Paște fericit pentru Petrolul, care a făcut show cu Chiajna și s-a distanțat de Alexandria. Farul s-a încurcat, Oțelul stă aproape de Aerostar și Ciuc. Rezultatele și marcatorii din Liga 3

Marius ANGHEL 06 Apr. 2018, 20:19 Rezultate
Paște fericit pentru Petrolul, care a făcut show cu Chiajna și s-a distanțat de Alexandria. Farul s-a încurcat, Oțelul stă aproape de Aerostar și Ciuc.** Rezultatele și marcatorii din Liga 3

Astăzi, 6 aprilie, se încheie două săptămâni de foc pentru echipele din Liga 3, perioadă în care au avut programate patru meciuri. După ce marți au desfășurat una dintre rundele reprogramate din cauza condițiilor meteo, vineri revin cu toate pe teren pentru a disputa etapa a 21-a (seriile 1, 4 și 5), respectiv a 19-a (seriile 2 și 3).

Toate meciurile se vor consuma astăzi pentru a permite apoi jucătorilor să petreacă în familie sărbătoarea Paștelui. Singurul joc care debutează și mai devreme este cel din Seria a 3-a dintre Petrolul Ploiești și Concordia Chiajna 2, care își are startul de la ora 16:00. În rest, cele 30 de partide au startul de la ora 17:00.

În această rundă vor sta, fiindcă nu au adversari, CSM Roman (Seria 1), SC Popești Leordeni (Seria 3), Gloria Lunca Teuz Cermei (Seria 4) și FC Avrig (Seria 5). În timp ce la „masa verde” vor câștiga Olimpic Cetate Râșnov, AFC Hărman (ambele din Seria 1) și Universitatea Cluj (Seria 5).

Printre cele mai atractive meciuri ale etapei se numără:

AFK Csikszereda Miercurea Ciuc (locul 2) – Sporting Liești (locul 4) / Seria 1
Petrolul Ploiești (locul 1) – Concordia Chiajna 2 (locul 5) / Seria 3
Metalurgistul Cugir (locul 5) – Performanța Ighiu (locul 2) / Seria 5

Lideri înainte de startul acestei noi etape sunt: Aerostar Bacău (46 puncte, Seria 1), SSC Farul Constanța (47 puncte, Seria 2), Petrolul Ploiești (47 puncte, Seria 3), ACS Șirineasa (47 puncte, Seria 4) și Universitatea Cluj (44 puncte, Seria 5).

Liga2.ro vă ține la curent, așa cum v-a obișnuit cu rezultatele, marcatorii și clasamentele tuturor partidelor din cele cinci serii.

Iată programul celor cinci serii:

SERIA 1, etapa 21

vineri, 6 aprilie, ora 17:00
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – Sporting Liești     3-0
László Hodgyai (33, 53), Arthur Györgyi (57 – pen.)
KSE Târgu Secuiesc – Aerostar Bacău     1-2
József Gazda (55 – pen.) / Cătălin Vraciu (17), Cornel Căinari (90+1)
CSM Pașcani – Suporter Club Oțelul Galați     0-2
Daniel Gîță (47), George Cârjan (57)
Sănătatea Darabani – AFC Odorheiu Secuiesc     0-1
Ion Marian (10)
Bucovina Rădăuți – CSM Focșani     1-1
Radu Ungurianu (61 – pen.) / Constantin Budeanu (16)
Olimpic Cetate Râșnov – Metalosport Galați     3-0
Metalosport a fost exclusă din campionat în timpul returului și va pierde la „masa verde” toate meciurile din această a doua parte a sezonului.
Avântul Valea Mărului – AFC Hărman     0-3
Avântul s-a retras în pauza de iarnă și va pierde toate meciurile returului la „masa verde”.

Delta Dobrogea Tulcea – Agricola Borcea      1-2
Robert Pîslaru (23) / Marian Șerban (80), Adrian Grigore (87)
Progresul Spartac – Victoria Traian     3-1
Alexandru Nechita (12), Mircea Donca (50 – pen.), Marius Dițu (53) / Costel Roșu (37)
CSM Râmnicu Sărat – ASSCS Farul Constanța   2-2
Florin Sava (18), Iulian Burghelea (73) / Claudiu Dragu (69), Raphael Stănescu (77)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a II-a

SERIA 3, etapa 19

vineri, 6 aprilie, ora 16:00
Petrolul Ploiești – Concordia Chiajna 2         4-0
Nini Popescu (12, 41 – pen.), Alexandru Ciocâlteu (53), Sergiu Arnăutu (78)

AFC Astra 2 – Viitorul Domnești     6-0
Cristinel Matei (20, 40 – pen.), Vlad Bărbulescu (50), Dragoș Gheorghe (63), David Brăilă (75), Ovidiu Lupuleț (90+3)
CS Mioveni 2 – Sporting Roșiori     2-1
Ovidiu Comănescu (25), Mihai Șchiopu (60) / Leonard Brînceanu (77 – pen.)
Atletic Bradu – FC Aninoasa     0-3
Alin Leotescu (10, 78), Sorin Pahonțu (51 – pen.)
Meciul s-a terminat în minutul 88, fiindcă gazdele au rămas în șase jucători, unu a fost eliminat și patru s-au accidentat. Tot 0-3 va rămâne rezultatul și după decizia Comisiei de Disciplină și Etică a FRF.
Voința Turnu Măgurele – CS Tunari      4-0
Alexandru Sălcianu (1, 5), Momodou Jallow (75), Silviu Moise (90)
AFCM Alexandria – Flacăra Moreni     0-1
Mihai Plăcintă (52 – pen.)
SC Popești Leordeni stă.

Vezi CLASAMENTUL Seriei a III-a

SERIA 4, etapa 21

Centrul Național de Pregătire Timișoara – ACSO Filiași   3-1
Vlad Chera (20), Patrick Peter (35), Marius Filip (90+4) / Ionel Dinu (67)
Nuova Mama Mia Becicherecu Mic – CSM Lugoj    1-5
Takenori Kawagoe (90) / Eugen Miculescu (40), Cristian Pădurariu (49), Gelu Velici (53 – pen.), Szabolcs Szekely (61), Bogdan Bozian (90+1 – pen.)
CSM Școlar Reșita – AFC Hermannstadt 2   2-0
Marius Staicu (15), Laurențiu Breșneni (39)
ACS Ghiroda – Național Sebiș    2-0
Darius Neamțu (18), Cosmin Mancaș (36)
CS U Craiova 2 – Internațional Bălești     7-0
Mihai Mihăilă (6), Jovan MarkoviÇ (62), Vasile Constantin (64), Lucian Buzan (66, 75, 77, 78)
Șoimii Lipova – CNS Cetate Deva   1-0
Kevin Trabalka (66)
Millenium Giarmata – ACS Șirineasa   1-3
Michel Rosenblum (20) / Marius Cioiu (4, 29), Nicolae Gunie (57)
Gloria Lunca Teuz Cermei stă.

Vezi CLASAMENTUL Seriei a IV-a

SERIA 5, etapa 21

Metalurgistul Cugir – Performanța Ighiu   3-1
Andrei Făgărășanu (16, 72), Tudor Șaucă (90) / Claudiu Oara (74 – pen.)
ACS Fotbal Comuna Recea – Avântul Reghin   2-2
Daniel Mih (40, 57) / Bogdan Stavilă (11), Rareș Ința (55)
Gaz Metan Mediaș 2 – Industria Galda   0-2
Flaviu Baghiu (69), Claudiu Haiduc (77)
Unirea Alba Iulia – CFR Cluj 2   3-2
Ciprian Selagea (45 – pen.), Claudiu Davidaș (52), Alex Băican (74 – aut.) / Marius Coman (20), Mihai Kereki (89)
CS Iernut – Unirea Dej   0-0
Sănătatea Cluj – Unirea Tășnad     6-0

Sebastian Indreica (13), Cosmin Tilincă (19, 52), Andrei Ceaca (37, 45+1), Daniel Bria (67)
Viitorul Ghimbav – Universitatea Cluj   0-3
Viitorul s-a retras în pauza de iarnă și va pierde toate meciurile returului la „masa verde”.