Rezultatele turului V al Cupei. ACS Poli și Voluntari, eliminate dramatic. Săgeata trece de Farul în prelungiri

Mihai Andries 09 Sep. 2014, 17:42 Stiri
Rezultatele turului V al Cupei.** ACS Poli și Voluntari, eliminate dramatic. Săgeata trece de Farul în prelungiri

Astăzi, de la ora 16:30, s-a disputat ultimul tur al Cupei României înainte de intrarea în competiție a echipelor din Liga 1, în 16-imi. În faza a V-a au jucat pentru calificare cele 15 echipe venite din turul IV, plus restul de 13 echipe din Liga 2 rămase în urmă. Împerecherea s-a făcut pe criterii geografice, iar echipele din eșaloanele inferioare sau mai slab clasate în sezonul trecut au fost desemnate drept gazde.

Meciurile, rezultatele și marcatorii celor 14 jocuri:

9 septembrie, ora 16:30
Aerostar Bacău (BC) – SC BACĂ‚U (BC) 0-5
Predoiu (3, 40), Căinari (20, 51), Curiliuc (68)
Cetatea Târgu Neamț (NT) – RAPID CFR SUCEAVA (SV) 0-1
Golofca (30)
VIITORUL AXINTELE (IL) – Unirea Slobozia (IL) 6-4 după penalty-uri (2-2 după 90 de minute, 3-3 după 120 de minute, 3-1 la penalty-uri)
Al. Badea (80), M. Luca (88), Croitoru (103) / D. Ene (10), Jianu (55), R. Soare (120)
Gloria Buzău (BZ) – CF BRĂ‚ILA (BR) 0-1
M. Dima (69)
FC Ștefănești (IF) – ACS BERCENI (IF) 2-3
Niculae (9), Cazacu (21) / Nistor (32), Pădurețu (50), Roman (70)
FORTUNA POIANA CÂMPINA (PH) – Unirea Târlungeni (BV) 3-0
Chipirliu (48), Zsiga (53), Sandru (73)
FC Voluntari (IF) – CS MIOVENI (AG) 1-2
M. Ene (31 – pen.) / Ayza (88), A. Popa (90)
CHINDIA TÂRGOVIȘTE (DB) – Academica Argeș (AG) 2-1 după prelungiri (1-1 după 90 de minute)
Ispas (86), Vătavu (115) / Olariu (90+2 – pen.)
FC Olt Slatina (OT) – CSM RÂMNICU VÂLCEA (VL) 3-5 după penalty-uri (1-1 după 90 și 120 de minute, 2-4 la penalty-uri)
Leucuța (7) / Coman (90). La penalty-uri au marcat: Verdeș, Ignea / Cucui, Coman, Ov. Popescu, Ct. Pîrvulescu. Au ratat: Dobricean, Fâșie / Codin
FC CARANSEBEȘ (CS) – Metalul Reșița (CS) 9-8 după penalty-uri (1-1 după 90 și 120 de minute)
Dicu (45+1) / A. Voinea (23)
ȘOIMII PÂNCOTA (AR) – ACS Poli Timișoara (TM) 3-2
Dubeștean (68), Băd (77), R. Lung (79) / Sz. Szekely (39, 51)
UNIREA JUCU (CJ) – Olimpia Satu Mare (SM) 6-5 după penalty-uri (2-2 după 90 și 120 de minute, 4-3 la penalty-uri)
/ Boștină (2 – pen.), M. Ioniță (89)
Arieșul 1907 Turda (CJ) – FC BIHOR ORADEA (BH)  0-1 după prelungiri (0-0 după 90 de minute)
Lupu (109)

9 septembrie, ora 19:00
Farul Constanța (CT) – SĂ‚GEATA NĂ‚VODARI (CT) 1-3 după prelungiri (1-1 după 90 de minute)
Ochia (34 – pen.) / Guerra (30, 106), Vezan (116)

Conform art.31.9 din ROAF, în caz de egalitate după 90 de minute de joc, se procedează la prelungiri și, dacă egalitatea persistă, la lovituri de departajare de la punctul de pedeapsă.

Federația Română de Fotbal, prin Comisia Centrală a Arbitrilor, va delega arbitri și arbitri asistenți pentru fiecare joc.

Cheltuielile de organizare a jocurilor se efectuează de cluburile gazdă, iar, după scăderea cheltuielilor de organizare, suma rămasă din beneficiul net se va repartiza în mod egal ambelor echipe. Beneficiul echipei vizitatoare va fi achitat în maximum 15 zile de la data disputării jocului. Dacă din încasări nu rezultă beneficiu, fiecare club va suporta în mod egal acoperirea cheltuilelilor de organizare.

Pentru faza a V-a baremurile vor fi conform nivelului la care evolueaza echipa gazda:

Liga a 3-a Liga a 2-a
Arbitru 764 RON Arbitru 1630 RON
Arbitru asistent (1 și 2) 601 RON Arbitru asistent (1 și 2) 1330 RON
Total 1966 RON Total 4290 RON

Baremurile de mai sus sunt nete.

În caz de litigiu, competența soluționării aparține Comisiei de Disciplină a FRF.

În conformitate cu art.31.15 din ROAF, echipele programate în Cupa României nu pot renunța la jocuri și nici nu pot disputa jocuri amicale în zilele în care au fost programate, sub sancțiunea eliminării lor din campionatul în care participă.

În conformitate cu art.30.11, în jocurile la care participă echipe din Liga a 2-a, se pot efectua maxim 3 înlocuiri.

În conformitate cu art.54.2, jocurile din Cupa României (faza națională) pot începe numai dacă la teren sunt prezenți medicul delegat și medicul echipei gazdă.

În conformitate cu art.54.8, pentru disputarea unui joc oficial organizatorul este obligat să asigure prezența la teren a două autosanitare, sau a unei autosanitare și a unui autoturism (pe care să fie inscripționată o cruce roșie pe fond alb).

Asociațiile județene de fotbal, respectiv, Asociația Municipală de Fotbal-București, sunt obligate să comunice prin fax la FRF – Direcția Competiții (021/302.91.93) rezultatele jocurilor din faza a V-a, în termen de 24 ore de la terminarea meciurilor.

La faza șaisprezecimilor de finala a Cupei României, vor participa cele 14 de echipe calificate din faza a V-a, plus încă 18 echipe din Liga I. Aceasta este programată să aibă loc marți/miercuri/joi, 23/24/25.09.2014, ora 16:00.

FORMATUL CUPEI ROMÂNIEI, EDIȚIA 2014-2015

FRF a publicat și formatul și programul Cupei României, ediția 2014-2015.

ETAPA PE JUDEȚE: se desfășoară în fiecare județ, respectiv, în Municipiul București conform programării efectuată de fiecare asociație județeană de fotbal / AMFB. Echipele căștigătoare ale etapei județene participă la etapa națională.
ETAPA NAȚIONALĂ‚: se desfășoară conform programării arătate mai jos. Participă în total 157 de echipe, astfel:
– 18 echipe din campionatul Ligii I
– 25 echipe din campionatul Ligii a 2-a
– 72 echipe din campionatul Ligii a 3-a
– 42 echipe câștigătoare ale etapei pe județ

Programul etapei naționale este următorul:

– 16 iulie 2014 / Faza I: participă 84 echipe
– 30 iulie 2014 / Faza a II-a: participă 72 echipe (42 dintre ele calificate din faza I)
– 13 august 2014 / Faza a III-a: participă cele 36 de echipe calificate din faza a II-a
– 27 august 2014 / Faza a IV-a: participă 30 de echipe (18 dintre ele calificate din faza a III-a)
– 10 septembrie 2014 / Faza a V-a: participă 28 de echipe (15 dintre ele calificate din faza a IV-a)
– 24 septembrie 2014 / Faza a VI-a (șaisprezecimi de finală): participă 32 de echipe (intră în competiție și cele 18 din Liga I)