Rămâne doar bucuria de a fi jucat pe noul „Ion Oblemenco”! „FC U” Craiova pierde în prelungiri meciul cu „U” Cluj, deși a avut 2-0. Rafa Miranda îi duce pe clujeni în optimile Cupei României

Marius ANGHEL 25 Sep. 2019, 00:14 Cupa

„U” Cluj a avut nevoie de prelungiri pentru a o învinge cu 3-2 pe U Craiova 1948 SA și a obține calificarea în optimile Cupei României. Echipa lui Adrian Falub a revenit de la 0-2, iar golul decisiv l-a marcat când juca în inferioritate numerică.

La primul meci pe noul „Ion Oblemenco”, în fața a aproximativ 8.000 de spectatori și a unei galerii senzaționale, „FC U” Craiova a avut un start furibund cu clujenii și a înscris de două ori prin Claudiu Bălan, în minutele 6 și 14. Universitatea a reintrat însă în joc chiar înainte de pauză, când a marcat prin Tudor Telcean (41). Introdus pe teren în debutul părții secunde, Rafa Miranda (51) avea să aducă egalarea destul de repede. Apoi partida s-a stins, ocaziile s-au rărit, eliminarea lui Tiago Gomes (80) i-a făcut pe clujeni să fie și mai precauți, astfel că meciul a intrat în prelungiri. Acolo, Rafa Miranda (95) a înscris din nou și i-a adus calificarea Universității Cluj în optimile Cupei României.

„FC U” Craiova părăsește astfel competiția în 16-imi și rămâne cu amintirea frumoasă de a fi jucat primul meci oficial pe noul „Ion Oblemenco”. Echipa lui Eugen Trică se va concentra de acum doar pe promovarea în Liga 2.

Visul devine realitate pentru echipa lui Adrian Mititelu și suporterii săi. Accederea în 16-imile Cupei României i-a deschis porțile noii arene „Ion Oblemenco” formației „FC U” Craiova, unde nu i se permite să joace în Liga 3, campionatul în care activează. În această seară, de la ora 21:30, U Craiova 1948 SA, denumirea oficială a clubului oltean, o întâlnește în competiția KO pe Universitatea Cluj, echipă din Liga 2.

Trupa lui Eugen Trică traversează o perioadă excelentă în acest debut de sezon. În primele cinci etape ale Ligii 3 a înregistrat tot atâtea victorii, iar în Cupa României a acces în premieră până în faza 16-imilor, unde a avut noroc la tragerea la sorți și a picat cu „U” Cluj, evitând adversari grei din prima ligă. Totuși, formația clujeană joacă într-o competiție superioară, în Liga 2, unde dă semne de revenire după un start slat de campionat. Vinerea trecută, trupa lui Adrina Falub a învins-o cu 4-0 pe Petrolul.

În precedentele două tururi jucate în acest sezon al Cupei României, „FC U” Craiova a trecut de divizionara secundă Viitorul Pandurii Târgu Jiu la loviturile de departajare, după 2-2 în timp regulamentar, dar și de echipa din Liga 3 Vedița Colonești, scor 2-1, după prelungiri. În campionat, Craiova e primul loc în Seria a 4-a a Ligii 3 și este una dintre cele două echipe din întreg campionatul care au punctaj maxim după patru etape.

„U” Cluj a ajuns în 16-imi după ce a eliminat-o pe CSC Sânmartin, după ce învins-o, cu 2-1, cu mari emoții. În campionat, formația ardeleană are o situație dezastruoasă, cu doar trei puncte acumulate în șase meciuri jucate în șapte etape și se situează pe penultimul loc în Liga 2, într-un sezon în care își propune promovarea.

Meciul de pe „Ion Oblemenco”, din Craiova, programat de la ora 21:30, va fi arbitrat de centralul Sorin Costreie (Buftea) și asistenții Cosmin Vatamanu și Mihăiță Necula (ambii din București). Observatori au fost delegați Luis Moisescu (Drobeta Turnu Severin) și Florin Oglindoiu (Drobeta Turnu Severin).