Bănel Nicoliță înscrie pe bandă rulantă la echipa sa de suflet! Cu „dubla” din ultimul meci și-a apropia și mai mult clubul de promovare

Marius ANGHEL 14 May. 2018, 13:14 Ligi județene
  • Revenit în Liga a 4-a pentru a-și ajuta echipa din orașul natal să promoveze, Bănel Nicoliță (33 de ani) e pe punctul să-și îndeplinească obiectivul.
  • CS Făurei a câștigat sâmbătă cu 2-1 meciul de la Voința Șuțești și s-a distanțat la șapte puncte de următoarele două clasate în play-off, de Viitorul Ianca (are un meci în minus) și ACSC Cazasu.
  • Ambele goluri date de CS Făurei au fost reușite de Bănel Nicoliță, dintr-o lovitură liberă și un penalty.

După succesul de la Ianca, grație „dublei” realizate de Bănel Nicoliță, liderul CS Făurei a mai obținut o altă victorie importantă la Șuțești și s-a distanțat la 7 puncte de următoarele două clasate, ACSC Cazasu și Viitorul Ianca.

Pe un teren cu denivelări și smocuri de iarbă, meciul dintre Voința Șuțești și CS Făurei a fost unul anost, de luptă, fără ocazii mari, pentru că a fost foarte greu să construiești pe o asemenea suprafață de joc. Iar scorul final s-a decis în urma a trei faze fixe. CS Făurei a beneficiat de o lovitură liberă în minutul 26, iar Bănel Nicoliță a trimis mingea sub transversală și liderul conducea cu 1-0. La ultima fază a primei reprize, Voința Șuțești a beneficiat de un penalty, Gabriel Custură a marcat și a restabilit egalitatea.

Soarta partidei s-a decis în minutul 58, când centralul Ionel Ivan, care a arbitrat foarte bine acest meci, a dictat lovitură de la 11 metri pentru CS Făurei, iar Bănel Nicoliță a înscris golul de trei puncte pentru formația sa.

Cu jucători de la echipa a doua, pentru că titularii au absentat din motive obiective, ACSC Cazasu a pierdut cu 8-1 la Voința Vișani.