CS Mioveni pierde în prelungiri meciul cu FC Voluntari și iese din Cupa României în sferturi. Argeșenii au fost în multe momente mai buni decât ilfovenii

Marius ANGHEL 29 Mar. 2017, 20:32 Cupa

CS Mioveni e foarte aproape să își egaleze cea mai importantă clasare pe care a înregistrat-o în Cupa României. În sezonul 2007/2008, gruparea argeșeană trecea de ACU Arad, Ceahlăul, Dinamo și pierdea cu 3-0 în semifinala competiției împotriva echipei CFR Cluj. Între timp, Mioveniul înregistra alte victorii importante, cu Pandurii, Astra sau Dinamo, pentru ca în acest sezon să elimine Steaua în oltimi și să aibă parte de un adversar facil în sferturi. Dacă va trece de FC Voluntari, trupa pregătită de Alexandru Pelici se va califica din nou în semifinalele Cupei, acolo unde poate da peste ACS Poli, CS U Craiova / Dinamo sau Viitorul / Astra.

Ajunsă în faza sferturilor de finală după ce a trecut în deplasare de CS Păulești (2-0) și Olimpia Satu Mare (3-1) și acasă de Steaua (1-1, 5-4 la loviturile de departajare), CS Mioveni vrea să o elimine și pe FC Voluntari și să ajungă în semifinale. Astăzi seară, de la ora 18:30, pe stadionul Orășenesc din Mioveni, echipa de Liga a 2-a condusă de Alexandru Pelici întâlnește formația ilfoveană din play-out-ul Ligii 1 într-un joc ce se desfășoară într-o singură manșă. Antrenorul formației aflate pe locul 5 în campionatul eșalonului secund îi consideră pe ilfoveni favoriți, însă speră că jucătorii săi să repete evoluția din meciul cu Steaua și să obțină o nouă calificare.

„Văd acest meci ca o șansă pentru fiecare dintre noi și ca o șansă să facem o performanță mare din poziția de echipă de Liga a doua. Este unul dintre cele mai importante jocuri ale acestui an pentru noi. Sperăm să ne ridicăm la valoarea adversarului, să facem o partidă bună. Sperăm să avem aceeași determinare și aceeași agresivitate ca în meciul cu Steaua, chiar dacă adversarii au un plus de experiență și valoare, cu jucători ca Cernat, Maftei, Ivanovici, Marinescu, Lazăr… Din punctul meu de vedere, ei pornesc cu prima șansă, și e normal să văd așa lucrurile pentru că noi suntem o echipă de Liga a 2-a, iar ei de Liga 1. Dar și noi avem șansa noastră și sperăm să o exploatăm la maximum. Nu cred că pentru ei contează mai mult campionatul și situația în care sunt acolo. Ca și antrenor, eu, indiferent care ar fi situația din campionat, să ajungi într-o semifinală e o performanță, indiferent ce echipă ești. Eu unul aș aborda meciul cu echipa bună, să joc la calificare. Față de meciurile jucate în campionat, este posibil să folosim și alți jucători, dar e devreme să ne pronunțăm acum, pentru că mai este până mâine seară la meci”, a spus Pelici.

FC Voluntari nu traversează o perioadă bună în campionat. În urmă cu puțin timp și-a schimbat antrenorul principal, Florin Marin cu Dinu Tudoran, iar în ultimele patru meciuri are două egaluri și două înfrângeri. În 2017, în șapte jocuri, a înregistrat o victorie, trei egaluri și trei înfrângeri. În play-out-ul Ligii 1 se află pe locul 4 din 8, cu 16 puncte, cu patru mai mult față de Pandurii, care e pe ultimul loc retrogradabil direct.

FC Voluntari a ajuns în sferturile Cupei după ce a trecut cu 5-1 de Academica Clinceni și cu 3-0 de ASA Târgu Mureș.

Meciul de la Mioveni va fi arbitrat de centralul Iulian Dima (București) și de asistenții Imre-Laszlo Bucși (Sfântu Gheorghe) și Gabriel Bârjac (Zalău). Arbitru de rezervă este Alexandru Tudor (București), iar observatori au fost delegați Stan Prodan (Alexandria) și Sorin Cojocaru (București).