Rezultatele și marcatorii etapelor 15 și 17. CSM Reșița câștigă derby-ul cu Național Sebiș. Scorul rundei a fost înregistrat la Bistrița, acolo unde la pauză era 0-0

Marius ANGHEL 11 Mar. 2017, 18:16 Rezultate
Rezultatele și marcatorii etapelor 15 și 17.** CSM Reșița câștigă derby-ul cu Național Sebiș. Scorul rundei a fost înregistrat la Bistrița, acolo unde la pauză era 0-0

Etapa de la finalul acestei săptămâni a Ligii 3, a 15-a pentru seriile 2 și 4 și a 17-a pentru seriile 1, 3 și 5, a debutat încă de joi după amiază, la Șiria, acolo unde UTA Bătrâna Doamnă II a trecut cu greu, în prelungiri, printr-un penalty, de Pandurii Târgu Jiu II. Vlad Michel a înscris din nou pentru arădeni, pentru al doilea meci consecutiv în acest an și a dus statelitul alb-roșilor, pentru moment, deasupra locurilor retrogradabile.

Runda va continua astăzi, de la ora 15:00, cu alte 11 meciuri, în timp ce mâine, de la aceeași oră, au loc ultimele 22 de jocuri. În această etapă, cele trei echipe care sunt nevoite să stea, deoarece fac parte din cele trei serii formate din 15 echipe, sunt: Avântul Valea Mărului (S1), FCM Alexandria (S3) și Viitorul Ulmeni (S5). În Seria a 2-a, AFC Astra II va câștiga la „masa verde” meciul cu Arsenal Malu după ce echipa giurgiuveană s-a retras din campionat înaintea începerii returului.

Înaintea desfășurării acestei runde, liderii celor cinci serii sunt: AFK Csikszereda Miercurea Ciuc (S1 – 36 pct.), Metaloglobus București (S2 – 38 pct.), SCM Pitești (S3 – 39 pct.), Național Sebiș (S4 – 30 pct.) și AFC Hermannstadt (S5 – 35 pct.).

Liga2.ro vă ține la curent, așa cum v-a obișnuit cu rezultatele, marcatorii și clasamentele tuturor partidelor din cele cinci serii.

Iată programul celor cinci serii:

SERIA I, etapa 17

10 martie, ora 15:00
CSM Pașcani – Știința Miroslava     0-3
Ovidiu Tăcuțanu (28), Marius Chelaru (33), Dănuț Munteanu (67)
11 martie, ora 15:00
AFC Hărman – Atletico Vaslui    4-0
Florin Stângă (3), Mugurel Buga (11), Emilian Popa (16, 21)
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – CSM Roman    3-3
Zsombor Lukacs (40), Bajko Barna (45+1, 88) / Sorin Dutciuc (16, 20), Daniel Marin (77)
AFC Odorheiu Secuiesc – SC Bacău    2-1
Benjamin Bagoly (32), George Mocanu (61 – autogol) / Gabriel Boghian (7 – pen.)
Metalosport Galați – Aerostar Bacău    0-2
Alexandru Sahru (62), Ionuț Artenie (73 – pen.)
Sportul Chiscani – Sporting Liești   1-1
Bogdan Dumitru (56 – aut.) / George Tudor (19 – aut.)
Olimpic Cetate Râșnov – Olimpia Râmnicu Sărat     2-1
Vlad Potecu (16), Ionuț Robu (88) / Gheorghe Hîra (62)
Avântul Valea Mărului stă.

Vezi CLASAMENTUL Seriei I

SERIA II, etapa 15

Înainte Modelu – Delta Dobrogea Tulcea    1-4
Ricardo Mihalache (47) / Silviu Moise (24), Cosmin Stoian (41), Radu Dragne (74), Claudiu Dragu (78)
SC Popești Leordeni – Dinamo București II    2-3
Mădălin Mustață (12), Nicușor Romanescu (15) / Liviu Gheorghe (18), Andrei Tîrcoveanu (30), Daniel Popa (67)
Axiopolis Sport Cernavodă – Viitorul Domnești    1-2
Daniel Dogaru (30) / Alexandru Văduva (64), Bogdan Barbu (80)
CSM Oltenița – Petrolistul Boldești    1-0
Daniel Barbu (55)
Unirea Slobozia – CS Tunari    0-0
Viitorul Constanța II – Metaloglobus București    0-2

Mihai Bilciurescu (40), Alin Robu (54)
Arsenal Malu – AFC Astra II         0-3
Echipa Arsenal Malu s-a retras din campionat în pauza de iarnă și va pierde la „masa verde” toate meciurile din retur.