Rapid nu câștigă la Afumați, nici Gloria Buzău la Râmnicu Sărat. „FC U Craiova” urcă pe locul 2, Reșița se menține ca lider. Rezultatele și marcatorii etapei 24

Marius ANGHEL 20 Apr. 2019, 19:54 Rezultate
Rapid nu câștigă la Afumați, nici Gloria Buzău la Râmnicu Sărat.

Rezultatele și marcatorii etapei a 24-a a Ligii 3:

În meciurile de SÂMBĂ‚TĂ‚:

Seria 1: SCM Gloria Buzău s-a împiedicat pe terenul rivalei județene CSM Râmnicu Sărat, liderul detașat obținând doar o remiză în fața adversarei aflate pe loc retrogradabil. În schimb, la Liești, acolo unde SC Oțelul a jucat meciul de pe teren propriu cu Foresta, sucevenii s-au impus cu 3-1. La Piatra Neamț, Bucovina Rădăuți a trecut cu 1-0 de CSM Ceahlăul, iar CSM Focșani a câștigat cu 1-0 la Știința Miroslava.
Seria 2: Rapid n-a putut câștiga în fața Afumațiului, pe terenul ilfovenilor, încheind la egalitate, scor 1-1, și dându-i șansa Sloboziei să se apropie la două puncte după ce a câștigat cu 3-2 la Medgidia. Ocupanta locului 3 a condus din minutul 10, după golul lui Răzvan Avram, însă giuleștenii au egalat în minutul 69, prin fostul jucător al Afumațiului, Marian Vlada. S-a terminat egal, astfel că diferența dintre cele două echipe rămâne de opt puncte.
Seria 3: Turris Oltul Turnu Măgurele a câștigat derby-ul cu ocupanta locului 2, Flacăra Horezu, pe care a învins-o cu 2-0 și a coborât-o pe poziția a 3-a. SR Brașov a trecut cu același scor, 2-0, de ACSO Filiași, cu două goluri marcate pe final.
Seria 4: CSM Școlar Reșița s-a impus dramatic la Avrig, cu 1-0, cu un gol marcat în prelungiri, și își menține prima poziție în clasament. Pentru Millenium Giarmata, golul decisiv al victoriei cu CS Ocna Mureș, scor 1-0, a fost reușit din nou de Cristian Daminuță.
Seria 5: AFC Hărman a pierdut pe teren propriu la debutul noului antrenor Călin Moldovan, 1-3 cu CFR Cluj 2, iar AFC Odorheiu Secuiesc a trecut cu 1-0 în deplasare la Olimpic Cetate Râșnov.

În meciurile de VINERI:

Seria 1: CSM Pașcani și Șomuz Fălticeni au remizat dramatic, scor 2-2, cu două goluri marcate în prelungiri.
Seria 2: Prograsul Spartac n-a avut probleme în a câștiga meciul din deplasare su FCSB 2, scor 2-0.
Seria 3: U Craiova 1948 SA s-a descătușat în a doua repriză a meciului cu Unirea Bascov, câștigând cu 3-0 și urcând, cel puțin până mâine, pe locul 2 în clasament. Lângă București, echipele satelit ale Voluntariului și Astrei au remizat spectaculos, 2-2.
Seria 4: Șoimii Lipova a întors în repriza secundă scorul cu CS Hunedoara, s-a impus cu 4-1 și a urcat din nou pe locul 1, cel puțin până mâine, când joacă Reșița. La Ghiroda, echipa unde antrenor e Paul Codrea a trecut cu 6-1 de Cugir, cu toate cele șase goluri marcate în repriza secundă. Și Sebișul s-a impus la scor cu Unirea Alba Iulia, cu 3-0.
Seria 5: Csikszereda a trecut cu 5-0 de MSE Târgu Mureș, iar Unirea Tășnad a câștigat tot la o diferență de cinci goluri, dar cu 6-1, de CS Iernut. Recea se menține la golaveraj pe primul loc, după ce a trecut cu 2-0 de Gaz Metan Mediaș 2, în timp ce Minaur Baia Mare s-a impus cu 1-0 în deplasarea de la Sănătatea Cluj.

Șapte etape au mai rămas de disputat din acest sezon al Ligii 3 și lupta pentru promovare rămâne deschisă doar în seriile 4 și 5. Și în celelalte trei se mai poate schimba liderul, însă pentru asta e nevoie de miracole. SCM Gloria Buzău (S1) are un avans de 16 puncte față de Oțelul, Rapid (S2) are patru puncte și un meci în minus în fața Unirii Slobozia, iar Turris Oltul Turnu Măgurele are opt punct avans față de Flacăra Horezu.

Runda trecută, în Seria a 4-a s-a schimbat din nou liderul. Șoimii Lipova a făcut un nou pas greșit, astfel că CSM Școlar Reșița a profitat de această dată și a urcat pe primul loc, cu un punct avans, devenind acum principala favorită la promovare. În schimb, în Seria a 5-a, ACS Fotbal Comuna Recea și AFK Csikszereda Miercurea Ciuc sunt la egalitate de puncte, 55, însă maramureșenii au avantajul jocurilor directe.

Astăzi, de la ora 17:00, debutează etapa a 24-a, a noua a returului, cu 18 meciuri din totalul de 37 care mai au loc după cele trei abandonuri (CSM Roman, Seria 1, și CSO Bragadiru și Delta Dobrogea Tulcea, ambele din Seria 2). Mâine, de la ora 14:00, se joacă CS Afumați – Rapid, iar de la ora 17:00, au loc ultimele 18 jocuri ale rundei. Sporting Liești (Seria 1) și CS Tunari (Seria 2) vor sta, deoarece CSM Roman și CSO Bragadiru, echipele pe care trebuiau să le întâlnească, au părăsit competiția în tur. În schimb, SC Popești Leordeni (Seria 2) profită de abandonul celor de la Delta Dobrogea Tulcea și i-a venit rândul să câștige trei puncte la „masa verde”.

În această etapă, cele mai interesante meciuri sunt cele dintre Oțelul și Foresta (Seria 1), CS Afumați și Rapid (Seria 2, între locul 3 și 1), Turris Oltul Turnu Măgurele și Flacăra Horezu (Seria 3, între locul 1 și 2), dar și cel dintre echipele buzoiene CSM Râmnicu Sărat și SCM Gloria. Ceilalți lideri, CSM Școlar Reșița (Seria 4) și ACS Fotbal Comuna Recea (Seria 5) au deplasări ușoare la FC Avrig, respectiv Gaz Metan Mediaș 2.

Înaintea desfășurării etapei a noua a returului, în fruntea celor cinci serii situația este următoarea: SCM Gloria Buzău (62 pct., S1 / locul 2: SC Oțelul Galați, 46 pct.), Rapid (56 pct., S2 / locul 2: Unirea Slobozia, 52 pct.), Turris Oltul Turnu Măgurele (53 pct., S3 / locul 2: Flacăra Horezu, 45 pct.), CSM Școlar Reșița (47 pct., S4 / locul 2: Șoimii Lipova, 46 pct.) și ACS Fotbal Comuna Recea (55 pct., S5 / locul 2: AFK Csikszereda Miercurea Ciuc, 55 pct.).

Liga2.ro vă ține la curent, așa cum v-a obișnuit, cu rezultatele, marcatorii și clasamentele tuturor partidelor din cele cinci serii.