Victorie cu mari emoții pentru Nicolae Dică! „Dubla” lui Cătălin Barbu i-a adus succesul Argeșului în fața celor de la Pandurii. Bratu a egalat cu mâna

Marius ANGHEL 02 Sep. 2019, 20:00 Campionat

Campionii FC Argeș a câștigat cu 2-1 meciul de pe teren propriu cu Pandurii Târgu Jiu, însă a trăit cu mari emoții pe final de partidă.
Cătălin Barbu, cel care deschisese scorul, a adus liniștea în tabăra piteștenilor în ultimele minute, după ce gorjenii reușiseră să egaleze prin Robert Bratu, deși în prima repriză au părut inofensivi.
Golul lui Bratu a fost însă marcat cu mâna, pe modelul Maradona.
La final de meci, managerul și antrenorul Argeșului, Nicolae Dică, s-a plâns din nou că echipa sa e formată din jucători tineri, că are nevoie de răbdare și că are contract pe trei ani, deci promovarea nu este un obiectiv obligatoriu în acest moment. Aceeași placă pe care o spune de două ori pe săptămână, înainte și după fiecare meci.

Piteștenii au deschis scorul din minutul 17, când Cătălin Barbu a marcat cu o lovitură de cap din careul mic, după un corner bătut de Mușat. Jocul s-a liniștit apoi, însă s-a reaprins pe final, când Barbu (42, 43, 45+3), Tofan (45+2) și Grecu (45+4) l-au făcut mare pe Mihai Cotolan. În schimb, Pandurii a avut un singur șut spre poartă, al lui Lu Yuefeng (34), însă pe lângă bara din stânga.

În partea secundă, elevii lui Nicolae Dică au ratat prin Năstăsie (62) și Motroc (62), acesta din urmă relând cu capul din 6 metri razant peste transversală, ca apoi să intre în amorțire și să se retragă în propria defensivă, unde Pandurii a început să pună pericol. Șendroiu (68) l-a atenționat pe Agachi cu un șut pe jos, iar Robert Bratu (73) a reușit să egaleze după o lovitură liberă bătută peste apărare de Vișan. Bratu a deviat însă mingea în poartă cu mâna, pe modelul Maradona.

Bogoi a schimbat imediat pentru a apăra egalul, pe Dică l-au trecut căldurile și i-a introdus pe atacanții Blejdea și Buhăescu, însă tot Cătălin Barbu (79) l-a scos. La o centrare din dreapta a lui Nini Popescu, fiul lui Jean Barbu s-a demarcat excelent pe linia de 6 metri, acolo de unde a reușit să înscrie tot cu o loviutră de cap. S-a jucat pe contre în minutele de final, cu Agachi salvator în fața lui Trancă (85) și Vasilescu (86), însă și piteștenii au ratat desprinderea prin Blejdea (88). Robert Bratu (90+1) s-a mai remarcat o dată cu un henț, la o fază la care l-a oprit pe Nini Popescu dintr-un contraatac periculos, astfel că jucătorul gorjenilor a și văzut cartonașul roșu și a fost eliminat.

S-a terminat 2-1 pentru Argeș, însă echipei lui Nicolae Dică i-a trecut glonțul pe la ureche cu penultima clasată.

Campionii FC Argeș acumulează 9 puncte și urcă pe locul 7, la egalitate cu Metaloglobus, în timp ce Pandurii rămâne pe penultimul loc, 19, cu doar un punct.

Pentru a treia oară în cinci etape, Campionii FC Argeș va juca la începutul săptămânii, după ce restul jocurilor din respectiva rundă s-au disputat în weekend. Iar statistica nu-i e favorabilă echipei manageriate și antrenate de Nicolae Dică. În precedentele două întâlniri jucate însă marți, nu luni, ca acum, a înregistrat două înfrângeri, 1-2 cu Ripensia și 0-2 cu CS Mioveni. De această dată, argeșenii vor întâlni pe teren propriu, de la ora 18:00, un adversar mai accedibil, unul căruia în vară i-a luat trei dintre cei mai buni jucători, pe Denis Brînzan, Andrei Blejdea și Robert Dănescu, și care continuă să supraviețuiască la limită, cu mulți tineri.

De altfel, diferența dintre cele două echipe se poate observa și în campionat. Argeșul are șase puncte și un golaveraj 5-4, în timp ce Pandurii a reușit abia runda trecută să câștige primul punct și are golaveraj 1-8, fiind penultima clasată în Liga 2.

Dică: „Vor fi schimbări în echipă”

Nicolae Dică nu mai admite niciun pas greșit din partea elevilor săi, după ce runda trecută au pierdut derby-ul județului cu CS Mioveni. „O partidă în care trebuie să avem o atitudine bună, să fim concentrați, să dăm totul pe teren ca să reușim să câștigăm jocul. Întâlnim o echipă tânără, o echipă ambițioasă, cu jucători care își doresc să demonstreze de la meci la meci și pentru asta trebuie să fim pregătiți să dăm totul. Voi da mai multe șanse de a juca tinerilor pe care îi am în lot. Vor fi schimbări în echipă. Va fi o echipă mult mai tânără decât am avut la meciurile anterioare. Veți vedea la meciul cu Pandurii, pentru că îmi doresc să dau jucătorilor tineri cât mai multe minute ca să crească în valoare. Îmi doresc ca lumea să aibă răbdare cu acești jucători. Mă refer la Motroc, jucător născut 99, Turda, născut 97, Șerbănică, născut 96. Sunt jucători tineri în care eu am încredere. Problabil vor mai greși și ei, dar sunt tineri și trebuie să învețe din greșeli. Pot să crească ăn valoare. Mi-aș dori ca ei să ajungă la un nivel mult mai mare decât Liga a 2-a. Calități au, dar trebuie să muncească foarte mult”, a spus antrenorul echipei Campionii FC Argeș, care în această săptămână a renunțat la experimentații Alin Buleică și Bogdan Vișa.

Dică are mari așteptări de la mijlocașul Robert Grecu, ultima achiziție a echipei din Trivale. „Grecu a venit pe o perioadă de doi ani. Este jucătorul nostru, un fotbalist tânăr care a mai fost aici și pe care eu l-am adus. Îl cunosc foarte bine și cred că ne poate ajuta foarte mult. El este pregătit din punct de vedere fizic. Ultimul meci pe care l-a jucat a fost în Liga 1. S-a antrenat cu prima echipă a celor de la Astra. Are meciuri amicale și la Astra II. Este ok cu pregătirea. Acum, eu voi decide dacă va intra de la început sau pe parcursul jocului”, a spus Dică, cel care își mai dorește un fundaș central, un fundaș stânga, un atacant și îl așteaptă și pe Andrei Prepeliță să semneze.

Bogoi: „Avem probleme pe care le știe toată lumea”

De partea cealaltă, antrenorul Adrian Bogoi și-ar dori cel puțin un punct câștigat în deplasare, însă e conștient că este greu. „Toate meciurile sunt dificile, pentru că noi avem probleme pe care le știe toată lumea. În primul rând, avem un lot tânăr. La meciul de cupă am avut un lot undeva sub 20 de ani. Asta se întâmplă și în campionatul ligii secunde, unde media noastră de vârstă este mai scăzută cu trei-patru ani. Noi ne-am pregătit normal și o să abordăm toate meciurile cu gândul de a lua puncte, chiar dacă, în momentul de față, ne este foarte greu”, a spus Bogoi, care spera ca până la ora meciului să-l aibă la dispoziție și pe japonezul Kazuki Takahashi, un mijlocaș de 22 de ani.

În precedentele două sezoane, Argeșul a câștigat două dintre meciuri, iar altele două s-au încheiat la egalitate. Acum două campionat, în tur a fost 0-0 la Pitești și 5-1 la Motru pentru FC Argeș, așa cum se numea atunci echipa. În ediția trecută, în tur a fost 1-1 la Târgu Jiu și 3-1 la Pitești pentru alb-violeți.

Partida care începe de la ora 18:00, pe stadionul „Nicolae Dobrin” din Pitești, va fi condusă de arbitrul central Claudiu Marcu (Constanța) și de asistenții Marilena Cătălina Nan (Alexandria) și Roxana Ivanov (București). Rezervă este Eduard Ioniță (Galați), în timp ce observatori au fost delegați Teodora Albon (Cluj-Napoca) și Mircea Bucur (Târgu Mureș).