SCM Gloria Buzău a câștigat și amicalul retur cu CSM Focșani. Golul decisiv, marcat dintr-un penalty controversat

Marius ANGHEL 25 Jul. 2019, 19:28 Pregătiri, amicale

SCM Gloria Buzău a câștigat și meciuri amical retur cu CSM Focșani, după ce sâmbăta trecută, pe stadionul din Crâng, se impusese cu 6-1 în fața fostei colege de serie în Liga 3, care a terminat campionatul pe poziția a 6-a. Acum, nou-promovata în Liga 2 a bătut doar cu 1-0, printr-un gol marcat dintr-un penalty contestat de gazde.

Desfășurat pe stadionul Milcovul, din Focșani, jocul amical dintre CSM Foșani și SCM Gloria Buzău a fost decis în minutul 61, atunci când arbitrul Ionuț Aldea a distat un penalty controversat, iar Valentin Alexandru a marcat din lovitura de pedeapsă.

În prima repriză, ambele echipe au avut ocazii bune de a marca. Buzoienii prin Alexandru, în timp ce focșănenii prin Munteanu și Pencea. În partea secundă, Lupu, Jurj și Stoica nu l-au putut învinge pe portarul Gloriei, înainte ca Alexandru să înscrie din penalty.

CSM Focșani: Dragoș Trașcă – Sorin Săpunaru, Dănuț Munteanu, Bogdan Panaite, Claudiu Mihai – Ștefan Lupu, Răzvan Adăscăliței, Alin Pencea, Ștefan Pădineanu, Crinel Stoica – Sergiu Jurj
Au mai jucat: Alexandru Apenciucesei, Robert Dogaru, Mădălin Predoiu, Salaoru, Ionuț Manu, Paizan, Remus Popa, Dragoș Chiriac
Antrenor: Vasilica Burgă

SCM Gloria Buzău: Dragoș Balauru – Gît, M. Ioniță, Ghinga, Andr. Ionescu, Camara, Vîlsan, Tucaliuc, Pîrcălabu, Val. Alexandru, Huiban
Au mai jucat: R. Stoian – Șerban, Catana, Ceaușel, Perju, Cazan, Constantinescu, Godin, Calu
Antrenor: Ilie Stan