Chindia se califică în ultimele secunde în derbyul Dâmboviței

Chindia se califică** în ultimele secunde în derbyul Dâmboviței

Chindia a câștigat derby-ul de orgoliu cu Titu, 1-0 pe Orășenesc și s-a calificat în faza a treia a competiției. Târgoviștenii au înscris în ultimele momente ale prelungirilor: Cherchez a speculat o greșeală a defensivei lui Rică Neaga și a trimis în poarta goală.

Până la gol, portarul legitimat ieri de Titu, Alex Iordan, făcuse minuni între buturile gazdelor. Urban a avut o singură mare ocazie în 90 de minute: Calofir, rămas singur cu Omuț (89), a trimis slab din marginea careului, iar portarul Chindiei a reținut fără probleme. S-a jucat tare, cu nerv, Ispas (29) și Butoi (66) părăsind terenul mai devreme, eliminați de centralul Filip. Chindia putea avea la pauză două cartonașe roșii, dar același Filip l-a iertat pe Dobre de al doilea galben.

La Chindia au fost titulari jucătorii transferați în ultimele zile: Cernea, Popa și Voinea. Dincolo, Neaga a mers pe mâna fotbaliștilor aduși de la Bradu, plus portarul Iordan, a cărui carte verde a sosit din Republica Moldova cu câteva ore înainte de joc. Chindia se califică în turul al treilea, unde va da piept cu o echipă dintr-un județ limitrof.

URBAN TITU – CHINDIA TÂRGOVIȘTE 0-1 (0-0) Cherchez 90+4

Urban: Iordan – Pîslaru, Ștefănescu, Butoi, Mirescu – Corbu, Penescu (C. Calofir 64), Dicu, Rădescu – Cârstea, Petculescu (Neguț 70). Rezerve: Dumitrescu – T. Calofir, D. Dobre, Ivașcu, A. Stan, Neguț. Antrenor: Adrian Neaga.
Chindia: Omuț – Pătru, C. Dinu, Ispas, Cernea – R. Dobre (Săndulescu 46), Voinea, C. Anton, Grigore – Cherchez, D. Popa. Rezerve: Cristică – B. Dinu, Neacșu, Roman, Lungu, Nisipeanu. Antrenor: Nicu Croitoru.