat la loviturile de departajare: Braga, Cristian Onțel, Ciochină, Andreescu / Neamțu, Obretin, Robicek
â–ºAu ratat la loviturile de departajare: Bolozan / Mihnea, Ghiță
CS TUNARI – UNIREA SLOBOZIA   1-0
Stadion: Tunari (Tunari – Ilfov);
Arbitru: Adrian Frățilă (Vadu Pașii – Buzău); Asistenți: Bogdan Mihai Martinescu și Alexandru Vasile (ambii din Buzău); Observator: Vlad Călușer (Târgu Mureș).

â–ºMarcator: Ioan Drăgan (89)
RAPID – DACO-GETICA BUCUREȘTI   2-1
Stadion: Regie (București);
Arbitru: Cristian Moldoveanu (Sfântu Gheorghe); Asistenți: Claudiu Schiopeț (Brașov) și Cristian Cosmescu (Pitești); Rezervă: Mihai Motan (Ploiești); Observator: Andrei Simion (București).

â–ºMarcatori: Amir Jorza (49), Matias Roskopf (66) / Gabriel Răducan (37)
FLACĂ‚RA HOREZU – PANDURII TÂRGU JIU   2-0
Stadion: Treapt (Horezu – Vâlcea);
Arbitru: Ana Maria Terteleac (Berceni – Ilfov); Asistenți: Nicușor Marin (Suseni – Argeș) și Roxana Ivanov (București); Observator: Cristian Emil Gîț (Deva).

â–ºMarcator: Mansour Gueye (7), Ion Simeanu (90)
INTER PETRILA – CSM REȘIȚA   1-5
Stadion: Parângul Lonea (Petrila – Hunedoara);
Arbitru: Viorel Nicușor Flueran; Asistenți: Pompiliu Costinel Barbu și Marian Cristinel Barbu (toți din Craiova); Observator: Ioan Rădulescu (Târgu Jiu).

â–ºMarcatori: Adrian Câmpean (15 – penalty) / Florin Cioablă (41 – penalty), Gelu Velici (50, 87), Marius Coman (54 – penalty), Alin Babei (65)
CRIȘUL CHIȘINEU CRIȘ – GLORIA LUNCA TEUZ CERMEI   6-0
Stadion: Crișul (Chișineu Criș – Arad);
Arbitru: Claudiu Gaitin (Timișoara); Asistenți: Călin Cimponeriu (Lugoj) și Andrei Nicolae Chițoiu (Timișoara); Observator: Dorin Micșa (Timișoara).

â–ºMarcatori: Calvin Aly Tolmbaye (7), Constantin Roșu (28), Sergiu Sabău (41), Angelo Cocian (50 – penalty), Raul Ember (64), Alexandru Birău (88)
MĂ‚GURA CISNĂ‚DIE – INDUSTRIA GALDA  4-6, după lovituri de departajare (1-1 după 90 și 120 de minute, 3-5 la lovituri de departajare)
Stadion: Textila (Cisnădie – Sibiu);
Arbitru: Claudiu Ștef; Asistenți: Cosmin Bojan și Vlăduț Gașpar (toți din Târgu Mureș); Observator: Alexandru Gherghe (Făgăraș).

â–ºMarcatori: Paul Dragomir (17) / Alexandru Cioară (3)
â–º
Au marcat de la loviturile de departajare: Florin Stelea, Marius Armenean, Daniel Popa / Alexandru Cioară, Cătălin Suciu, Daniel Lupșan, Paul Muntean, George Goronea
â–º
A ratat de la loviturile de departajare: Ionuț Bărculeț

miercuri, 28 august, ora 19:00
U CRAIOVA 1948 SA – VIITORUL PANDURII TÂRGU JIU  8-7, după lovituri de departajare (2-2 după 90 și 120 de minute, 6-5 la loviturile de departajare)
Stadion: Municipal (Drobeta Turnu Severin – Mehedinți);
Arbitru: Robert Avram (Pitești); Asistenți: Gheorghiță Bălan (Pitești) și Mihai Marian Ionescu (Suseni – Argeș); Observator: Florin Oglindoiu (Mehedinți)

â–ºMarcator: Vlad Pop (31), Alexandru Raicea (82) / Victoraș Astafei (78 – penalty), Raul Hăjmășan (89)
â–ºAu marcat la loviturile de departajare: Costinel Gugu, Vlad Pop, Vlad Boția, Kevin Trabalka, Claudiu Codoban, Ionuț Tănase / Victoraș Astafei, Alexandru Gîrbiță, Marius Cioiu, Francois Yabre, Alexandru Bădăuță
â–ºA ratat de la loviturile de departajare: – / Paul Chiorean

marți, 27 august, ora 17:30
UNIREA MIRCEȘTI – AEROSTAR BACĂ‚U   3-5, după loviturile de departajare (1-1 după 90 și 120 de minute, 2-4 la lovituri de departajare)
UNIREA DEJ – SĂ‚NĂ‚TATEA CLUJ  0-3
UNIREA UNGHENI – AVÂNTUL REGHIN   3-5, după prelungiri (3-3 după 90 de minute)
marți, 27 august, ora 19:00
CSM ALEXANDRIA – TURRIS-OLTUL TURNU MĂ‚GURELE   0-2

Marcatorii meciurilor de marți îi puteți vedea AICI

REZULTATELE înregistrate în FAZA I a Cupei României

REZULTATELE înregistrate în FAZA a II-a a Cupei României

În etapa națională a Cupei României, ediția 2019/2020, vor participa un total de 145 de echipe, calificate astfel: 14 echipe din campionatul Liga 1, 20 echipe din campionatul Liga 2, 69 echipe din campionatul Liga 3 și 42 echipe câștigătoare ale etapei de județ.

Programul etapei naționale este următorul:

Faza I: 31 iulie 2019
– participă 76 de echipe: 42 de echipe calificate din faza pe județ și 34 echipe din Liga 3. Se vor disputa 38 de meciuri.
Faza a II-a: 14 august 2019
– participă 60 de echipe: 38 de echipe calificate din faza I națională și 22 echipe din Liga 3. Se vor disputa 30 de meciuri.
Faza a III-a: 28 august 2019
– participă 54 de echipe: 30 de echipe calificate din faza a II-a națională, 13 echipe din Liga 3 și 11 echipe din Liga 2. Se vor disputa 27 meciuri.
Faza a IV-a: 10-12 septembrie 2019
– participă 36 de echipe: 27 echipe calificate din faza a III-a națională și 9 echipe din Liga 2. Se vor disputa 18 meciuri.
Șaisprezecimile de finală: 24 – 26 septembrie 2019
– participă 32 de echipe: 18 echipe calificate din faza a IV-a națională și 14 echipe din Liga 1. Se vor disputa 16 meciuri.
Optimile de finală: 29 – 31 octombrie 2019
– participă 16 echipe calificate din șaisprezecimile de finală. Se vor disputa 8 meciuri.
Sferturile de finală: 3 – 5 martie 2020
– participă 8 echipe calificate din optimile de finală. Se vor disputa 4 meciuri.
Semifinalele, manșa tur: 21 – 23 aprilie 2020
– participă 4 echipe calificate din sferturile de finală. Se vor disputa 2 meciuri.
Semifinalele, manșa retur: 12 – 14 mai 2020
Finala: 23 mai 2020
– participă 2 echipe calificate din semifinale. Se va disputa un meci.