Victoria, victorie dintr-a șaptesprezecea încercare

05 Mar. 2012, 10:06 Ligi județene
Victoria,** victorie dintr-a șaptesprezecea încercare

Călanul a început anul cu dreptul! A obținut primul succes în campionat în chiar prima etapă a returului, scor 3-1, cu nou promovata Șoimul Băița.
„Rossoneri” din Călan au bifat sâmbătă primele puncte în campionat după 16 înfrângeri la rând! După o toamnă seacă Victoria a spart gheața în chiar prima etapă a returului odată cu izbânda în fața Șoimului Băița.

Sub un soare cu dinți călăneanul Ciprian Roșca a „mușcat” de două ori din poarta moților din Băița în prima repriză: a deschis scorul cu un șut la colțul scurt (25) și a făcut 2-0 după ce a profitat de o gafă a portarului Ștefan Atanasiu (32).

Oaspeții au o palidă tresărire de orgoliu cu care reușesc să relanseze meciul cu golul marcat de Adrian Agache – cel mai mai bun jucător al Băiței – în penultimul minut de joc al primei reprize.

Eurogol Stănculea

Șoimul a continuat să survoleze jumătatea de teren adversă și după pauză însă steril. De partea cealaltă Victoria a schimbat tactica: a acceptat dominarea teritorială a oaspeților și a replicat cu contraatacuri periculoase.

La capătul unei acțiuni rapide Avădanei a fost faultat în suprafața de pedeapsă însă penalti-ul a fost ratat de căpitanul Călanului, Răzvan Stănculea care cu un șut în forță a trimis mingea peste poartă (80).

Stănculea și-a reparat greșeala și a închis tabela de marcaj cu un gol spectaculos: șut de la 25 de metri direct în vinclu (89)!

Victoria Călan 3 (1)
Simion – Chira, Panțiloi (80 Socaci), Ionașcu (61 Avădanei), Jucuescu, Neagoie, Stănculea (cpt.), C. Roșca, S. Stoica, S. Anuțescu (67 A. Șerban), Cr. Anuțescu (46 C. Corobea).
Antrenor: Gabi Matei.

Șoimul Băița 1 (1)
Șt. Atanasiu – A. Stoica, A. Tomescu, D. Roman, Cr. Marcu (80 Tudose), Vîrlan, Florincaș, Dărăban (cpt.), Agachi (67 Nicoară), Vălășutean, C. Iacob (46 Tene).
Antrenor: Marius Tănasă.

Au marcat: C. Roșca (25, 32), Stănculea (89)/Dărăban (44).

Arbitru: Cristian Lazăr (Petrila). Asistenți: Ovidiu Cârstea (Petroșani) și Emilia Lazea (Vulcan). Observator: Adrian Radu (Deva).

„U” Petroșani a stat.
Jocul Inter Petrila – CS Vulcan a fost amânat.
Partida Aurul Brad – Metalul Crișcior se va disputa pe 14 martie iar meciul dintre Minerul Aninoasa și Retezatul Râu de Mori se va juca pe 28 martie.

CLASAMENT
1. CS Vulcan 16 14 1 1 47-8 43p
2. Jiul Petroșani 17 12 2 3 42-9 38p
3. Aurul Brad 16 12 0 4 36-18 36p
4. Minerul Uricani 17 11 1 5 29-22 34p
5. Metalul Crișcior 16 8 2 6 30-18 26p
6. Aurul Certej 17 8 2 7 31-25 26p
7. Gloria Geoagiu 17 8 2 7 29-28 26p
8. Universitatea Petroșani 16 8 1 7 35-24 25p
9. Retezatul Râu de Mori 16 7 4 5 26-17 25p
10. Minerul Aninoasa 16 7 4 5 24-18 25p
11. Zarandul Crișcior 17 7 2 8 22-31 23p
12. Inter Petrila 16 6 3 7 30-33 21p
13. Dacia Orăștie 17 6 3 8 35-39 21p
14. Șoimul Băița 17 5 0 12 24-43 15p
15. Retezatul Hațeg 17 4 0 13 13-34 12p
16. Minerul Teliuc 17 3 1 13 11-42 10p
17. Victoria Călan 17 1 0 16 17-72 3p

Programul etapei viitoare, sâmbătă 10 martie, ora 11:30
Zarandul Crișcior – „U” Petroșani (0-2)
Aurul Certej – Minerul Uricani (2-1)
Retezatul Hațeg – Jiul II Petroșani (0-6)
Minerul Teliuc – Aurul Brad (0-4)
Metalul Crișcior – Dacia Orăștie (3-0)
Gloria Geoagiu – Victoria Călan (1-0)