Rezultatele turului I al Cupei României! „Noul Rapid” a câștigat lejer, Râmnicu Sărat a făcut scorul rundei. Craiova lui Mititelu se califică la „masa verde”, la fel ca alte trei echipe

Marius ANGHEL 02 Aug. 2018, 19:48 Stiri

Noua ediție a Cupei României, sezonul 2018-2019, debutează astăzi, 1 august, și se încheie mâine, 2 august, după desfășurarea ultimelor trei jocuri. În primul tur al competiției KO participă 68 de echipe: 42 de câștigătoare ale fazei județene și 26 care au evoluat în ediția precedentă a Ligii 3.

Din totalul de 34 de meciuri care se dispută într-o singură manșă, eliminatorie, trei jocuri nu se dispută: Viitorul Albești (BT) – Sănătatea Darabani (BT), U Craiova 1948 SA (DJ) – Internațional Bălești (GJ) și Croația Clocotici (CS) – Nuova Mama Mia Becicherecu Mic (TM). Astfel, primele echipe care se califică în turul următor după ce profită de desființarea adversarelor sunt Sănătatea Darabani (BT), U Craiova 1948 SA (DJ) și Croația Clocotici (CS).

Astăzi, de la ora 17:30, sunt programate 28 de meciuri, în timp ce altele trei au loc mâine, de la aceeași oră.

Meciul vedetă al turului este cel dintre FC R București (B), „noul Rapid”, și Viitorul Domnești (IF), echipă care a retrogradat din Liga 3, însă care a fost reprimită în competiție pe locurile vacante. Partida are loc în Giulești.

În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se vor disputa prelungiri și, dacă egalitatea va persista, se vor executa lovituri de departajare.

Faza a doua a Cupei României e programată pe 15 august. Atunci vor participa 56 de echipe: 34 calificate din faza I și 22 din Liga 3. Se vor disputa 28 de meciuri.

Meciurile turului I al Cupei României:

1 august, ora 17:30

Viitorul Liteni (SV) – CSM Pașcani (IS) 3-0
Cristescu Daniel (36), Radu Tomescu (38), Petrică Maftei (57)
Viitorul Curița (BC)ACSM Ceahlăul Piatra Neamț (NT) 0-2
Cosmin Țapu, Andrei Vâlea
FC Vulturești (VS)Unirea Mircești (IS) 0-5
Robert Pușcașu (15), Marius Ghiorghica (32), Valentin Croitoru (60, 81), Adrian Sasu (75)
Sportul Ciorăști (VN)CSM Focșani (VN) 1-7
Răzvan Crăciun (62) / Ștefan Lupu (18), Alexandru Duca (20), Ionuț Manu (24, 53, 64), Iulian Negoescu (36), Florinel Beșa (50)
Universitatea Dunărea de Jos Galați (GL) Sportul Chiscani (BR)  2-1
Adrian Grigoraș (66 – pen., 81 – pen.) / Marius Coman (6)
Viitorul Ianca (BR) Victoria Traian (BR) 0-1
Alexandru Buzatu (27)
Pescărușul Sarichioi Junior (TL) – Delta Dobrogea Tulcea (TL) 3-1
CS Mihail Kogălniceanu (CT)Agricola Borcea (CL) 1-3
Alexandru Mitruș (55) /
Mostiștea Ulmu (CL)ACSM Oltenița (CL) 8-9 după lovituri de departajare (2-2 după 90 și 120 de minute, 6-7 la lovituri de departajare)
Viitorul Axintele (IL)Înainte Modelu (CL) 1-3
FC R București (B) – Viitorul Domnești (IF)  3-0
Marian Vlada (10, 81 – pen.), Alexandru Burlacu (73)
Argeșul Mihăilești (GR) CSO Bragadiru (IF) 0-3
Daniel Fagu (85), Alexandru Ioniță (87 – pen), Silviu Soare (90)
ACS Drăgănești-Vlașca (TR)Sporting Roșiori (TR) 1-3
Bălțatu (83) / Leonard Brânceanu (15, 37), Alin Roman (72)
Gloria Cornești (DB) – FC Pucioasa (DB)  2-1
Silviu Mândru (5), Șerban (85) / Alexandru Codroiu (64)
Petrolul Țicleni (GJ) – Viitorul Șimian (MH) 1-0
Andrei Sandu (65)
CSM Slatina (OT) – Cozia Călimănești (VL) 3-2
Grigore Ceapă (30), Gabriel Precup (65), Mircea Scheau (85) / Alexandru Ștefan (55), Ion Roncea (75 – pen.)
Victoria Zăbrani (AR) – Millenium Giarmata (TM) 2-0
Flavius Băd (6), Iosif Gherghel (15)
Dacia Gepiu (BH)Gloria Lunca Teuz Cermei (AR) 0-5
Alexandru Capătă (29), Valeriu Mager (40), Michel Vlad (56, 74), Alexandru Sabău (60)
Sportul Petrești (AB) – CS Hunedoara (HD)  3-1
Caludiu Coltor (17, 47), Daniel Ianc (53) / Daniel Creciunesc (81)
Viitorul Șelimbăr (SB) FC Avrig (SB)  0-2 după prelungiri (0-0 după 90 de minute)
Andrei Lascu (97), Ionuț Bărculeț (112)
Sticla Arieșul Turda (CJ) – CS Iernut (MS)  4-2
Adrian David (29), Florin Dan (63, 73), Marius Ionescu (80) / Ionuț Chețan (83), Daniel Grigore (87)
Crasna Moftinu Mic (SM)Unirea Tășnad (SM)  0-3
Echipa gazdă nu a avut medic și a pierdut meciul la „masa verde”.
Rapid Jibou (SJ)Minaur Baia Mare (MM) 0-2
Valer Giurgiu (21), Sandu Bococi (73)
ACS Unu Fotbal Club Gloria (BN) – Unirea Dej (CJ)  2-1
Bogdan Dobrea (35, 85) / Florin Blaj (90+2 – pen.)
Mureșul Rușii-Munți (MS) Avântul Reghin (MS)  1-5
Florin Șuțu (8) / Adrian Murar (45 – pen., 62, 87), Florin Truță (64), Norbert Fekete (78 – pen.)
Nemere Ghelința (CV)KSE Târgu Secuiesc (CV)  1-4
Unirea Cristuru Secuiesc (HR) – AFC Odorheiu Secuiesc (HR) 4-3 după prelungiri (3-3 după 90 de minute)
Szilard Torok (16), Csaba Dezsi (36), Zoltan Bokor (90+3), Istvan Baro (110) / Bogdan Mincaș (27 – pen.) Endre Focze (76, 90+1)
Precizia Săcele (BV) – CS Păulești (PH)  6-5 după lovituri de departajare (0-0 după 90 de minute, 1-1 după 120 de minute, 5-4 la lovituri de departajare)
George Linguraru (120) / Andrei Ciobanu (95)

2 august, ora 17:30

Voința Lanuri (BZ)CSM Râmnicu Sărat (BZ) 1-8
Ionuț Lazăr (43) / Adrian Vintilă (16, 28), Bogdan Bălan (33, 47), Iulian Burghelea (51), Eduard Chivu (55, 83), Cristian Mihalache (73)
Unirea Bascov (AG) – Atletic Bradu (AG)  2-1
Marius Dima (15), Robert Dalu (37) / Adrian Codin (85)
Fortuna Becicherecu Mic (TM)CSC Ghiroda și Giarmata Vii (TM)  1-4
Dragoș Croitoru (84) / Cosmin Saizu (40), Alexandru Baranyi (55, 67), Petrișor Jichici (77)

Nu se dispută:

Viitorul Albești (BT) Sănătatea Darabani (BT)
Gazdele au trimis hârtie la FRF că nu participă la meciul din Cupă.
U Craiova 1948 SA (DJ) – Internațional Bălești (GJ)
Echipa din Bălești nu mai are jucători și sprijin financiar pentru încă o participare în campionatul Ligii 3, astfel că a decis să nu joace nici în Cupa României.
Croația Clocotici (CS) – Nuova Mama Mia Becicherecu Mic (TM)
Echipa din Timiș se desființează din cauza datoriilor pe care le avea. Nu a fost programată nici pentru că nu și-a plătit ultimele baremuri de arbitraj la meciurile din Liga 3.