Ianis Stoica, pe val la naționala U18. Mijlocașul Petrolului a reușit o „dublă” în remiza cu Spania

Marius ANGHEL 10 Dec. 2019, 21:32 Diverse

România U18 a terminat la egalitate, scor 2-2, al doilea meci amical disputat în turneul pe care îl desfășoară în această perioadă în Portugalia. Luni, tricolorii au remizat cu Spania, după ce ibericii au marcat al doilea gol în minutul 90+5. Cele două reușite ale românilor i-au aparținut mijlocașului convocat de la Petrolul, Ianis Stoica.

După ce sâmbăta trecută au cedat cu 2-3, cu două goluri primite în prelungiri, în fața gazdei Portugalia, echipa U18 a României a desfășurat luni după-amiază al doilea test în acest turneu. De această dată, tricolorii au jucat cu Spania și au fost aproape să obțină o victorie, însă au primit din nou gol în prelungiri și, astfel, au încheiat la egalitate, scor 2-2.

România a deschis scorul în minutul 32 prin Ianis Stoica, însă spaniolii au egalat prin Ruben Iranzo chiar înainte de a intra la vestiare. Același Ianis Stoica a marcat și în repriza secundă, ajungând la trei goluri date în cele două jocuri amicale din acest turneu. Norocul nu a fost de partea tricolorilor nici în acest joc, fiindcă au fost egalați de Spania în minutul 90+5, din lovitură de la 11 metri, informează frf.ro.

România U18 cu Spania U18: Sava – Iana (Grosu 72), Chilili, Mitran, Stefanovici – Perianu (cpt.)(Bani 72), Botond (Casiadi 55) – Danciu (Bălan 55), Grameni, Rasoveanu (Vasluian 90) – Stoica

Cu Portugalia, selecționerul Dan Oprescu i-a utilizat pe: Sava – Grosu, Talmaciu (Sima 85′), Mitran (Chilili 72′), Stefanovici – Perianu (cpt.), Casiadi – I. Stoica, Bani (Grameni 72′), Bălan (Rasoveanu 85′) – Vasluian (Danciu 58′)

Pentru România U18 urmează ultimul amical în Portugalia, miercuri, de la ora 16:00, cu Turcia.

În înfrângerea cu Portugalia, scor 2-3, pentru tricolori au marcat Florin Bălan și Ianis Stoica.

Tot trei dintre cei șase jucători convocați din Liga 2 au fost titulari și cu Spania

În lotul României deplasat în Portugalia se află șase jucători de la formații din eșalonul secund: Raul Opric (UTA), Soma Casiadi Bako, Botond Szondi (ambii de la FK Cszikszereda), Ianis Stoica (Petrolul), Ion Vasluian (Ripensia) și Ovidiu Rasoveanu (Pandurii).

Dacă împotriva Portugaliei au jucat ca titulari Casiadi, Stoica și Vasluian, iar Rasoveanu a intrat pe final, cu Spania, selecționerul Oprescu i-a trimis din primul minut pe Botond, Rasoveanu și Stoica. În a doua repriză au intrat și Casiadi și Vasluian.

Portarul convocat de la UTA, Raul Opric, rămâne singurul dintre cei chemați de la echipe din Liga 2, care n-a jucat deloc.

Lotul convocat de Daniel Oprescu:

portari: Răzvan Sava (Pescara), Raul Opric (UTA Arad);
fundași: Alexandru Chilili (FC Voluntari), Andrei Iana (LPS Cetate Deva), David Tălmaciu (SR Municipal Brașov), Ionuț Mitran (Universitatea Craiova), Darius Grosu (FC Viitorul), Nicolae Sima (FC Viitorul), Ștefan Ștefanovici (Juniorul Vaslui);
mjlocași: Soma Casiadi Bakó (AFK Cszikszereda), Ovidiu Perianu (FCSB), Botond Szondi (AFK Cszikszereda), Ianis Stoica (FC Petrolul Ploiești), Florin Bălan (FC Voluntari), Mihai Danciu (Universitatea Craiova), Constantin Grameni (FC Viitorul), Mădălin Pascu (AFC Unirea 04 Slobozia);
atacanți: Ahmed Bani (Dinamo București), Ion Vasluian (AFC Ripensia Timișoara), Ovidiu Rasoveanu (CS Pandurii Lignitul Tg. Jiu).